Tea-Bag

9783552052208
literatura piękna
niemiecki
lbadura

Jesper Humlin hat es nicht leicht. Zwar ist er ein gefeierter Lyriker, doch sein Verleger besteht darauf, dass er endlich einen Kriminalroman schreibt, der Kurs seiner Wertpapiere ist gefallen, seine Freundin will ein Kind von ihm, und seine Mutter hat eine Agentur für Telefonsex eröffnet. Da lernt er bei einer Lesung Tea-Bag, ein schwarzes Flüchtlingsmädchen, und ihre Freundinnen kennen. Nach und nach erfährt er ihre Geschichten. Ein Roman, der das Gegensätzlichste verbindet - eine Satire auf den modernen Literaturbetrieb und einen Einblick in die illegale Welt der Einwanderer. Ein Buch von wunderbarer Komik und tiefem Ernst - ein neues Genre, in dem Mankell wie in seinen früheren Büchern brilliert.

źródło okładki: http://www.hanser-literaturverlage.de/buch/tea-bag/978-3-552-05220-8/

lbadura | 2016-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

Książkę przesłuchałem już kilka miesięcy temu w języku niemieckim formie audiobooka. Teraz ponownie powróciłem do niej odsluchujac fragmenty aby w końcu dodać ja do portalu i napisać opinie.

To kolejna pozycja Mankella która jeszcze nie doczekała sie polskiego tłumaczenia, przynajmniej na razie mnie nie udało sie zidentyfikować czy polskie tłumaczenie istnieje.

Ciekawe jest to, ze niemiecki tytuł brzmi "Tea-Bag", angielski brzmi "The Shadow Girls". Jak widać istnieje angielskie tłumaczenie.

O czym jest ta książka? Kilka razy w książce pada hasło odpowiadające na to pytanie: o tym, co to znaczy być młodą kobietą, migrantką, żyjącą w całkiem obcym kraju.

Na samym początku książki poznajemy młodą kobietę z pięknym uśmiechem, Tea-Bag (sama sobie wymyśliła to imię, kiedy przetrzymywana była w biurze imigracyjnym gdzie na biurku urzędnika stała szklanka z torebką herbaty, i w chwili kiedy zapytano ja o imię, spontanicznie odpowiedziała: Tea-Bag".) Tea-Bag pochodzi z Sudanu....