Sekret perfum

Wydawnictwo: Filia
Ag2S

Fleurette, jedyna córka w zamożnej rodzinie Delacroix trudniącej się wyrobem perfum, zostaje zmuszona do poślubienia człowieka, który budzi w niej odrazę – Aimery’ego De Lasseta, szefującego wiodącej fabryce pachnideł we Francji. Jedynie katedralne dzwony, wzywające na front w noc poślubną mogą ocalić ją od dzielenia z nim łoża. Brat Aimery'ego wysyła do niej list, w którym ostrzega Fleurette...

Brat Aimery'ego wysyła do niej list, w którym ostrzega Fleurette przed tym małżeństwem. Wkrótce dziewczyna staje w obliczu przerażającej tajemnicy, zdolnej zniszczyć obydwie rodziny i ich perfumiarskie imperia raz na zawsze.

Sekret perfum to uczta dla zmysłów, historia o wielkiej namiętności, poczuciu obowiązku, pożądaniu i kłamstwie.

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/150

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/150

Muminka | 2017-02-13
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 09 lutego 2017

Fleurette należy do rodu twórców perfum Delactroix w Grasse. Jej ojciec pragnie wzrostu znaczenia rodu, więc narzuca jej zaślubiny z szefem fabryki perfum Aimery'ego De Lasseta. Niestety ów kawaler wzbudza odrazę kobiety, a zresztą po zawarciu ślubu cywilnego na szczęście rozdzwaniają się dzwony. Oznacza to wybuch pierwszej wojny światowej, więć Aimery zostaje zmobilizowany. Fleur wraz z bratem bliźniakiem Felixem obdarzona jest fenomenalnym zmysłem powonienia, pragnie poprowadzić rodzinną destylarnię i opracować perfumy, za którymi oszalałby świat. Zbyt niezależna na bycie potulną żonką nie chce być jedynie pomocnicą braci. Nie chce dzielić łoża z Aimery'm, więc wybuch wojny to dla niej szansa. Brat Aimery'ego ostrzega ją przed mariażem, bo jego matkę i ojca dziewczyny łączył grzeszny romans. Z tego związku narodził się Aimery, który jest jej przyrodnim bratem. Wiele rodzinnych sekretów zostanie wyjawionych, w tym przyczyny śmierci jej matki. Sebastian, wychowywany na Anglika,...

Ninni | 2016-08-07
Na półkach: Przeczytane, 2016

Jestem z pokolenia , kiedy jeszcze w szarych, beżowych , nieciekawego koloru okładkach, gdzie jednym ozdobnikiem był tytuł, imię i nazwisko autora, można było znaleźć perełki. Dzisiaj mamy natomiast wiele obiecujące okładki , które powodują,że ślinimy się jak psy Pawłowa na oczekiwanie tajemnicy i cudownej lektury a dostajemy w zamian ...No własnie.
Oto składniki na teoretycznie rewelacyjną książkę:
-akcja w okolicach Grasse +tytuł , który powoduje,że rozmarzamy się o cudownych zapachach,
-1 tajemnica i 1 jedna zakazana miłość,
-kilka cudownie brzmiących francuskich imion,
-1 wojna powodująca wzrost napięcia i potęgująca zawirowania losu bohaterów.
Wszystko wymieszane i przyprawione notorycznymi przemyśleniami głównej bohaterki (uwielbia myśleć na głoś, ale nikomu nie powie co myśli i bezmyślnie wykonuje polecenia brata), ze szczyptą opisu kilku roślin używanych w przemyśle perfumeryjnym.
Niestety efektem nie jest zapach Chanel , ale coś czym pachnie puszka po kukurydzy.Jak kto lubi.

beataj | 2017-12-13
Przeczytana: 05 grudnia 2017

Znakomita historia zakazanej miłości. Historia powstawania perfum, ich wymyślania i tworzenia. Historia pokazująca okrucieństwo wojny, ból i cierpienie, rozpacz ludzi nią dotkniętych. A przede wszystkim historia budzenia się kobiety do działania, do wyjścia z cienia męża, brata czy ojca, do decydowania o swoim życiu.

Mońcia_POCZYTAJKA | 2016-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2016

Fiona McIntosh podarowała czytelnikom urzekającą historię o młodej kobiecie, która pragnęła zostać kreatorką perfum i tworzyć niepowtarzalne zapachy korzystając ze swoich wrodzonych predyspozycji rozróżniania szerokiej gamy aromatów. Niestety po śmierci ojca została wydana za mąż wbrew swojej woli za aroganckiego i porywczego mężczyznę, którego wprost nie znosiła, ale Aimery de Lasset był konkurentem w przemyśle perfumiarskim okolicy i dziedzicem fabryki perfum. W początkach XX wieku aranżowane małżeństwa były bardzo popularne szczególnie wśród zamożnych rodzin. Porywy serca, jako mniej istotne, odkładano na bok, a skupiano się przede wszystkim na wymiernych korzyściach dla obu stron.

Fleurette Delacroix musiała zatem pogodzić się ze swoim losem i utratą marzeń, gdyż od tej pory miała się trzymać z daleka od fabryki perfum. Co ciekawe wybuch I wojny światowej stał się jej sprzymierzeńcem, a rozpoczęte działania zbrojne pomiędzy Francją, a Niemcami uchroniły bohaterkę przed...

KaasiaJot | 2016-07-18
Przeczytana: 16 lipca 2016

Bardzo się nie polubiłam z główną bohaterką - wielostronicowe rozważania o tym, że dostała list napisany atramentem w kolorze fioletowym (a to jest takie niezwykłe) w ogóle mnie nie przekonały, a sam proces tworzenia przez nią perfum nie był dla mnie ani wzniosły ani poetycki. Pomijam już zupełnie fakt "pokręconej" fabuły z zakończeniem pod tytułem "trup się ściele gęsto", czyli uśmierćmy połowę bohaterów, to rozwiążemy większość problemów. Nie twierdzę, że książka nie może się podobać, bo na pewno znajdzie swoje fanki (fanów?), ale ja zdecydowanie do nich nie należę.

Edyta | 2017-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2017

"Miłość dawała absurdalne poczucie radości, a mimo to, im człowiek stawał się szczęśliwszy, tym mocniej mógł upaść, gdyby miłość odeszła."

"Miłość jest sekretem (...). Zakrada się do ciebie znienacka. Nie oznajmia swojej obecności. Nie można jej wymusić. Nie można jej tez pomóc."

"...tworzę zapach na czasy powojenne. Kobieta, która ubierze się w mój zapach, nie będzie już przykuta kajdankami do mężczyzny. Kocha mężczyzn, ale ma wyzwoloną duszę. Przetrwała sama, zmierzyła się ze strachem i wyzwaniami, ale stała się silna i stanowcza, może na sobie polegać. (...) jest bardziej kobieca niż zwykle, ale nie ma zamiaru pachnieć jak własna babcia samymi różami i fiołkami, lawendą i jaśminem. To nowa kobieta, kobieta nowoczesna, która wkracza w erę pokoju i dobrobytu. Pragnie uznania, pragnie coś osiągnąć. Jest skomplikowana, różnorodna, czasem pełna sprzeczności, czasem kapryśna, czasem w emocjach, ale zawsze niezależna. Żyje na własnych warunkach."

SenioritaM | 2016-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2016

Uwielbiam...
Świetnie ukazane normy społeczne, zwyczaje,zmieniające się postrzeganie roli kobiety, trochę historii.
Do tego piękne dialogi, flirt między Fleurette a Sebastianem...
Bardzo przyjemna lektura.
Warto czasem przeczytać coś lekkiego, może nie staniemy się przez to mądrzejsi, ale się uśmiechniemy, odprężymy, pomarzymy...:o)

Księżniczka18 | 2018-05-08
Przeczytana: 08 maja 2018

Początek był całkiem dobry, ale im dalej po wyjeździe Aimer'ego, tym bardziej marzyłam by zamknąć książkę i rzucić ją w najdalszy kąt pokoju.

Chmurae | 2018-11-18
Przeczytana: 01 grudnia 2018