A człowieka widzi?

Okładka książki A człowieka widzi? Jan Kaczkowski
Okładka książki A człowieka widzi?
Jan Kaczkowski Wydawnictwo: RTCK biografia, autobiografia, pamiętnik
A pieniądze człowieka widzi?
RTCK
2022-09-15
2022-09-15

Bez względu na to, czym dany człowiek się zajmuje, warto słuchać ludzi dobrych i mądrych. W książce "A człowieka widzi?" księdza Jana Kaczkowskiego sporo tej mądrości znalazłam i przede wszystkim otwartego umysłu. Bardzo to szanuję, choć oczywiście nie ze wszystkim muszę się zgadzać, bo jakieś tam różnice w postrzeganiu udało mi się złapać. Dzisiaj jednak skupmy się na tym, co mnie urzekło i zastanowiło. Będzie sporo cytatów, bo są ładne, a po co zmieniać coś ładnego w coś, co mówi na około to samo, żeby tylko dane słowa sparafrazować. Myślę, że ksiądz Kaczkowski byłby podobnego zdania, bo o "lipie" mówi już na początku książki.

I tu pierwsze co nas uderza. Jak to ksiądz może mówić o czymś takim jak katolicka lipa. Ale ma w tym rozumieniu wiele racji. To jest coś, o czym w kościele się nie usłyszy, a przynajmniej mi się nie zdarzyło. Ale ksiądz Kaczkowski na tym nie poprzestaje, bo idzie dalej i znów uderza bardzo celnie. To jest coś, o czym wielokrotnie myślałam przechadzając się po różnego rodzaju katolickich festynach czy imprezach.

[...]

Moja pełna recenzja:

Audiobook
Króciutka książka, bardzo pozytywna. Przyjemnie się słuchało, lektor dobry, czułem, że rozumie co czyta. Książka pomaga w oswojeniu się z odchodzeniem bliskich i pozostawia dobry nastrój, mimo że często mówi o tematach ciężkich. A przy tym ksiądz Kaczkowski był po prostu porządnym człowiekiem i dobrze jest świat zobaczyć z jego perspektywy.

Audiobook

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetnie się czytało. ks. Kaczkowski był niesamowitą postacią. Brakuję takich osób patrzących trzeźwo na świat i komentujących rzeczywistość tak jak jest. O tym ta książka. Polecam wierzącym i niewierzącym.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ksiądz Kaczkowski, jak o sobie mówił, antyklerykał, onkocelebryta, a przede wszystkim CZŁOWIEK. Proste, czasem mocne, ale mądre rozważania. O świecie, księżach, wierzących, chorobie, walce o siebie, o hospicjum, o normalny Kościół.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

W sumie w większości to samo co w petardzie. Albo jedna albo druga.

W sumie w większości to samo co w petardzie. Albo jedna albo druga.

ok

ok

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie da się nie płakać czytając tę książkę. Niby nic, ale bardzo wzrusza. To niewiarygodne jaki ksiądz Kaczkowski był... normalny, ludzki. Sposób w jaki opowiada o katolipie, o księżach, którzy, gdyby kościół był organizacją nigdy nie utrzymaliby się w pracy. O tym jacy jesteśmy "pobożni", jezuskowi, a jak zaniedbujemy drugiego człowieka. Był kontrowersyjny, ale czy nie miał racji? Uderzył mnie fragment, w którym pisał, że pozabierałby rentę i wysłał wszystkich do pracy... Co by powiedział o 500+ i tych wszystkich "rodzicach" w stylu "dej", którym nie opłaca się pracować? Pomagać trzeba tak, żeby nie zrobić krzywdy. O szacunku, w cytacie z Mateusza "cokolwiek uczyniliście jednego z tych moich braci mniejszych, mnieście uczynili" nie ma gwiazdki - * chyba że jesteś gejem, chyba że nie wierzysz, chyba że nie głosujesz na PiS, chyba że popierasz "rudego". Tam nie ma gwiazdki, jest po prostu człowiek, którego trzeba dostrzec i szanować. Lektura obowiązkowa, w każdej szkole. Skoro już mamy tyle lekcji religii w systemie nauczania to czemu młodzież jej nie czyta? Czemu nie oswaja się z chorobami, śmiercią, czemu nie uczy się miłosierdzia i poznaje wiary takiej jaka powinna i jak osoba wierząca powinna traktować drugiego człowieka... Niewygodny ksiądz, niewygodne dla kościoła i wszystkich zasłaniających się "katolickimi wartościami" prawdy. Skupiłam się mocno na polityce, pewnie za jakiś czas wrócę do niej i zobaczę ją na nowo przez inny pryzmat. W tym momencie uderza mnie też nasz polski fałsz, na który Kaczkowski był wyczulony.

Czytanie książek ks. Jana jest dla mnie pewną formą terapii. Bardzo pozytywnie wpływają na moje samopoczucie i myśli :)

Wyzwanie LC 2023 na kwiecień:
Przeczytam (auto)biografię.

Wyzwanie LC 2023 na kwiecień:
Przeczytam (auto)biografię.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Miła do poczytania, choć nie ma w niej nic odkrywczego, jeśli wcześniej miało się styczność z wypowiedziami ks. Kaczkowskiego

• Audiobooki
  • Przeczytane 2023