Ekskluzywny żebrak czyli ks. Jan Kaczkowski o tym, co najważniejsze

Okładka książki Ekskluzywny żebrak czyli ks. Jan Kaczkowski o tym, co najważniejsze Jan Kaczkowski
Jan Kaczkowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Diecezji Siedleckiej UNITAS religia
religia
Wydawnictwo Diecezji Siedleckiej UNITAS
2016-04-18
2016-04-18
Religia kapłaństwo felietony ksiądz Kaczkowski

Okładka książki Dekalog Księdza Jana Kaczkowskiego Jan Kaczkowski, Katarzyna Szkarpetowska
Dekalog Księdz... Jan Kaczkowski, Kat...
Okładka książki Czekam na Was, ale się nie spieszcie Izabela Bartosz, Kapsyda Kobro-Okołowicz
Czekam na Was,... Izabela Bartosz, Ka...
Okładka książki Szału nie ma, jest rak. Z ks. Janem Kaczkowskim rozmawia Katarzyna Jabłońska Katarzyna Jabłońska, Jan Kaczkowski
Szału nie ma, ... Katarzyna Jabłońska...
Okładka książki Dasz radę. Ostatnia rozmowa Jan Kaczkowski, Joanna Podsadecka
Dasz radę. Ost... Jan Kaczkowski, Joa...

Wspaniała

Wspaniała

Ekskluzywny Żebrak  publikacja opowiada o sytuacjach życiowych, których ksiądz Jan Kaczkowski doświadczył jako kapłan, kapelan i dyrektor puckiego hospicjum. Na początku swojej posługi kapłańskiej powiedział sobie, że chce się poświęcić bogu oraz ludziom, a nie być tylko urzędnikiem, czyli przyjmować swoich wiernych tylko wyznaczonych godzinach, ale być z nimi zawsze kiedy go tylko potrzebują. Czy chociażby ta sytuacja z jego mamą kiedy się go zapytała,  jak będzie zmieniał zawód, to zawsze ma jej wsparcie. W pierwszym momencie ks. Jan poczuł się,  dziwnie słysząc takie   słowa z ust  swojej matki, po chwili zrozumiał, że jaka silna więź łączy go z jego mamą. Jednak najcięższa, którą opisuje w tej publikacji. Gdy musiał tłumaczyć, małemu chłopcu czym jest śmierć i że jego mama może w każdej odejść.   Ta publikacja zawiera bardzo dużo różnych opisanych przeżytych wydarzeń  radosnych, ale i smutnych. Dla mnie przeczytanie  taka książki pozwoliła  mi bardziej pozytywnie patrzeć na moje życie moją niepełnosprawność przez pryzmat tego co mogę jeszcze dokonać i zrobić dla innych. Kieruje ją do osób młodych i tych wszystkich, którzy sądzą, że ich dalsze życie nie ma sensu. Niech ta publikacja będzie dla nich pokrzepieniem.

Tekst został zredagowany na podstawie "Smaków życia" - materiałów video z udziałem ks. Jana Kaczkowskiego zamieszczonych na platformie Boska TV, homilii i konferencji wygłoszonych przez ks. Jana w Northampton, w Rumi Janowie oraz w Łasku.

Przykro mi to pisać, bo bardzo lubiłam ks. Kaczkowskiego... Książka w 90% jest dla mnie, ateistki, totalnym bełkotem religijnym. Pozostałe 10% - perełki.
Rozumiem jednak, dlaczego książka ma wysokie oceny, i dlaczego jest dla wielu ludzi ważna.

"Bliskość, sumienie trzeba ćwiczyć dokładnie, jak ćwiczy się mięśnie. Dlaczego? Bo praca, którą wykonamy nad własnym sumieniem, wysiłek, który włożymy w budowanie dojrzałych relacji, ochroni nas przed niespodziewaną wpadką moralną."

"Czy wierzącym ludziom umiera się łatwiej?
Nie powiedziałbym. Na pewno łatwiej odchodzi się tym, którzy kochali. Którzy troszczyli się o relacje."

Wyrazy uznania dla księdza za szacunek do ludzi, miłość, odwagę oraz odejście w pięknym stylu.

Niby nic, a jednak coś. Tak najlepiej mogę opisać tę książkę. Krótka, a przez to wartościowa. Autora cenię przede wszystkim za mądrość życiową, szczerość i prostotę. Podziwiam go również za odwagę. Glejak mózgu to wielkie wyzwanie. Uważam, że Pan Kaczkowski przede wszystkim tutaj zdał egzamin zarówno jako ksiądz w kościele katolickim jak i jako człowiek.

Wyjątki z różnych kazań i spotkań ks. Kaczkowskiego. Niewielka książeczka, gotowa by znajdywać w niej swoje skarby i ulubione cytaty.

Książka liczy niecałe 90 stron, ale według mnie warto zapoznać się ze sposobem myślenia śp. księdza Jana Kaczkowskiego. Niestety już nie żyje. W obliczu dzisiejszego kryzysu Kościoła mógłby być bardzo ważnym głosem.

„Przychodzą mi na myśl słowa papieża Franciszka, który mówi, że jeżeli w duszpasterstwie i w zaangażowaniu świeckich będziemy stali w jednym miejscu, jeżeli będziemy próbowali jedynie zakonserwować to, co mamy, ludzie zaczną od Kościoła odchodzić”.

Myślę, że to książka skierowana głównie do osób wierzących, ale osoby niewierzące również znajdą dla siebie uniwersalne przesłania. Można mieć różny stosunek do wiary, ja osobiście podziwiam głęboką relację śp. księdza Kaczkowskiego z Bogiem i zazdroszczę mu jej. Wyczuwa się prawdziwą wiarę.

Ksiądz Jan w zrozumiały, lekki sposób omawia niezwykle istotne dla współczesności kwestie. Szczególne pomocne dla mnie okazały się rozdziały wyjaśniające pewne elementy przebiegu Mszy Świętej oraz te mówiące o cierpieniu czy lęku, ponieważ częściowo zawierają wskazówki jak można sobie z nimi radzić. Przede wszystkim książka podnosi na duchu, parę razy może wywołać uśmiech na twarzy i zmusić do docenienia nawet najprostszych rzeczy.

To bardzo krótka książka złożona z wyjętych z szerszego kontekstu, niepowiązanych ze sobą, jednostronicowych wypowiedzi ks. Kaczkowskiego. Mimo tego chaosu formy, treść jest mądra, a myśl elegancka.

Lista najważniejszych tematów - do samodzielnego przemyślenia i/lub odnalezienia w innych książkach/nagraniach...

Świetny punkt wyjścia.

Świetny punkt wyjścia.

Krótka ale wartościowa książka odpowiadająca na ważne pytania.

Krótka ale wartościowa książka odpowiadająca na ważne pytania.

• Religia
  • 2017
  • 2016

Jan Kaczkowski Ekskluzywny żebrak czyli ks. Jan Kaczkowski o tym, co najważniejsze Zobacz więcej