Krótka historia nauki

Wydawnictwo: Wydawnictwo RM
nauka, historia nauki, przyroda
popularnonaukowa
Martuszka

Nauka jest wspaniała. Opowiada nam o nieskończonym kosmosie, mikroskopijnych organizmach, ludzkim ciele i dziejach naszej planety. Zawsze zajmowała się sensem świata i okiełznaniem jego potęgi. Mężczyźni i kobiety – począwszy od starożytnych greckich filozofów, przez Einsteina i Watsona z Crickiem, po współczesnych naukowców wspomaganych przez komputery – zastanawiali się, badali,...

Mężczyźni i kobiety – począwszy od starożytnych greckich filozofów, przez Einsteina i Watsona z Crickiem, po współczesnych naukowców wspomaganych przez komputery – zastanawiali się, badali, eksperymentowali, obliczali, a czasami dokonywali tak wstrząsających odkryć, że ludzie zaczynali rozumieć świat – albo siebie samych – w całkiem nowy sposób.
Ta ciekawa książka opowiada pasjonującą przygodę – historię nauki. Zabiera czytelników do gwiazd oglądanych przez teleskop, gdy Słońce zastąpiło Ziemię w centrum wszechświata. Zagłębia się pod powierzchnię planety. Kreśli ewolucję układu okresowego pierwiastków. Wprowadza w świat fizyki, objaśniającej elektryczność, grawitację i budowę atomów. Relacjonuje przebieg naukowego śledztwa, które doprowadziło do odkrycia cząsteczki DNA, a zarazem całkiem nowych obszarów do zbadania. Przytaczając zaskakujące i osobiste historie naukowców, zarówno sławnych, jak i nieznanych, Krótka historia nauki śledzi postęp nauki poprzez stulecia. Dzięki wspaniałym ilustracjom oraz ciepłemu, przystępnemu stylowi docenią ją młodzi i starzy.

źródło opisu: http://www.rm.com.pl/product-pol-1048-Krotka-historia-nauki.html

źródło okładki: http://www.rm.com.pl/product-pol-1048-Krotka-historia-nauki.html

Rewelacyjna książka, którą czyta się łatwo, miło i z wielką przyjemnością. Wiadomo, że wybór przedstawionych faktów jest subiektywną wizją autora,które to wydarzenia były szczególnie istotne ale takie prawo każdego naukowca. Myślę, że każdy dodałby jakieś nazwisko, szczególnie, że nauki humanistyczne i społeczne zostały dość mocno zmarginalizowane. Jednak ilość pasjonujących informacji zawarta w tej niepozornej książce jest tak duża a ich nasycenie tak gęste, że na pewno przeczytam ją ponownie. A jak napisano we wstępie do "Krótkiej historii medycyny" za którą też już się zabrałam, jest to pozycja która powinna zaciekawić każdego, w miarę inteligentnego człowieka więc szczerze Wam ją polecam :)

Tomasz | 2017-11-17
Przeczytana: 25 stycznia 2018

Duża porcja ciekawostek.

Patryq | 2017-10-14
Przeczytana: 14 października 2017

Autor książki chciał przedstawić chronologicznie najważniejsze według niego postacie i wydarzenia w świecie nauki. Z racji tego, że temat jest ogromny i o większości z przedstawionych postaci można by napisać osobną, dłuższą książkę - treść jest bardzo ogólna. Jest to całkowicie zrozumiałe i nawet tytuł książki wskazuje, że jest to tylko ekspresowe streszczenie tego, co działo się na przestrzeni dziejów w nauce. Mimo tego, że książka miała traktować o ogóle nauk, widzę w niej większe skupienie na temacie medycyny/chemii/biologii. Zapewne wynika to z tego, że autor ma wykształcenie medyczne oraz specjalizuje się w historii medycyny.

Nefra-Nafteta | 2018-03-11
Na półkach: 2018, Przeczytane, Kundelek
Przeczytana: marzec 2018

Świetna książka opisująca w fascynujący sposób,to kim jesteśmy, dlaczego możemy funkcjonować we wspólczesnym świecie i do czego dążymy. Pozycja zarówno dla młodzieży jak i seniorów, dla zupełnie zielonych i trochę wtajemniczonych.

rzepka | 2018-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2018

Męczyłem się czytając tę książkę, bo jest bardzo nierówna. Pierwsze rozdziały opisują oczywiście starożytność i średniowiecze, więc było pobieżnie, zrozumiale i nudno. Potem pojawił się Kopernik, który był kobietą :), Galileusz i robiło się ciekawie - rzeczywiście Mikołaj był jednym z pionierów nauki, pchnął dyskusje akademickie o lata świetlne do przodu, świetnie opisane zamieszanie wokół wydania "De revolutionibus...". A potem idziemy w wiek oświecenia, gdzie autor się nieco pogubił jak dla mnie, bo próbował opisać wszystkie obszary zmian: ekonomiczne, biologiczne, chemiczne, fizyczne itd. W rezultacie mamy rozważania na temat pierwiastków przemieszane z budową komórki oraz teorią ewolucji + do tego wynalezienie penicyliny. Chronologia też zaczęła szwankować, bo jak się np opisywało wątek chemiczny, to zahaczał od końca XVIII wieku do początków XX. A potem kolejny rozdział to środek XIX, bo tak niestety dane zagadnienie dyktowało kalendarz.
Do części rozważań jestem za głupi,...

wojt | 2018-09-24
Przeczytana: 24 września 2018

Dzięki tej książce w przyjemny sposób można odświeżyć wiadomości i na pewno w niektórych dziedzinach je pogłębić. "Krótka historia nauki" zabiera nas w szybką podróż zaczynającą w najstarszych cywilizacjach aż do zagadnień medycyny molekularnej. Krótkie opowieści-rozdziały w ciekawy sposób przedstawiają zarówno osiągnięcia nauki jak i ludzi oraz drogi które do nich prowadziły.

Deremyth | 2019-02-21
Przeczytana: 09 lutego 2019