Bunkier

Wydawnictwo: Książnica
After the Hole
bunkier, zamknięcie
Marta

Kilkoro nastolatków, uczniów elitarnej szkoły gdzieś w Anglii, zgadza się wziąć udział w "eksperymencie z rzeczywistością". Ich rodzice myślą, że pojechali na szkolną wycieczkę, nauczyciele są przekonani, że zostali w domu, a oni decydują się spędzić trzy dni zamknięci w Bunkrze, zapomnianej piwnicy jednego z nie używanych budynków starej szkoły. Z Bunkra można się wydostać tylko po...

Ich rodzice myślą, że pojechali na szkolną wycieczkę, nauczyciele są przekonani, że zostali w domu, a oni decydują się spędzić trzy dni zamknięci w Bunkrze, zapomnianej piwnicy jednego z nie używanych budynków starej szkoły. Z Bunkra można się wydostać tylko po drabinie.

Z początku wszyscy świetnie się bawią; podoba im się, że zagrają na nosie zarówno nauczycielom i kolegom, jak i rodzicom. Czas upływa na wygłupach i popijaniu. Kiedy jednak mijają umówione trzy dni, a drzwi pozostają zamknięte, "eksperyment" przybiera zaskakujący obrót - beztroska zabawa nastolatków przeradza się w krwawy koszmar. Co naprawdę wydarzyło się w Bunkrze? I wcześniej, zanim uczestnicy "eksperymentu" zeszli do ponurego lochu? To czytelnik musi sam wydedukować. Chociaż w powieści mamy do czynienia z zobiektywizowanym narratorem oraz relacją jedynej osoby, która wyszła z Bunkra żywa, nigdy tak naprawdę nie dowiadujemy się, co tam zaszło. Co więcej, zaskakujące zakończenie wywraca wszystko do góry nogami i nic nie wydaje się już takie, jak czytelnik mógł sądzić

kasiaman55 | 2019-07-28
Przeczytana: 09 grudnia 2010

Zabawa, która przeradza się w prawdziwy horror. Nie jest to książka wysokich lotów, ale jednak można w niej znaleźć coś intrygującego no i to zakończenie...
Do przeczytania.

martuska | 2019-01-19

6/2019

Edyta Zawiła | 2017-10-29
Przeczytana: 24 października 2017

"...W erze psychoanalizy truizmem stało się stwierdzenie, że geniusz i szaleństwo dzieli prawie niedostrzegalna granica. Wydaje mi się jednak, że hołdując takiej teorii, należy uznać współistnienie w ludzkim umyśle obu tych stanów..."

"...Iluzja posiadania wolnej woli to w istocie jedynie odbicie naszej niewiedzy co do przyszłości. Ośmieszamy się zakładając, że przyszłość spoczywa w naszych rękach i podlega naszym kaprysom, łudząc się, że prędzej czy później dostąpimy wtajemniczenia. Z dnia na dzień nie zmienia się nic oprócz punktu widzenia..."

Debiut osiemnastoletniego ucznia Guy'a Burta, wydany w 1993 roku.
Paranoidalny stan świadomości i klaustrofobiczna rzeczywistość zamknięta w żelbetonowym schronie.
Parszywa piątka ; Mike, Geoff, Frankie, Alex i Liz biorą udział w trzydniowej balandze, niemal w "kwaterze Hitlera" niewinnie , niepozornie, beztrosko piją, tańczą i świetnie się bawią w projekcie "eksperyment z rzeczywistością".
Po trzech dniach gdy właz nie zostanie...

Titka Brak | 2017-05-26
Przeczytana: kwiecień 2017

Moja druga książka tego autora i spodziewałam się czegoś lepszego. Brakowało mi przede wszystkim akcji. Z plusów: nieźle przedstawione postacie i sposób reakcji na zaistniałą sytuację oraz zaskakujące zakończenie, tak jak w przypadku książki Sophia.

MadameShepard | 2017-03-21

Bardzo słaba pretensjonalna książeczka, zahaczająca o grafomanię. Szkoda zmarnowanego pomysłu, bo zarys fabuły jest niezły.
Natomiast przedstawiony jest w tak bełkotliwy sposób, że trudno się to czyta. Widać wielki wysiłek autora, by być oryginalnym i zaskoczyć czytelnika, niestety są to czcze wysiłki. Czyta się to jak pracę dość zmanierowanego studenta jakiegoś kierunku związanego z literaturą.
O dziwo, film "Bunkier" z 2001 roku, który powstał w oparciu o zarys fabularny, jest o niebo lepszy, wiarygodny i spójny. Ogląda się go świetnie.

steffburton | 2016-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2016

wczesniej wodziałam film wiec zaskoczenia nie bylo, ale i tak mi se podobalo. łyknełam w 1 dzien co jak na mnie jest osiagnieciem

tesgaw | 2016-05-09

Książka trzymająca w napięciu do samego końca. Początkowo wydaje się wszystko zabawą nastolatków, którzy uczestniczą w ciekawym eksperymencie, na który stać tylko młodych żądnych przygód. Stopniowo czytający wraz z głównymi bohaterami zaczyna pojmować, jak daleko rzeczywistość w bunkrze odbiega od zabawy, psikusa.Młodzi ludzie często chcą doświadczyć czegoś ekstremalnego, bez życiowego doświadczenia podejmują wiele ryzykownych decyzji i takie jest prawo bycia młodym, uczenia się na własnych błędach. W przypadku historii opisanej w Bunkrze mamy jednak do czynienia dodatkowo z manipulacją i przestępstwem. Kolega, świetny kumpel jest nieobliczalny, igranie z losem ludzkim jest dla niego fascynujące, tworzenie kolejnych intryg jest dla niego psychopatyczną szkołą. Kiedy jest się młodym, niedoświadczonym, raczej ufa się ludziom, szaleńcze pomysły rówieśników są etykietą ich nieprzeciętności, są dla innych wyzwaniem, są prowokacją. Niedoświadczenie ofiar jest wiec podwójnym...

Jagna | 2016-04-26
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: kwiecień 2016

Debiut osiemnastolatka, naprawdę dobry debiut. Właściwie szkoda, że Burt napisał tylko "Bunkier" i "Sophie" bo ma chłopak talent.

Niestety dawno temu Bunkier oglądałam, jeszcze jako totalna gówniara, i wywarł na mnie ogromne wrażenie, tak duże, że wspomnienie filmu cały czas przeszkadzało mi podczas czytania. Bo tak na dobrą sprawę to dwie różne historie, kto czytał i oglądał ten wie co mam na myśli.

Mimo wszystko historia dobrze napisana, można się trochę pogubić i nie do końca odnaleźć wśród bohaterów, ale taki był najprawdopodobniej zamysł autora - wszystkie klocki wskoczyły na swoje miejsce dopiero na ostatnich stronach. Brakowało mi trochę końcowego dopieszczenia czytelnika, czuję niedosyt, ale tak chciał nas Burt potraktować; uchylić tylko rąbka tej popapranej historii a reszta to kwestia naszej wyobraźni.

Agata | 2016-04-18
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 13 kwietnia 2016

Ale się namęczyłam, żeby dobrnąć do końca tej książki... Skończyłam ją tylko i wyłącznie dlatego, że nie lubię przerywać czytania książek, będąc w ich połowie.
Osobiście nie polecam.

Maciek Radziński | 2016-04-04

Książkę przeczytałem po obejrzeniu filmu. Filmu, który bardzo mi się spodobał, a tu.. rozczarowanie.
Film jest "na motywach", jednak pomysł został dobrze podrasowany. Książka jest przewidywalna, po prostu przeciętna.