Podolec, Pablopavo, Dym, Kultura Gniewu
komiksy
Konrad

Teksty bliższe miejskiej poezji niż zwykłym piosenkom. Rzetelne dziennikarstwo, nieograniczone limitem znaków i presją goniącego czasu. Narracja budowana dopracowanymi, pomysłowymi ilustracjami. Z połączenia tych trzech elementów powstał komiks „Dym” – graficzny wywiad z Pablopavo, jednym z najciekawszych artystów rodzimej sceny muzycznej, a zarazem uniwersalna historia o dojrzewaniu i wiecznej niepewności.
– Od lat jestem zafascynowany dokumentami, lubię rysować, a do rysowania sporo słucham – przyznaje Marcin Podolec, rysownik i scenarzysta. – Chętnie sięgam po tematy, które pozwalają mi wyjść do drugiego człowieka. „Dym” był dla niego sposobem na rozwinięcie formy, która sprawdziła się w świetnie przyjętym w Polsce i na świecie komiksie „Fugazi”, historii legendarnego warszawskiego klubu.
– Obserwuję Pablopavo od jego początków, zrobiliśmy wspólnie kilkanaście wywiadów i byłem przekonany, że nie zgodzi się na standardową biografię. Trzeba było pójść dalej – mówi współscenarzysta Marcin „Flint” Węcławek. „Dym” to właśnie taki krok naprzód. Jego twórcy dają mówić nie tylko artyście, ale też jego utworom, wzbogaconym o ich graficzną interpretację. Portretując twórcę uchwycili o wiele więcej, choćby obraz barwnej, zmieniającej się w mgnieniu oka Warszawy lat 90., czy kawałek alternatywnej sceny muzycznej "od kuchni".
„Dym” to dwa lata pracy, godziny spisanych rozmów, ponad trzydzieści utworów i blisko 190 stron komiksu. Wywiad graficzny ukaże się dzięki bezprecedensowej współpracy wydawnictw - muzycznego Karrot Kommando i zajmującej się komiksami kultury gniewu. Takiego Pablopavo jeszcze nie znacie. Nie byłoby „Dymu” bez jego ognia.

źródło opisu: www.kultura.com.pl

źródło okładki: www.kultura.com.pl

Hrabia Piotr Zawodniak | 2019-09-09
Przeczytana: 05 września 2019

O Pablopavo oraz jego twórczości wiedziałem niewiele, ale na tyle dużo, żeby z zainteresowaniem sięgnąć po tę pozycję na bibliotecznej półce. Spora zasługa w tym formy wywiadu ilustrowanego, bo z czymś takim spotkałem się po raz pierwszy i przykuło to moją uwagę. Rysunki, klasa sama w sobie, dobrze współgrają z toczoną przez Pawła narracją i ubarwiają ją znacząco. Wystarczy dodać do tego fakt, że ja strasznie lubię historię o początkujących muzykach oraz to, że w sporej cześci strony komiksu tchną klimatem lat 90tych, a uzyskamy ukonentowanego czytelnika, czyli mnie. Zostałem też zachęcony do lepszego poznania Pablo. To chyba dobrze?

milvva | 2019-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2019

Ciekawa forma dla ciekawego człowieka. Oby więcej takich

Robert | 2019-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2019

"Dym" to ilustrowany komiks, a zarazem wywiad z Pablopavo, czyli Pawłem Sołtysem. W treść i historie, o których mówi Paweł Sołtys są wkomponowane teksty jego piosenek. Całość się naprawdę przyjemnie czyta. Jest to świetne uzupełnienie twórczości Pablopavo. Szczególnie polecam tę książkę wszystkim jego fanom.
Pawła Sołtysa świetnie opisuje utwór "Pablo i Pavo", w którym widzimy dwie strony medalu bycia sławnym artystą:
"Pablo jest grzeczny, nie wadzi nikomu,
Przewraca kartki martwego księdza Wujka.
Uśmiecha się po koncertach do ludzi,
Nie w głowie mu świństwa, depresja i bójka.
Pavo ma nawyki i słodko nienawidzi,
Zagląda pod sukienki melodią słów.
Jara ciągle szlugi i wszystkich ciągle widzi
Za paredziesiąt lat pochowany wśród wzgórz.
Pablo wciąż wybacza i oddaje tym
Sprawiedliwość, którzy szarpią się.
Zgniata puszki dla puszkowych zbieraczy,
W nocy po pracy spokojny ma sen.
Pavo nie sypia wcale, sypie słowa bla mar,
Nad ranem pije piwo pod śmieciarek wizg.
Płacze na piosenkach,...

Seticzek | 2018-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2018

Wywiad z Pablopavo w formie rasowego, nieco psychodelicznego komiksu.
O ile treściowo nie powala (to właściwie autobiografia pisana z ghostwriterem, pozbawiona szczególnego dystansu czy krytyki); o tyle forma z wyraźnym akcentem lirycznym jest znakomicie podkreslona graficznie. Rysunki stanowia nie tyle uzupełnienie treści, co calkiem oddzielny wątek. Ciekawszy.
Dla fanów pana Sołtysa pozycja obowiązkowa, dla fanów komiksów wskazana, dla pozostałych - to zależy. :)

Łukasz Witt | 2018-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

Tak się pięknie złożyło, że miałem okazję zacząć czytać ten komiks w parku, w którym wydarzyło się wiele poważnych oraz równocześnie delikatnych dla mnie spraw, przez co już pierwsze strony były niczym otwarcie zakurzonego kufra, a w jego wnętrzu flakonik perfum robił za świętego Graala.
Pojawiające się teksty piosenek załączyły muzykę, do której nie potrzeba słuchawek ani głośników, na dodatek jeszcze inspirująco melancholijne obrazy do nich - dla mnie genialne.
Dostajemy parę smaczków jak to się zaczęło z tym graniem, jak się formowało, co się skąd wzięło, dla fana twórczości Pablopavo swoista biblia.
Jedynie czułem mały niedosyt, liczyłem na jeszcze większą liczbę informacji o autorze i na tyle przyjemnie spędzałem czas z tą pozycją, że gdy dobrnąłem do końca, to tak jakby ktoś zamknął kufer, a czas czarów przeminął.

morświn | 2018-08-13
Przeczytana: 09 sierpnia 2018

Fajnie wkomponowane teksty piosenek w opowieść. Snuje się jak dym.

echo | 2018-05-30

Dym Pablopavo - Wywiad graficzny - na pięć papierosów - choć zdjęcia Pablopavo sugerują, że wypalił tylko jedną fajeczkę w czasie wywiadu. Rozdziały oznaczone są papierosami - i to już kojarzy nam się z bohaterem komiksu :).
Parafrazując słowa piosenki (Intro z płyty Telehon):
...Pablo - zaszczyt tu ma
Pokazać Ci co mu w środku tu gra
Co było i nie jest zapisać tu w rejestr
Życie prawdziwe i prawdziwe zmyślenie...
W oparach dymu papierosowego i komiksowych dymkach – dym zbiera słowa w pęczki - przedstawia nam się Pablito – zawodowy gibała… nonszalant, umiarkowany galant, co ma marynarkę i buty nie na połysk, idzie po ulicach, a łeb mu stuka w gwiazdy - artysta wrażliwy, melancholijny, który słucha ludzi i z tych historii tworzy teksty piosenek.
Z domu wyniósł pogardę dla pieniądza, podejmuje niepopularne decyzje, polityków ma za zajadłych leszczy, a z własnego doświadczenia wie, że kiedy ma się 17 lat, to rzeczy bolą stokroć bardziej.
Wywiad w formie komiksu jest bardzo...

PolishPopkulturę | 2017-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2017

Z twórczością Pablopavo zetknąłem się dopiero po przeczytaniu omawianego tu albumu i na pewno nie jest to mój typ muzyki. Nie zmienia to jednak faktu, że sam wywiad w formie graficznej/komiksowej prezentuje się bardzo dobrze. Przeczytałem z zainteresowaniem. Kawał solidnej roboty.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Agnieszka_Zofia | 2016-11-06
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 02 listopada 2016

Podchodziłam do tej pozycji z rezerwą, jednak zachwyciła mnie. Świetna historia życia, prezentacja twórczości i drogi do bycia artystą. Uważam, że brakowało takich rzeczy na rynku wydawniczym i jest to wspaniały koncept, który warto kontynuować.

Tomasz Ostojski | 2016-07-08
Na półkach: Przeczytane, 2016, Komiksy
Przeczytana: 08 lipca 2016

Pozycja obowiązkowa dla fanów Pablopavo. Dla innych może być niezrozumiała, ale to dobry powód, żeby poznać i pokochać muzykę tego pana.