Książka Roku 2018

Wydawnictwo: Czarne
The Real War: The Classic Reporting on the Vietnam War
literatura faktu
Ag2S

Ben Suc położone kilkadziesiąt kilometrów od Sajgonu stało się celem ataku w ramach operacji Cedar Falls – największej akcji wojsk amerykańskich w czasie wojny w Wietnamie. Schell był naocznym świadkiem przebiegu i skutków tej interwencji, najpierw obserwując wydarzenia z pokładu wojskowego helikoptera, potem słuchając opowieści jeńców, wreszcie oglądając zniszczenia, które pozostawiły amerykańskie bomby i czołgi.

Schell napisał tę książkę wiele lat po wojnie, ale spotkała się ona z żywymi reakcjami i weszła do kanonu światowej literatury faktu. Autor nie tylko opowiada o konkretnych wydarzeniach, lecz stara się również znaleźć odpowiedzi na pytania, dlaczego Stany Zjednoczone rozpoczęły wojnę w Wietnamie i dlaczego ją przegrały.

Jego relacja jest jednym z najbardziej przejmujących świadectw o tej wojnie i o wojnie w ogóle.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Saudyjskie-Wielbłądy | 2017-03-29
Przeczytana: 29 marca 2017

Drogi Czytelniku

Jeżeli jesteś miłośnikiem „zapachu napalmu o poranku”, to ta książka Cię rozczaruje.
Jednak jeżeli należysz do tych, którzy wiedzą, że „Historia magistra vitae est”, ale ludzkość jest in gremio wyjątkową tępą klasą i lekcje trzeba powtarzać, aż do znudzenia, a za każdym razem zamiast „pały” w dzienniku konsekwencją są kolejne tysiące ludzkich istnień – to przeczytasz tę książkę z uwagą i sprawi Ci ona przyjemność.
Bynajmniej nie ze względu na treść, ale na sposób jej napisania.

Nieżyjący już Jonathan Schell był reporterem podczas wojny wietnamskiej, odsądzanym od czci i wiary za między innymi „antypatriotyzm”. Przedstawiany jest jako „lewicowy antytotalitarysta”, co nie ukrywam, lekko mnie początkowo zniechęcało do lektury, gdyż nie jestem miłośnikiem tego punktu widzenia świata.
Na szczęście taka „reklama” nie znalazła potwierdzenia w treści książki, natomiast nasunęła mi na myśl porównania z obecnie prowadzoną wojną koalicji pod wodzą USA w Afganistanie.
Za...

Artur Jaworski | 2018-01-23

...ponieważ do realizacji właściwego zadania Stanów Zjednoczonych w Wietnamie - powstrzymania agresji Północy - wojsko nadawało się doskonale. Pięć dywizji, zwolnionych z daremnego wspierania rządu południowo-wietnamskiego w misjach typu: znajdź i zniszcz na południu i przeniesionych na linię obrony zaczynającą się tuż poniżej strefy zdemilitaryzowanej i przebiegającej przez cały Laos aż do granicy z Tajlandią, jego zdaniem mogło osiągnąć ten cel... To najcięższa wojna, w jakiej walczyliśmy. W większości wojen można iść i strzelać do wszystkiego, ale tutaj nigdy nie wiadomo. Nie wie się, kto jest z nami, a kto przeciw nam... To jest nowy, ciężki rodzaj wojny. To trochę jak wojna z Indianami. Nie da się jej zakończyć łatwo i szybko. Jest tyle miejsc, gdzie może się ukryć Wietkong - zupełnie jak kiedyś Indianie... - Wie pan, wy nigdy nie pokonaliście nas w polu walki - powiedział amerykański pułkownik. Pułkownik północno-wietnamski na moment zadumał się nad jego słowami. - Możliwe -...

SiMax | 2017-10-19
Przeczytana: 18 października 2017

Czy tak naprawdę samymi słowami można opisać ludzkie cierpienie, fanatyzm, szaleństwo...?

W książce uderza fakt, iż autor podszedł do reportażu bardzo obiektywnie. Być może to było przyczyną niezadowolenia elit rządzących oraz decydentów w USA?
Kapitalne podejście do zrelacjonowania działań wojennych, dotyczących jednego z najtragiczniejszych konfliktów w dziejach XX wieku.

Autor nie tylko daje głos szeregowym żołnierzom, dowódcom, ale także przesiedleńcom, rdzennym mieszkańcom Wietnamu, oraz ofiarom amerykańskich ataków. Drobiazgowo opisuje zarówno operacje lądowe jak i powietrzne - z których wyłania się skala cierpienia narodu wietnamskiego.

Z reportażu wyziera obraz krainy nękanej przez najeźdźców od setek lat - Chińczyków, Francuzów i Amerykanów.

Książka dająca do myślenia - ostrzegam - nie dla każdego.
Spokojnie do ogólnej oceny na LC możecie dodać jedną gwiazdkę.
Dla mnie literatura obowiązkowa. Polecam.

malena | 2017-08-28
Przeczytana: 27 sierpnia 2017

"Amerika"

"We're all living in Amerika
Amerika ist wunderbar
We're all living in Amerika
Amerika, Amerika"
"Amerika" - Rammstein

Są (wprawdzie niewiele, ale jednak) takie reportaże, które wyczerpują całkowicie poruszaną problematykę. Aby lepiej zobrazować, co mam na myśli, posłużę się puzzlami: dostajemy kompletne pudełko i z poszczególnych elementów jesteśmy w stanie samodzielnie ułożyć dany obraz (kwestię, czy obraz jest zgodny z rzeczywistością na razie pomińmy). Są też takie reportaże, w których pudełka zawierają jedynie część elementów, ale elementy te po złożeniu tworzą spójny jego fragment. Reszta wymaga od nas dalszego zaangażowania, dalszego wysiłku, by skompletować wszystkie elementy i móc ułożyć z nich dany obraz. Myślę, że do takiej właśnie kategorii można zaliczyć reportaże Jonathana Shella. Po zapoznaniu się z nimi będziemy w stanie zrekonstruować jedynie fragment całości, nie mniej jest to dość ważny fragment, bo dotyczy jednej ze stron (wydawałoby się...

astaldohil | 2017-05-07
Przeczytana: 07 maja 2017

"Prawdziwa wojna" to drobiazgowy i wstrząsający raport z samego serca wojny w Wietnamie. Wyłączywszy zawartą na początku publikacji wnikliwą analizę przyczyn sromotnej klęski poniesionej przez Amerykanów, Jonathan Schell rzadko prezentuje swoje prywatne stanowisko i poglądy wobec rozgrywających się na jego oczach wydarzeń, wyciąganie wniosków pozostawiając czytelnikom.

Ów dokument z "pola boju" pełen jest podanych w zaskakująco beznamiętny sposób informacji i opisów rutynowych czynności podejmowanych przez amerykańskich marines i pilotów. Jakkolwiek reporterska rzetelność, dbałość o detale i nieunikanie przedstawiania drażliwych faktów, sprawiają iż dzięki tym dwóm obszernym reportażom zyskujemy wstrząsający obraz prowadzonej na absurdalnych warunkach wojny, oraz rozgrywającej się w tle ludzkiej tragedii. Dramatu tysięcy Wietnamczyków, zabijanych - choć po lekturze tej książki nie będzie przesadzonym stwierdzenie 'mordowanych' - zmuszanych do opuszczania swoich domostw,...

michalu | 2017-03-11
Na półkach: Przeczytane, 2017

Zawód i rozczarowanie połączone z olbrzymią ulgą po dobrnięciu do ostatniej strony. Nie jest to wprawdzie obiektywna ocena książki, bo ta dla niektórych może uchodzić za klasykę reportażu - moich oczekiwań jednak nie spełniła.

Nie wiem dlaczego, ale byłem przekonany, że sięgając po nią, otrzymam książkową wersję „Full Metal Jacket”, „Plutonu”, czy „Czasu apokalipsy”, napisaną przez naocznego świadka wojny w Wietnamie. Tymczasem książkę napisał wprawdzie naoczny świadek tej wojny, jednak moje skojarzenia z nią po lekturze to niekończące się opisy organizacji wiosek uchodźców dla ludności cywilnej i lotów samolotem zwiadowczym (oraz kierowanie ognia na pojedyncze ‘szałasy’, jak Amerykanie nazywali zabudowania wietnamskie). Jest to oczywiście wycinek tej wojny, ale przecież dla jego odtworzenia wystarczyłoby 10 stron tekstu, a nie dosyć obszerna książka.

Oddaję natomiast honor za cześć wstępną książki, w której autor rozważa przyczyny i naturę tej wojny oraz stara się odpowiedzieć...

PrzeBirn | 2017-08-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Nigdy nie czytałem reportaży. Żaden Kapuściński czy inne ikony tego gatunku mnie nie interesowały. Dopiero wygranie "Prawdziwej Wojny" w facebookowym konkursie (pozdrawiam CSPA!) zmieniło ten stan rzeczy i na moją półkę trafił pierwszy reportaż.
Książka dzieli się na trzy części. Mnie wciągnęły tylko dwie z nich. Część pierwsza, czyli analiza tego czym tak naprawdę była Wojna Wietnamska i jakie były przyczyny porażki USA. Dla absolwenta stosunków międzynarodowych była to bardzo ciekawa, dla innych może nieco nudna, lektura. Oraz część trzecia, w której autor opisywał swoje spostrzeżenia z lotów z pilotami wojskowymi naprowadzającymi myśliwce na cel. Obraz wojny jaki maluje się z tych spostrzeżeń jest wręcz sielankowy (dla samych pilotów oczywiście, nie dla bombardowanych przez nich Wietnamczyków). Część druga natomiast, czyli Operacja Cedar Falls, zupełnie mnie nie zainteresowała, miałem problem aby przez nią przebrnąć.
Podsumowując, lektura "Prawdziwej Wojny" była dla...

Maria | 2018-01-23

Drobiazgowe i praktycznie pozbawione emocji relacjonowanie "tu i teraz"; tego, co na miejscu usłyszał i zobaczył dziennikarz - bez oceniania, komentowania i umieszczania tego w szerszym kontekście (poza wstępem) - jest zarówno największą zaletą, jak i największą wadą tej książki. Chciałoby się więcej emocji, więcej refleksji, więcej wojny - nie tylko tego skrawka, który widział Schell. Ale ostatecznie to chyba takie reportaże, czy raczej relacje, są najcenniejszym świadectwem.

GZal | 2017-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2017

Książka zawiera zbiór kilku reportaży pisanych przez Schella w latach 1967-1988 i podobnie jak Depesze Michaela Herra ukazuje się po polsku dopiero teraz. Herr koncentruj się na ludziach, ich zachowaniach, emocjach, motywacjach. Robi to po mistrzowsku. Schell zaś opisuje szersze tło polityczno-socjologiczne, zwłaszcza w tekście Prawdziwa wojna. Owszem niektóre aspekty są interesujące, choćby to jak politycy i wojskowi amerykańscy brnęli w konflikt w Wietnamie, żeby nie pokazać słabości, ale suchy język całkowicie mi nie odpowiadał.
[...]
całość: