Lustro o północy. Śladami wielkiego Treku

- Tytuł oryginału:
- The Mirror at Midnight: A South African Journey
- Data wydania:
- 2016-07-20
- Data 1. wyd. pol.:
- 2016-07-20
- Liczba stron:
- 368
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788380493278
- Tłumacz:
- Hanna Jankowska
- Wydawnictwo:
- Czarne
- Tagi:
- Hanna Jankowska reportaż RPA Afrykanerzy Burowie rasizm
- Tytuł oryginału:
- The Mirror at Midnight: A South African Journey
- Kategoria:
- literatura faktu
- Data wydania:
- 2016-07-20
- Liczba stron:
- 368
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788380493278
- Tłumacz:
- Hanna Jankowska
- Seria:
- Reportaż
- Tagi:
- Hanna Jankowska reportaż RPA Afrykanerzy Burowie rasizm
Adam Hochschild patrzy na napięte stosunki we współczesnej RPA przez szczególny pryzmat. Punktem wyjścia są dwa historyczne wydarzenia, pozornie odległe. Pierwsze to przełomowa bitwa nad Krwawą Rzeką, która miała miejsce w 1838 roku i przesądziła o tym, kto będzie rządził w tej części świata – Burowie czy Zulusi. Drugie to obchody jej rocznicy zorganizowane sto pięćdziesiąt lat później przez konkurujące ze sobą ugrupowania. Oba wpłynęły na zmiany polityczne, jakie zaszły w kraju w późniejszych latach, i na społeczeństwo, które po dziś dzień pozostaje skłócone. Hochschild w przenikliwy sposób, łącząc reportaż i książkę historyczną, ukazuje kraj, na którego współczesności przeszłość położyła się wyjątkowo długim cieniem.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Opinie [12]
(1990)
więcej„Kiedy w 1988 roku odbywałem podróż opisaną w tej książce, żaden dziennikarz ani komentator [...] nie spodziewał się, że do RPA wkrótce zawita demokracja. Południowoafrykańscy politycy, działacze i naukowcy, [...] byli przekonani, że prawdziwe zmiany nastąpią może za dwadzieścia-trzydzieści lat, jeśli nie później.
Zmiany które zdumiały świat, pierwszą wolną kampanię...
Książka super, dobrze się czyta, ładnie opisuje cała sytuację z napięciami społecznymi w "przeddzień" końca aparthaidu. Jak to było przedstawione w mediach nawet naszych a jak było naprawdę. W cale nie straciła na aktualności, tęsknisz za komuną, silnym krajem itp to przeczytaj tą książkę i zobacz na czym opiera się typowy prawicowy ustrój a nie wmawiaj że ten który mamy...
więcejMiałem inne oczekiwania wobec tej pozycji. Momentami czułem się jakbym czytał podręcznik od historii przed sprawdzianem.. za dużo historii, za mało aspektu społecznego. To "lustro" nie odbiło moich oczekiwań, co nie oznacza że książka jest słaba czy nudna..
Pokaż mimo toOpowieść powstała w 1988 (czyli przed przemianami w RPA ) i mocno straciła na aktualności. Oczywiście opisywane fakty są wstrząsające, ale obecnie to już historia. Brakowało mi obiektywizmu zamiast zaangażowania.
Pokaż mimo toDługo mi się czytało. Książka wielowątkowa, o historii Burów, apartheidzie, niesprawiedliwości społecznej, losach ludzi, którzy mieli mało a zabrano im wszystko. Pozycja dalej aktualna. Polecam.
Pokaż mimo toDruga połowa XX wieku w RPA to krwawy czas apartheidu. „Jak to się stało, że niewielka mniejszość białych mieszkańców Południowej Afryki zdołała tak długo utrzymać się u władzy, mając cały świat przeciw sobie?” – to pytanie, które zadał sobie autor. Apartheid nie zaczął się w roku 1948, ale jego korzenie sięgają trzysta lat wstecz. Afrykanerzy zawłaszczyli sobie historię,...
więcejDlaczego w połowie miałam tej książki dosyć? Bo wiem, jak bardzo jest ona nieaktualna. Napisana 30 lat temu, jest dziś tekstem historycznym. Pewnie gdybym bardziej była zainteresowana tematem RPA, to bym ją z zainteresowaniem czytała dalej. Jednak w moim przypadku - wolałabym reportaż z drugiej dekady XXI wieku.
Pokaż mimo toPomimo ciekawego tematu, książki nie czyta się z zainteresowaniem, a raczej ze znudzeniem. Autor przez cały czas wałkuje prawie jedynie jedną rzecz, a mianowicie sposoby prześladowania i torturowania czarnej ludności w RPA lat 80-tych. Oczywiście, w książce dotykającej tematu apartheidu nie da się tego uniknąć, to czytanie bez przerwy o tym samym staje się męczące.
więcejPo...
Fajnie czasami przeczytać reportaż, który pokazuje sytuację można powiedzieć historyczną. Od tych wydarzeń mineło prawie 30 lat. Przez całą książkę nurtowało mnie pytanie czy autor napisałby ją znając późniejsze wydarzenia. Wiedząc o dzisiejszej przestępczości w RPA
Pokaż mimo toMęczyłem tę książkę przez dwa i pół miesiąca. Daję trójkę, bo doceniam pracę autora, ale to jest tak śmiertelnie nudne, że radzę omijać z daleka.
Pokaż mimo to