Dwór

Okładka książki Dwór Isaac Bashevis Singer
Okładka książki Dwór
Isaac Bashevis Singer Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Klub Interesującej Książki literatura piękna
Klub Interesującej Książki
The Manor
Państwowy Instytut Wydawniczy
1983-07-01
1983-07-01
Irena Wyrzykowska
Żydzi Polacy Kongresówka

Książka mnie zaskoczyła. Bardzo pozytywnie. Spodziewałem się trudnej lektury, pełnej kultury żydowskiej, obyczajów, opisu ich życia. A przeczytałem książkę, która może wolno się rozkręca, ale na końcu to już świetna powieść obyczajowa, wielowątkowa, wieloznaczna. Znakomita.

Trochę jak Lalka, ale o Żydach. Świetna. Pokochałam Klarę od pierwszej strony.

Trochę jak Lalka, ale o Żydach. Świetna. Pokochałam Klarę od pierwszej strony.

Przy blisko pięciuset ocenach na lubimyczytać.pl, ocena książki 7,7 mówi wszystko, w zasadzie w tej sytuacji nie ma się, nad czym zastanawiać- po prostu należy książkę przeczytać, aby się przekonać: o czym to pisze ten Singer, że tak wysoko cenią jego dzieło czytelnicy.
Ano, Isaac Singer pisze o życiu, po prostu o życiu, o codziennym ludzkim mozole, o walce każdego z osobna o każdy nowy dzień, o drodze przechodzonej od świtu do zmierzchu, o miłości do Boga, o miłości do ludzi, o nienawiści do wiary i Boga, o nienawiści do ludzi, o zdradzie i wierności, pisze o kobietach i ich zwyczajach, słabości i wielkości, wnika w delikatną strukturę kobiecej duszy, ukazuje kobiety piękne duchowo podobne aniołom, ukazuje kobiety straszne, niczym szatan rozglądające się kogo by tu pożreć.
Są i mężczyźni tacy jak główny bohater powieści Jakobi Kalman, człowiek prosty i nieuczony, ale ze zdrowym kręgosłupem moralnym niekiedy zagubiony, zapętlony w swych poszukiwaniach właściwej drogi życia, lecz ogólnie na tle innych- dusza czysta, prosta i prawa.
Znajdziemy również na stronach „Dworu” łajdaków, żeby nie powiedzieć zwyrodnialców moralnych, dla których nikt i nic nie przedstawia żadnej wartości, nawet ich własne życie. Są to istoty żyjące z dnia na dzień bez planów na przyszłość, a jeśli nawet mają jakieś plany, to są to wyssane z palca mrzonki, które nie mają żadnych szans powodzenia.
Isaac Bashevis Singer w sposób perfekcyjny i wnikliwy ukazuje nam świat przeplatających się wzajemnie stosunków polsko-żydowskich, nie zawsze jest to świat, który w dzisiejszych czasach byłby do zaakceptowania, wtedy również był to świat nieakceptowalny z moralnego punktu widzenia, ale istniało coś na kształt przyzwolenia społecznego, pewnego rodzaju akceptacja takich wzajemnych stosunków tak z jednej, jak i drugiej strony: niechęć i pogarda Polaków do Żydów i niechęć Żydów do Polaków, niby jeden naród przenikający się od kilkuset lat, a tyle wzajemnej niechęci.
Isaac Bashevis Singer, choć jednoznacznie i w sposób wyraźny staje po jednej stronie, lecz nie oszczędza również swojego narodu, wywleka na światło dzienne ich słabości, zepsucie moralne, piętnuje ich odejście od tradycji i wiary przodków, opisuje chwiejność i wzajemne podziały wewnętrzne.
„Dwór” to w moim odczuciu wielka encyklopedia i skarbnica wiedzy opisująca stosunki i wzajemne relacje polsko-żydowskie, to źródło poznania narodu, który współistniał z nami, a jednocześnie obok nas przez kilka wieków, narodu, który tak naprawdę jest mało znany współczesnemu polskiemu społeczeństwu, a jeśli nawet znany, to mocno zniekształcony po przejściu przez pryzmat stereotypów i nieprawdziwych informacji.
Jeśli komuś naprawdę zależy na rzetelnym zbadaniu tematu, jeśli pragnie wniknąć głębiej i dojść do poznania prawdy, a co najmniej zbliżenia się do poznania prawdy- powinien to robić z Singerem i jego dziełami, a „Dwór” jest w moim odczuciu pozycją do tego idealną.
Polecam gorąco, bo jest to dzieło wielkie, napisane przez giganta literatury światowej, laureata Nagrody Nobla z roku 1978.

Daje rozeznanie w życiu polskich Żydów, pokazuje, jak się ich losy przeplatają z losami Polaków. Pozwala zobaczyć żydowskie tradycje i podejście do życia, ale same postaci są schematyczne, papierowe, a narracja jakby idzie po łebkach.

Najlepsza książka Singera. Kalman Jakobi jest niczym Faust, Wokulski czy ojciec Goriot. Najlepsze tradycje powieści XIX wiecznej, choć książka pisana w II połowie XX wieku. Niesamowita. Nie chce się wierzyć, że kiedyś ten egzotyczny, tajemniczy i przebogaty świat chasydów był częścią naszego państwa. Zniszczenie tego to nie tylko zbrodnia przeciw ludzkości ale też przeciw kulturze i cywilizacji w ogóle. Książka Singera wskrzesza ten świat, sprawia, że pomimo tego iż został brutalnie zgładzony, wciąż istnieje na kartach literatury. DZIĘKI SINGER!!!

Czy autor ustami swoich bohaterów opisuje w swojej książce, jak Żydzi donosili do caratu na uczestników Powstania Styczniowego, przeważnie na polską szlachtę, ażeby potem przejmować ich majątki po wywiezionych na zsyłkę właścicielach? Majątki zadenuncjowanych władze carskie przekazywały bowiem denuncjatorom. I stąd między innymi rosło bogactwo i wpływy Żydów. Pytam z ciekawości dlatego, że zamierzam zapoznać się z treścią tej polecanej książki.

Singer, czyli "ten Polak" z serialu "Shtisel", napisał książkę, którą należałoby włączyć do listy lektur dodatkowych na poziomie szkoły średniej (celowo nie napisałem "obowiązkowych", bo kto wie w jakim gronie mogłaby się jeszcze znaleźć...).

Splątane losy Żydów i Polaków, z nieco odmiennej, a jednocześnie zadziwiająco bliskiej perspektywy oraz cudownie namacalny klimat czasów Kongresówki tworzą ciekawą alternatywę dla typowo polskich obyczajówek tamtego okresu.

Dobrze się czyta, daje do myślenia, warto.

Po dwóch latach, wróciłam, żeby przeczytać raz jeszcze.

Po dwóch latach, wróciłam, żeby przeczytać raz jeszcze.

W oczach nieistniejącego już świata można się przejrzeć i zobaczyć, czy pasowałby do nas sztywny gorset sprzed ponad stu lat. Ponieważ "Dwór" jest właśnie miejscem, z którego można oglądać konflikt nakazu dbania o duszę z prawami jakich domaga się ciało. Ten wybudowany przez Isaaca Singera punkt widokowy zawdzięcza swoją wyjątkowość nieszablonowemu podejściu do stanowiska, z którego poczyniono obserwacje. Hermetyczny chasydyzm wydał mi się jednak o wiele bardziej skomplikowany, niż mogłyby o tym świadczyć pierwsze strony przesiąkniętej surowymi prawami powieści. Wyraźnie widać, że w żyłach bohaterów Singera nie płynie woda ale gorąca krew. Nawet chłód religijnych zakazów nie jest w stanie zmrozić namiętności. A wystarczy już odrobina uczuć, żeby zupełnie wywrócić do góry nogami ten świat, być może nieistniejący, jednak z pewnością spragniony życia z jego wszystkimi kolorami.

To książka o zbieraniu plonów życia i kontraście pomiędzy materialnym bytem a zawieszoną na cycesach wiarą w życie pozagrobowe. Tutaj nie wolno zboczyć ze ścieżki, jaką wyznacza rodowe wyznanie. Droga występku kieruje do przepaści przestępstwa a wystrzeganie się złego oka to niejeden nakaz, którego irracjonalność prowadzi do komplikacji w uzyskaniu prywatnego szczęścia. Mężczyzna nie powinien podzielić losów Samsona. Kobieta winna jest życia we wpajanym przez szkoły talmudyczne posłuszeństwie. A oni wszyscy razem wzięci muszą przestrzegać praw kraju trawionego plagą antysemityzmu. Bo Singer również pisze o tym odrażającym zjawisku i o konsekwencjach wynikających z rasowych uprzedzeń.

Projekty. Pragnienia. Nadzieje. Również oni je posiadali i domagali się ich realizacji, pomimo przykrycia radości życia grubymi fałdami religijności. Myślę tu o młodszych bohaterach "Dworu", uciekających przed fanatyzmem czcicielach świeckiego życia. W bardzo wyraźnie ukazanej walce nowoczesnych zwyczajów z zaściankowymi przesądami nie trzeba koniecznie trzymać strony jednej opcji. Wystarczy się opowiedzieć za edukacją ale też zrozumieć potrzeby ludzi od kołyski przerzucanych pomiędzy ziemskimi i niebieskimi marzeniami. Grunt aby zdobyć swoją porcję szczęścia i nie czuć się obco w dobrze sobie znanym ale jednak nierozumianym otoczeniu. O tym właśnie pisze urodzony w Polsce noblista, o byciu pewnym swej wiary albo niewiary, bo tylko wtedy można zaznać spokoju z samym sobą. Isaac Singer nie ma obojętnego stosunku do czegokolwiek, dla swoich bohaterów pragnie opuszczenia przez nich ciemności zwątpienia za pomocą zdobywania wiedzy jak i życia zgodnie z wolą przodków. Warunek jest jeden, żeby nikt nie został przy tym skrzywdzony.

Poruszałem się w tym zawiłym świecie żydowskich imion i nazwisk z pełną swobodą. Zaczytany w płynącej przez zaśnieżone polskie dwory i żydowskie bożnice opowieści, dostrzegałem hart starej dumy i konsekwencje zajmowania określonej pozycji społecznej. Widziałem też rzeczy o których wypadałoby zapomnieć. Handel uczuciami na ludzkim targowisku, wyrzekanie się najbliższych w imię zabobonów, wymyślanie odszczepieństw po to, aby dla nich znaleźć kozła ofiarnego. Jednak dlatego, że do źle pojętego patriotyzmu wystarczy jeden fałszywy krok, to warto po lekturze "Dworu" uzmysłowić sobie czar koegzystencji dwóch wymarłych światów. Wystarczy zrozumieć sens pojęcia tolerancji i współpracy, żeby dzieło Isaaca Singera nabrało nowych rumieńców, na miarę XXI wieku.

1949

"Dwór" to pierwsza część dylogii żydowskiej ( Dwór, Spuścizna). Dlatego najlepiej rozpocząć czytanie od tej pozycji, gdyż " Spuścizna" jest kontynuacją losów bohaterów.
Fantastycznie ukazany świat Żydów zamieszkujących ziemie polskie w drugiej połowie XIX wieku. Kulturę, religię i zwyczaje poznajemy poprzez życie bohaterów powieści, chasydów, Żydów postępowych, przechrzty, ateistów i socjalistów.
Wartka i barwna fabuła na tle przemian społecznych i obyczajowych po powstaniu styczniowym. Zsyłka polskiej szlachty i ziemiaństwa na Sybir, pozwalała na wykup ich majątków, dzięki czemu część Żydów mogła się wzbogacić . Z kolei z Rosji, po pogromach, napływają rzesze Żydów rosyjskich, tutaj szukają schronienia. Powstaje swoisty tygiel kultur, żydowskiej, polskiej i rosyjskiej.
Religijne rozterki, życiowe i polityczne wybory to główne problemy bohaterów "Dworu". Na pierwszy plan wysuwa się fanatyzm polskich chasydów, którzy mieszkając w Polsce przez przeszło 600 lat, nie potrafili się zasymilować, nie uczyli się polskiego ,byli zaskorupiali w swoim świecie, nie przyjmowali wszelkich dobrodziejstw nauki, w przeciwieństwie do Żydów zachodniej Europy. Wystarczało im przestrzeganie zasad talmudycznego judaizmu i kabały, przede wszystkim być bogobojnym i sprawiedliwym.
Autor z czułością a także z chłodnym obiektywizmem kreśli charaktery Żydów i Polaków. Postęp cywilizacyjny , rozwój ruchu robotniczego i komunistycznego, jak również schyłek pozytywizmu i geneza antysemityzmu , determinuje społeczeństwo do podejmowania takich czy innych postaw. Miłość i zdrady, czystość i rozwiązłość, cierpienie i śmierć, "żydowskość i odszczepieństwo" towarzyszy bohaterom niemal każdego dnia.
Serdecznie zachęcam do lektury. Nie będzie to czas stracony, zapewniam.
Na uwagę zasługuje postać Autora. Mimo, że w wieku 31 lat wyemigrował z Polski do Nowego Jorku i pisał w języku jidisz ,zawsze czuł się Polakiem, w swoich utworach wracał do czasów młodości i odtwarzał zaginiony świat.

• Nobliści
  • Judaica