Sekret perfum

Filia
2016-06-22
2016-06-22
Joanna Dziubińska

Cudna opowieść o rodzinie, przyjaźni , o koligacjach rodzinnych.
Jest w tej książce I wojna światowa, tajemnice, miłość ,zdrada . Świetna opowięść ,którą pochłonęłam.

Cudna opowieść o rodzinie, przyjaźni , o koligacjach rodzinnych.

Ufam swoim zmysłom. Jestem w zgodzie z perfekcją natury- jej pięknem, jej kolorami, jej zapachami- a ona pozwoliła mi dostrzec perfekcję w mężczyźnie.

Fleurette, jedyna córka w zamożnej rodzinie Delacroix trudniącej się wyrobem perfum, zostaje zmuszona do poślubienia człowieka, który budzi w niej odrazę – Aimery’ego De Lasseta, szefującego wiodącej fabryce pachnideł we Francji. Jedynie katedralne dzwony, wzywające na front w noc poślubną mogą ocalić ją od dzielenia z nim łoża.

Brat Aimery'ego wysyła do niej list, w którym ostrzega Fleurette przed tym małżeństwem. Wkrótce dziewczyna staje w obliczu przerażającej tajemnicy, zdolnej zniszczyć obydwie rodziny i ich perfumiarskie imperia raz na zawsze.

Sekret perfum to uczta dla zmysłów, historia o wielkiej namiętności, poczuciu obowiązku, pożądaniu i kłamstwie. Perfumy wplatają swoją woń we wszystkie karty tej powieści, stają się motywem przewodnim.

Perfumy:
Każdy zapach składa się z trzech podstawowych elementów – trzech nut zapachowych. Jest to zbiór woni rozwijających się w trakcie kontaktu wonności ze skórą. Cała koncepcja nut zapachowych jest oparta na założeniu, iż jedne substancje będące w składzie kompozycji perfum odróżniają się od innych szybkością parowania, czyli trwałością. Większość dzisiejszych perfum jest komponowana wedle tego składu. Taka struktura potrafi precyzyjnie określić moment, w którym poszczególne komponenty kompozycji są wyraźnie wyczuwalne w miarę jak zapach się rozwija, a później znikają wskutek kontaktu z powietrzem.

Wąchając perfumy najpierw wyczuwamy nutę górną, nazywaną także nutą głowy, potem środkową, tzw. nutę serca, a na samym końcu dolną, zwana nutą bazy (głębi lub podstawy). Przyjrzyjmy im się trochę bliżej.

NUTA GŁOWY – to pierwsza nuta, którą czujemy zaraz po otwarciu flakonika z perfumami. Ma ona bardzo duże znaczenie - jest pierwszym odczuciem Klienta i to głównie na podstawie jej zapachu decydujemy się na zakup konkretnych perfum. Na samym początku jest niezwykle intensywna lecz jej zapach bardzo szybko się ulatnia. Wyczuwamy ją na skórze przez kilkanaście minut do pół godziny. Ta nuta składa się zazwyczaj z owoców, które nadają całej kompozycji lekkości i świeżości.
NUTA SERCA – kolejna z nut, którą poczujemy po ok. 10 minutach od użycia perfum. Jest ona połączeniem dwóch pozostałych nut, ale stanowi również konieczne ich uzupełnienie. Często zdarza się tak, że w ogóle nie zwraca ona naszej uwagi, lecz to właśnie ona jest odpowiedzialna za istotę połączenia pozostałych aromatów - tworzy bukiet i decyduje o charakterze zapachu. Najważniejszymi składnikami w tej nucie są akordy korzenne oraz kwiatowe. Jej zapach utrzymuje się na skórze do dwóch godzin.
NUTA GŁĘBI (BAZY) - wraz z upływem czasu perfumy przechodzą kolejną magiczną metamorfozę, aby na samym końcu dotrzeć do swojej nuty bazowej, czyli podstawowej. Poczujesz ją po 20 minutach. Chociaż jest to nuta o niewielkiej intensywności, ale to ona ma decydujący wpływ na charakter całej kompozycji zapachowej, jest tłem zapachu, decyduje o jego osobowości i dlatego czasami jest nazywana nutą głębi. To od tej nuty zapachowej kreatorzy perfum rozpoczynają komponowanie całego zapachu. Jest ona odpowiedzialna za trwałość zapachu, ulatnia się bardzo powoli i jest wyczuwalna od kilku do nawet kilkunastu godzin. W skład nuty bazowej wchodzą takie składniki jak cybet, leśne żywice, piżmo i ambra, a także wanilia, przyprawy drzewne i korzenne. Poza tym dodaje się także do niej substancje, które powodują, iż zapach przez dłuższy czas utrzymuje się na skórze. Woń nuty bazowej może być wyczuwalna nawet po upływie kilku dni.

Komponując perfumy kreatorzy zwracają baczną uwagę, aby w każdej z trzech faz rozwijania się ich aromatu występowały substancje pachnące podobnie. To zapewnia harmonijny i nieprzerwany proces rozwijania się aromatu.

Znakomita historia zakazanej miłości. Historia powstawania perfum, ich wymyślania i tworzenia. Historia pokazująca okrucieństwo wojny, ból i cierpienie, rozpacz ludzi nią dotkniętych. A przede wszystkim historia budzenia się kobiety do działania, do wyjścia z cienia męża, brata czy ojca, do decydowania o swoim życiu.

2030

Fleurette należy do rodu twórców perfum Delactroix w Grasse. Jej ojciec pragnie wzrostu znaczenia rodu, więc narzuca jej zaślubiny z szefem fabryki perfum Aimery'ego De Lasseta. Niestety ów kawaler wzbudza odrazę kobiety, a zresztą po zawarciu ślubu cywilnego na szczęście rozdzwaniają się dzwony. Oznacza to wybuch pierwszej wojny światowej, więć Aimery zostaje zmobilizowany. Fleur wraz z bratem bliźniakiem Felixem obdarzona jest fenomenalnym zmysłem powonienia, pragnie poprowadzić rodzinną destylarnię i opracować perfumy, za którymi oszalałby świat. Zbyt niezależna na bycie potulną żonką nie chce być jedynie pomocnicą braci. Nie chce dzielić łoża z Aimery'm, więc wybuch wojny to dla niej szansa. Brat Aimery'ego ostrzega ją przed mariażem, bo jego matkę i ojca dziewczyny łączył grzeszny romans. Z tego związku narodził się Aimery, który jest jej przyrodnim bratem. Wiele rodzinnych sekretów zostanie wyjawionych, w tym przyczyny śmierci jej matki. Sebastian, wychowywany na Anglika, nawet przyjeżdża do miasteczka i zaczyna z nią flirtować. W przeciwieństwie do brata to uroczy i zmysłowy człowiek, pełen charyzmy. Fleur nie pozostaje nieczuła na jego urok. czyta stare listy ojca, świadczące o prawdziwości słów Sebastiana. Matka odtrącona przez męża porwała się na własne życie.
Fleur odkrywa w Sebastianie godnego powiernika i wspólnika, zakochują się w sobie. jak na taki rozwój wypadków zareaguje jej okrutny mąż- nie mąż? Jak wojna wpłynie na bohaterów, czego ich nauczy? Jak miasteczko przetrwa czasy oblężenia, żałobę po najlepszych obywatelach? Czy paradoksalnie wojna wyzwoli Fleur i czy będzie mogła ona tworzyć perfumy na własnych warunkach, czy ojciec dostrzeże w niej godnego następcę?
Interesująca opowieść dla lubiących takie klimaty. Fleur uczy się niezależności, bycia kobietą, oraz namiętności, szuka spełnienia u boku godnego siebie mężczyzny. Opowieść o odwadze by marzyć, ale i realizować swoje pragnienia.

"Miłość dawała absurdalne poczucie radości, a mimo to, im człowiek stawał się szczęśliwszy, tym mocniej mógł upaść, gdyby miłość odeszła."

"Miłość jest sekretem (...). Zakrada się do ciebie znienacka. Nie oznajmia swojej obecności. Nie można jej wymusić. Nie można jej tez pomóc."

"...tworzę zapach na czasy powojenne. Kobieta, która ubierze się w mój zapach, nie będzie już przykuta kajdankami do mężczyzny. Kocha mężczyzn, ale ma wyzwoloną duszę. Przetrwała sama, zmierzyła się ze strachem i wyzwaniami, ale stała się silna i stanowcza, może na sobie polegać. (...) jest bardziej kobieca niż zwykle, ale nie ma zamiaru pachnieć jak własna babcia samymi różami i fiołkami, lawendą i jaśminem. To nowa kobieta, kobieta nowoczesna, która wkracza w erę pokoju i dobrobytu. Pragnie uznania, pragnie coś osiągnąć. Jest skomplikowana, różnorodna, czasem pełna sprzeczności, czasem kapryśna, czasem w emocjach, ale zawsze niezależna. Żyje na własnych warunkach."

Fiona McIntosh podarowała czytelnikom urzekającą historię o młodej kobiecie, która pragnęła zostać kreatorką perfum i tworzyć niepowtarzalne zapachy korzystając ze swoich wrodzonych predyspozycji rozróżniania szerokiej gamy aromatów. Niestety po śmierci ojca została wydana za mąż wbrew swojej woli za aroganckiego i porywczego mężczyznę, którego wprost nie znosiła, ale Aimery de Lasset był konkurentem w przemyśle perfumiarskim okolicy i dziedzicem fabryki perfum. W początkach XX wieku aranżowane małżeństwa były bardzo popularne szczególnie wśród zamożnych rodzin. Porywy serca, jako mniej istotne, odkładano na bok, a skupiano się przede wszystkim na wymiernych korzyściach dla obu stron.

Fleurette Delacroix musiała zatem pogodzić się ze swoim losem i utratą marzeń, gdyż od tej pory miała się trzymać z daleka od fabryki perfum. Co ciekawe wybuch I wojny światowej stał się jej sprzymierzeńcem, a rozpoczęte działania zbrojne pomiędzy Francją, a Niemcami uchroniły bohaterkę przed małżeńskimi powinnościami. Aimery wyruszył na front, a Fleurette jako pani domu troszczyła się o posiadłość. Pod jej opieką pozostawała także rodzinna rezydencja, która pod nieobecność braci - żołnierzy pozostawała pusta i opuszczona. W takich okolicznościach spóźniona wizyta szwagra burzy pozorny spokój, kiedy na jaw wychodzą rodzinne sekrety skrywane przez lata.

Jakie tajemnice skrywają obie rodziny? Co wydarzyło się przed laty? Jak potoczą się dalsze losy bohaterów?

"Sekret perfum" to ekscytująca wyprawa do niewielkiego Grasse na południu Francji, gdzie pośród wzgórz od wieków uprawia się kwiaty - głównie róże, fiołki i jaśmin, które dostarczają olejków do produkcji perfum. Historia Fleurette przesycona jest przeróżnymi aromatami, a sama bohaterka potrafi wspaniale opisywać kolejne nuty zapachów zestawiając je i komponując z poetycką wręcz doskonałością. Ktoś, kto posiada tak niezwykły zmysł powonienia rodzi się bardzo rzadko i powinien wykorzystać ten dar w najlepszym celu - do tworzenia nowych zapachów perfum. O tym właśnie marzy Fleurette, podczas gdy na początku XX wieku rola kobiet w biznesie nie jest dobrze postrzegana, a interesy są wyłącznie domeną mężczyzn. Tym niemniej bohaterka potrafi walczyć o swoje marzenia. Z jednej strony niezależna i wyzwolona, z drugiej ograniczana przez konwenanse, nie chce pogodzić się z decyzją rodziny i szuka sposobu na wybrnięcie "z twarzą" z patowej sytuacji. Jak się jednak okazuje nie wszyscy są zdolni do przebaczenia, a zazdrość i zemsta nie idzie w parze z rozsądkiem.

"Sekret perfum" to saga rodzinna pełna sekretów, intryg i zawirowań, które w zestawieniu z niepewnością i okrucieństwem I wojny światowej nabierają nowego znaczenia. Próba stworzenia pozorów normalności w obliczu wojny wymaga dużo wysiłku i poświęcenia. Udręki złamanych serc i zranionych dusz, miłość i śmierć towarzyszą bohaterom w codzienności. Historia wzbudza wiele emocji, dobrze się ją czyta, a z każdej strony dosłownie bije aromat fiołków, róż, czy innych roślin. Wartka akcja oraz umiejętne połączenie wątków obyczajowych i historycznych sprawiają, że powieść ciekawi i intryguje. Widać, że autorka bardzo dobrze przygotowała się do tej opowieści zbierając materiały na temat przemysłu perfumiarskiego, Grasse, czy samej I wojny. W moim przekonaniu wielbiciele powieści obyczajowych z historią w tle powinni być usatysfakcjonowani. Ja sama z przyjemnością sięgnę po inne powieści autorki, jeśli tylko pojawią się na naszym rynku wydawniczym. Polecam.

Uwielbiam...
Świetnie ukazane normy społeczne, zwyczaje,zmieniające się postrzeganie roli kobiety, trochę historii.
Do tego piękne dialogi, flirt między Fleurette a Sebastianem...
Bardzo przyjemna lektura.
Warto czasem przeczytać coś lekkiego, może nie staniemy się przez to mądrzejsi, ale się uśmiechniemy, odprężymy, pomarzymy...:o)

Uwielbiam...
Do tego piękne dialogi, flirt między Fleurette a Sebastianem...
Bardzo przyjemna lektura.

Jestem z pokolenia , kiedy jeszcze w szarych, beżowych , nieciekawego koloru okładkach, gdzie jednym ozdobnikiem był tytuł, imię i nazwisko autora, można było znaleźć perełki. Dzisiaj mamy natomiast wiele obiecujące okładki , które powodują,że ślinimy się jak psy Pawłowa na oczekiwanie tajemnicy i cudownej lektury a dostajemy w zamian ...No własnie.
Oto składniki na teoretycznie rewelacyjną książkę:
-akcja w okolicach Grasse +tytuł , który powoduje,że rozmarzamy się o cudownych zapachach,
-1 tajemnica i 1 jedna zakazana miłość,
-kilka cudownie brzmiących francuskich imion,
-1 wojna powodująca wzrost napięcia i potęgująca zawirowania losu bohaterów.
Wszystko wymieszane i przyprawione notorycznymi przemyśleniami głównej bohaterki (uwielbia myśleć na głoś, ale nikomu nie powie co myśli i bezmyślnie wykonuje polecenia brata),ze szczyptą opisu kilku roślin używanych w przemyśle perfumeryjnym.
Niestety efektem nie jest zapach Chanel , ale coś czym pachnie puszka po kukurydzy.Jak kto lubi.

Oto składniki na...

Bardzo się nie polubiłam z główną bohaterką - wielostronicowe rozważania o tym, że dostała list napisany atramentem w kolorze fioletowym (a to jest takie niezwykłe) w ogóle mnie nie przekonały, a sam proces tworzenia przez nią perfum nie był dla mnie ani wzniosły ani poetycki. Pomijam już zupełnie fakt "pokręconej" fabuły z zakończeniem pod tytułem "trup się ściele gęsto", czyli uśmierćmy połowę bohaterów, to rozwiążemy większość problemów. Nie twierdzę, że książka nie może się podobać, bo na pewno znajdzie swoje fanki (fanów?),ale ja zdecydowanie do nich nie należę.

Początek był całkiem dobry, ale im dalej po wyjeździe Aimer'ego, tym bardziej marzyłam by zamknąć książkę i rzucić ją w najdalszy kąt pokoju.

• W bibliotece
  • Kindle
  • Literatura zagraniczna

Dodaj cytat z książki Sekret perfum