rozwiń zwiń

Dwór

Okładka książki Dwór
Isaac Bashevis Singer Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
512 str. 8 godz. 32 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
The Manor
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2016-05-19
Data 1. wyd. pol.:
1982-01-01
Liczba stron:
512
Czas czytania
8 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308061671
Tłumacz:
Irena Wyrzykowska
Tagi:
Irena Wyrzykowska żydzi nietolerancja miłość noblista literatura żydowska jidysz
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
499 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1853
1505

Na półkach: , , ,

Czytałem jako książkę dawno temu a teraz przesłuchałem audiobooka we wspaniałej jak zwykle interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza.

Jest to cześć pierwsza dylogii (druga część to `Spuścizna), a tytułowy dwór w Jampolu jest w czasie powieści we władaniu dwóch rodzin: hrabiego Jampolskiego i żyda, Kalmana Jakobiego. I właśnie losy tych dwóch rodzin są opisane w książce, dziejącej się na przestrzeni wielu lat w wieku XIX, po upadku Powstania Styczniowego.

Warto spojrzeć na historię Polski z punktu widzenia Singera, jest to perspektywa inna w porównaniu np. z 'Lalką' Prusa, dziejącą się w tych samych czasach. Mówi np. hrabia Jampolski że 'Polacy zamieniają złoto w błoto, a żydzi błoto w złoto', komentując upadek ekonomiczny i rozkład moralny polskiej szlachty i arystokracji po powstaniu styczniowym. I jakoś tak odbieram przesłanie tej książki że żydzi idą do góry (vide Kalman Jacobi) a polscy arystokraci staczają się w dół (vide Lucjan Jampolski).

Singer jest przede wszystkim wspaniałym opowiadaczem, prowadzi swoją historię plastycznie, ciekawie i realistycznie. To taki wielobarwny fresk odmalowujący życie na ziemiach polskich (a właściwie w zaborze rosyjskim) w tamtych czasach. Zanurzamy się we wszystkie warstwy społeczne, zwłaszcza jego opis życia warstw najniższych jest przejmujący, np. historia Kasi lub losy Lucjana Jampolskiego. Poza tym książka jest pełna smakowitych szczegółów obyczajowych, ekonomicznych i innych, a niektóre historyjki są wręcz pyszne, np. historia zalotów i oświadczyn doktora Zawadzkiego.

Jest też tam sporo opisów zwyczajów i tradycji chasydzkich, trochę to brzmi jak reportaż z `National Geographic', z jednej strony ciekawe i egzotyczne, z drugiej strony nużące, bo autor, moim zdaniem, zbyt wiele miejsca poświęca tym sprawom.

W sumie książka ma dla mnie wydźwięk zdecydowanie konserwatywny. Na przykład stosunek autora do instytucji małżeństwa jest swoisty, małżeństwa aranżowane (wtedy powszechne) czy te z rozsądku (wówczas popularne) czasami okazują się udane, czasami fatalne, ale jedyne małżeństwo z wielkiej miłości (wówczas rzadkość) okazuje się całkowitą katastrofą. W ogóle Singer głosi że tylko powrót do źródeł, do tradycji religijnych, do starych tradycji, daje ludziom spokój i poczucie szczęścia. Zdaje się, że to centralne przesłanie jego prozy.

Mimo wszystko słucha się tego znakomicie bo talent narracyjny autora jest poza wszelką dyskusją a interpretacja Zapasiewicza świetna.

Czytałem jako książkę dawno temu a teraz przesłuchałem audiobooka we wspaniałej jak zwykle interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza.

Jest to cześć pierwsza dylogii (druga część to `Spuścizna), a tytułowy dwór w Jampolu jest w czasie powieści we władaniu dwóch rodzin: hrabiego Jampolskiego i żyda, Kalmana Jakobiego. I właśnie losy tych dwóch rodzin są opisane w książce,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    649
  • Chcę przeczytać
    610
  • Posiadam
    167
  • Ulubione
    30
  • Nobliści
    16
  • Judaica
    11
  • Teraz czytam
    9
  • Literatura żydowska
    5
  • Literatura piękna
    5
  • Moja biblioteczka
    4

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dwór


Podobne książki

Przeczytaj także