Cichy pokój

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Quiet Room
Cathhhy

Inne wydania

"Cichy pokój" jest opowieścią o upadku młodej kobiety w koszmarny świat schizofrenii i o jej pełnej odwagi walce o powrót do rzeczywistości. Jest godny uwagi tym bardziej, że Lori sama potrafiła nam ten świat opisać. Podobnie jak kiedyś "Życie to nie bajka" i "Szklany klosz", teraz ta książka porusza czytelników, a niektórzy krytycy uważają ją za najważniejszą z książek, jakie kiedykolwiek...

Podobnie jak kiedyś "Życie to nie bajka" i "Szklany klosz", teraz ta książka porusza czytelników, a niektórzy krytycy uważają ją za najważniejszą z książek, jakie kiedykolwiek napisano o schizofrenii. Dla każdego z nas jest ona lekcją odwagi i woli przetrwania.

Iriss | 2015-05-19

Książka poruszająca trudny temat walki z chorobą psychiczną. Większość ludzi nie ma zielonego pojęcia co kryję się pod nazwą "schizofrenia". Zazwyczaj unikamy osób z problemami psychicznymi, boimy się ich, nawet co po niektórzy myślą ,że można się od nich zarazić. Przecież ludzie cierpiący na schizofrenię pracują,zakładają rodziny i normalnie funkcjonują w społeczeństwie.
Ogromnym plusem w książce jest to,że historia pokazana jest z różnych punktów widzenia : samej bohaterki, rodziców, przyjaciół i lekarzy.
Polecam każdemu kto chciałby chociaż trochę poznać chorobę jaką jest schizofrenia.

Jenny_89 | 2011-03-19
Przeczytana: marzec 2011

Jeśli ktoś lubi czytać o szpitalach psychiatrycznych i chorobach psychicznych, to warto po nią sięgnąć. Jest to prawdziwa historia dziewczyny chorej na schizofrenię. Autorki opisują życie bohaterki od czasów dzieciństwa, poprzez okres studiów (kiedy to zaczęła się rozwijać jej choroba), próby samobójcze oraz kolejne pobyty w szpitalach. Plusem jest też to, że opowieść jest przedstawiona nie tylko z punktu widzenia Lori, ale również jej rodziny, przyjaciół i lekarzy. Polecam!

Cinnamon | 2012-07-29
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 29 lipca 2012

Opis prawdziwej, zmudnej walki o zdrowie.

Niektore ksiazki opisuja choroby w taki sposob, ze ma sie wrazenie, iz choroba trwa "piec minut". Ta ksiazka opisuje krok po kroku - a raczej rok po roku - niewdzieczne zmagania z Glosami. Pokazuje, ze choroba psychiczna to nie wymysl ani nie "przeziebienie", ale powazne zyciowe wyzwanie.

Aby uwiarygodnic opisywane przezycia, niektore rozdzialy opowiadaja historie Lori - tak nazywa sie glowna bohaterka - z perspektywy jej bliskich i znajomych.

Polecam, ze wgledu na rzetelny opis dlugotrwalej choroby.

Sienna | 2013-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2013

Schizofrenia to trudny temat. Większość ludzi tak naprawdę nie zastanawia się co cierpiąca na tę chorobę osoba musi przejść. Widząc kogoś kto wyróżnia się wśród tłumu takimi symptomami, łatwiej powiedzieć pod nosem "świr, wariat" i zapomnieć, że w ogóle miało się z nim styczność.
Książka ta opisuje życie chorej na schizofrenię Lori Schiller. Potrafi doskonale uzmysłowić jak ogromną walkę trzeba stoczyć z sobą i ze swoją psychiką, by móc jako tako funkcjonować. Pokazuje prawdziwe oblicze tej strasznej choroby.

Gangsterra_Rosita | 2014-02-28

Cichy pokój to jest naprawdę dobra książka. Lorri nie jest tylko bohaterką staję się przyjaciółką zamkniętą i oddaloną od nas. Znamy ją jej historie jej rodziców braci. Poznajemy każdego osobną i mamy swoje zdanie o tym co się dzieje. Zrozumieć schizofrenie teraz wiem jakie to trudne. Nie wiem ale przeszło mi przez myśl jak czytałam , że wiele takich chorób psychicznych jeszcze w wielu krajach tłumaczy się opętaniem. A nawet ile razy taka fabuła powtarza , że się w horrorze sam Amityville "Złap ich i zabij " To słyszał niby De Feo w noc kiedy zabił całą swoją rodzinę. Strasznie otworzyła mi oczy ta książka tak mi szkoda Lorri i jej rodziny. Mogę powiedzieć , że ktoś z moich bliskich także cierpi na te chorobę i ludzie myślą , że chorują na to tylko wariaci, zacofani , że to jakieś piętno oceniają i krytykują. A mi "Cichy pokój"dał nadzieję aż chciałoby się dać tym wszystkim ciemnym masom to książkę żeby uwierzyli. Że każdy nawet najbardziej wykształcony człowiek może...

Yrr | 2016-06-03

Książka napisana przez osobę która choruje na schizofrenię. Bohaterka prowadzi nas przez swoje życie, a tym samym przez rozwój medycyny, społeczeństwa i jego podejścia do chorób psychicznych. Nie jest poradnikiem na temat tego jak sobie z chorobą radzić, ale raczej próbą pokazania ludziom zdrowym, jak wygląda życie osoby chorej, z jakimi problemami musi sobie radzić, jak zmienia się jej rola w społeczeństwie zależnie od rozwoju nauki, wrażliwości i świadomości na temat chorób psychicznych.

Nie jest to lekka lektura, ale naprawdę warto po nią sięgnąć, choćby po to żeby sobie uświadomić ile zła mogą wyrządzić stereotypy lub jak wiele dobra można czynić prostymi gestami i słowami lub po prostu spróbować zrozumieć, jak różni jesteśmy, choć to nadal ten sam gatunek.

afro | 2014-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

Plusem tej książki jest na pewno to, że jest napisana z punktu widzenia różnych osób oraz opisuje prawdziwe przeżycia osoby chorej na schizofrenie. Jednak spodziewałam się czegoś innego, konkretniejszych opisów przeżyć głównej bohaterki, jej zmagań z chorobą i jej dolegliwościami, i być może przez to czegoś mi brakowało. Momentami ciężko mi było dotrwać do końca..

Karolina | 2012-10-02
Przeczytana: 29 września 2012

Spodziewałam się więcej. Książka, zgodnie z opisem na okładce, miała być podróżą w głąb szaleństwa (tam i z powrotem). Oczekiwałam osobistego wglądu, a także względnie jakiś wskazówek jak sobie radzić z osobami cierpiącymi na schizofrenię. Jak im pomóc. Niestety, tego książka nie daje.

Jakieś plusy? Autobiograficzny wydźwięk. Podziwiam bohaterkę, która będąc prawie na prostej stara się zmierzyć z własną przeszłością, z własnymi demonami. Książka również broni się ostatnimi 70 stronami. Wyjaśnienia dr Doller dają znacznie lepszy ogląd sytuacji, aniżeli wspominki Lori. Wśród plusów chciałoby się jeszcze powiedzieć, że znaleźli się psychiatrzy. A dokładniej sposób ich przedstawienia. Wiadomo, że w każdej grupie znajdują się czarne owce i osoby z powołaniem. Jednak w przypadku psychiatrii szczególnie negatywne znaczenie mają te 'czarne owce'. Ludzie, którzy traktują swoją pracę wyłącznie w kategoriach zarobkowych, niekoniecznie skupiając swą uwagę na pacjencie.

Drażni mnie...

Angelika | 2015-03-14
Przeczytana: 14 marca 2015

"Cichy pokój" opowiada historię kobiety, która chorowała na schizofrenię. "Chorowała" to źle użyty czas... "Choruje". Dlaczego? Bo z tego nigdy się nie wyzdrowieje. Można z tym żyć, ale już nigdy nie będzie jak wcześniej.

Bardzo podobało mi się w tej książce to, że historia Lori jest przedstawiona z perspektywy wielu osób przez co czyni ją to bardzo autentyczną. W rozdziałach wypowiada się sama Lori, ale także jej koleżanka, lekarze, rodzeństwo, rodzice... Jest to bardzo wymagająca lektura, na pewno nie jako luźna czytanka dla odprężenia umyśłu

flerynka2 | 2011-09-08
Przeczytana: 08 września 2011

Właśnie skończyłam ,,Cichy pokój'',jestem pod wielkim wrażeniem tej książki,autorka wprowadza nas w świat choroby,poprzez znakomite opisy swojego stanu.Książka przedstawia również punkt widzenia rodziców,rodzeństwa,znajomych i lekarzy,odnoszący się do choroby Lori
Jeśli interesuje was tematyka schizofreni,to jak najbardziej polecam tą książke mimo iz nie jest to lekka lektura..