Dekalog Księdza Jana Kaczkowskiego

Wydawnictwo: WAM
religia
Charlotte_allen

Dekalog, słowo po słowie z Księdzem Janem Kaczkowskim Słuchaliśmy Go, bo na co dzień żył tym, co głosił. Docenialiśmy Go, bo poważnie traktował ludzkie problemy. Podziwialiśmy Go, bo do ostatnich chwil cierpliwie odpowiadał na nasze pytania i wątpliwości. Wśród wywiadów udzielonych przez ks. Jana Kaczkowskiego znalazł się również ten, który właśnie oddajemy do rąk czytelników. To rozmowa o...

Dekalog, słowo po słowie z Księdzem Janem Kaczkowskim

Wśród wywiadów udzielonych przez ks. Jana Kaczkowskiego znalazł się również ten, który właśnie oddajemy do rąk czytelników. To rozmowa o sprawach fundamentalnych - Dekalogu i codziennych trudnościach życia zgodnie z przykazaniami.

Ksiądz Jan Kaczkowski nie pouczał, raczej dzielił się swoim doświadczeniem. Był wiarygodnym świadkiem i dlatego jego słowa są tak cenne.

Do wywiadu dołączamy płytę z kilkoma wyjątkowymi nagraniami, wśród których znajduje się także Ostatnia droga krzyżowa ks. Jana Kaczkowskiego nagrana dwa miesiące przed jego śmiercią.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

dobrerecenzje | 2017-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Książeczka, po którą Państwo sięgniecie i przeczytacie, jest jedną z ostatnich rozmów, które ks. Jan Kaczkowski przeprowadził tuż przed swoją śmiercią.
Rozmowa z panią Kasią jest próbą konfrontacji z Dekalogiem.
Te przykazania nie dają jasnej odpowiedzi, że ”rób tak, a tak, a pójdziesz do nieba”.
Ks. Jan odpowiada na nie w sposób prosty, czasem zabawny, niekiedy zaczepliwy, wplatając w nie wątki osobiste i własne historie, np. pani Kasia pyta ”Jak świętuje ksiądz własne życie?” ks. Jan odpowiada ” Świętowanie bywa czasem bardzo trudne, zwłaszcza dla ludzi, którzy pracują w jakimś korporacyjnym szale. Dlatego warto się „odpiąć”, czyli schować gdzieś, gdzie nie odbieram telefonów i przypominam sobie co jest najważniejsze. Dalej mówiąc o szóstym przykazaniu ks. Jan odpowiada o parze staruszków, którzy przeżyli razem pół wieku.
Zapytani, jak tego dokonali, odpowiedzieli ”W naszych czasach kiedy coś się psuło to się naprawiało a dziś wyrzuca się do kosza”. Zamiast dbać o relacje, o...

Bibliotecznie | 2018-01-22

To pierwsza książka związana z księdzem Janem Kaczkowskim, którą przeczytałam, choć internet od dawna pełen jest życia i słów tego niezwykłego człowieka. Niesamowicie było czytać ją ze świadomością, że była to jedna z ostatnich rozmów, jakie ksiądz Kaczkowski przeprowadził przed śmiercią.

Na tych osiemdziesięciu stronach jest mnóstwo mądrości, ale nie takiej naukowej, z trudnym słownictwem i zawiłościami. Tutaj trudność polega raczej na tym, by przeczytać tę rozmowę ze zrozumieniem, zastanowić się nad tym, co ksiądz Jan chciał nam przekazać, o czym opowiedzieć i co rozjaśnić.

Podczas lektury pomyślałam sobie, że Pani Katarzyna musiała długo przygotowywać się do tej rozmowy, sporo przemyśleć, przeczytać książki księdza Jana. Inaczej nie dałaby rady utrafiać w punkt, pytać o to, co ważne. Zapewne można by zadać jeszcze milion innych pytań, ale te, które pojawiły się w książce, stanowią sporą część księdza Jana. To niesamowite, jak dzielił się sobą z ludźmi.

Aż trudno uwierzyć,...

czytam_podrozuje | 2018-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2018

Ten wywiad to gotowy dekalog do zastosowania. Oczywiście w pewnych punktach możemy się z Księdzem nie zgadzać, ale warto pomyśleć, rozważyć, czy czasem nie ma racji. Jest to jeden z niewielu księży, których chętnie słuchałabym, rozmawiała, szkoda, że już go nie ma między nami, myślę, że mógłby nam przekazać o wiele więcej ......

KobietaZawiedziona | 2017-04-08
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

N°07 /2017

Jestem fanką księdza Kaczkowskiego, ale „Dekalog” to kolejna pozycja, która wnosi już niewiele nowego do tego co zostało napisane w poprzednich publikacjach.
Mnie to jednak, nie zniechęca, bo kupując książkę wspieram równocześnie Puckie hospicjum, no i utrwalam nabytą wcześniej wiedzę o tym jak interpretować i wdrażać w życie fundamentalne aspekty wiary.

Tym razem spodobał mi się cytat o uwielbianiu: „Uwielbiać można tylko Pana Boga. Bardzo ważne jest abyśmy także na poziomie językowym strzegli się przed ubóstwianiem ludzi i rzeczy. Ktoś z umierających powiedział mi bardzo mądre słowa, kiedy go zapytałem: Co mam powiedzieć Twoim najbliższym, kiedy będziesz odchodził? Odpowiedział: „Powiedz im, że mają uwielbiać Boga, a używać rzeczy. ”

buziaczek197 | 2017-07-24
Przeczytana: lipiec 2017

Mała książeczka, ale ile w niej treści. Co w niej zapamiętałam, że nie wolno za dużo używać słowa "uwielbiam". Ja zaś używam go non stop ... "Uwielbiać można tylko Pana Boga. Bardzo ważne jest, byśmy także na poziomie języka strzegli się przed ubóstwianiem ludzi i rzeczy". Będę musiała się temu słowu przyjrzeć.
Drugą sprawą, która mnie ucieszyła i muszę to powiedzieć m.in. mojej mamie :), a ja z tym walczę cały czas ... "Dlaczego obwieszamy ściany obrazami? Proszę się rozejrzeć po moim pokoju - czy tu jest jakiś obraz święty? -Nie, nie ma. - Widzi Pani, bo to porządny katolicki pokój porządnego katolickiego księdza. Ten spór o część obrazów już dawno został w Kościele przedyskutowany między ikonofilami, a ikonoklastami. My nigdy nie oddajemy czci obrazom. One są tylko - jak w prawosławiu - pewnym kanałem transportowym "tam" - Ale ludzie traktują je dewocjonalnie ... - Zbyt dewocjonalnie. To uwłacza godności religii i godności Pana Boga".
To właśnie słowa, które sobie...

Ervisha | 2017-12-09
Przeczytana: 07 grudnia 2017

"Dekalog księdza Jana Kaczkowskiego" to zapis jednej ostatnich rozmów, które ksiądz przeprowadził z Katarzyną Szkarpetowską tuż przed swoją śmiercią, kiedy był już bardzo chory.

Powoli i cierpliwie opowiada On tutaj o Dziesięciu Przykazaniach i codziennych trudnościach życia zgodnie z nimi. Dokładnie je analizuje, rozbija na czynniki i tłumaczy prostymi, zrozumiałymi słowami, tak aby były jasne.

Uświadamia człowiekowi pewne sprawy o których na co dzień nie myśli, nie zdaje się z nich sprawy a być może zastanawia nad nimi. Jednocześnie nie poucza i nie moralizuje. Dzieląc się swoim doświadczeniem (opierając się na przykładach ze swojego życia), daje delikatne wskazówki, jak żyć aby przeżyć życie w pełni... aby nie żałować przeżytego a właściwie źle przeżytego życia. Można powiedzieć, że jest ta książka to zapis tego, co ksiądz nosił w sercu.

Do książeczki dołączona jest również płyta CD, na której znajduje się: droga krzyżowa z rozważaniami prowadzonymi przez księdza Jana,...

Monika | 2017-03-19
Przeczytana: 19 marca 2017

Słuchaliśmy Go, bo na co dzień żył tym, co głosił. Docenialiśmy Go, bo poważnie traktował ludzkie problemy. Podziwialiśmy Go, bo do ostatnich chwil cierpliwie odpowiadał na nasze pytania i wątpliwości...
Ks. Jan Kaczkowski nie pouczał, raczej dzielił się swoim doświadczeniem. Był wiarygodnym świadkiem i dlatego Jego słowa są tak cenne.

Anita | 2017-04-18

Kolejna, niestety już ostatnia, książka tego wielkiego, dla mnie świętego, człowieka. Jest jakby podsumowaniem wszystkich wcześniejszych pozycji, które zostały wydane. Jest ich kwintesencją, co nie oznacza, że nie warto przeczytać poprzednich. Warto! I szczere wszystkich do tego zachęcam. Książka porusza nasze sumienie, wchodzi w jego zakamarki, które czasem długi czas zalepiamy. Czasem niechętnie się ją czyta, bo ona uświadamia nam nasze błędy i słabości. Nie jest to lekka lektura, którą się przeczyta i zapomni za tydzień. Niemniej jednak osoba Ks.Jana, tego niezwykłego, ale bardzo bliskiego ludziom człowieka nie pozwala skończyć lekturę. Jego słowa trafiają, ale pozostawia nam duże pole do interpretacji, dyskusji, po to byśmy jego słowa potrafili przełożyć na swoje życie. Polecam wszystkim, nie tylko katolikom :)

magda | 2017-03-01

To wszystko już było powiedziane, myślę, że powinno się dać spokój nieboszczykowi, modlić się za niego i żyć dalej, a nie powielać jego wypowiedzi w nieskończoność. Bo i po co?

Mad | 2017-12-22
Na półkach: Przeczytane, Duchowość
Przeczytana: 20 grudnia 2017

Przemyślenia i uwagi księdza Kaczkowskiego na temat dekalogu. Kościół ma coraz większe problemy z dotarciem do współczesnego społeczeństwa, a ludzie tacy jak ksiądz Jan schemat ten przełamują, próbując trafić do ludzi ze swoim przesłaniem. Zadanie niełatwe, za co należy im się szacunek, nawet jeśli ktoś się z tymi naukami nie zgadza. Odnosi się tylko wrażenie, że współautorka książki, która spisała tę rozmowę za wszelką cenę chciała skorzystać na fali popularności księdza Kaczkowskiego, choć może powinna zostawić schorowanego człowieka w spokoju.