H.P. Lovecraft: Nawiedziciel mroku

Okładka książki H.P. Lovecraft: Nawiedziciel mroku H.P. Lovecraft, Gou Tanabe
Okładka książki H.P. Lovecraft: Nawiedziciel mroku
H.P. LovecraftGou Tanabe Wydawnictwo: Studio JG Seria: Mangowy Lovecraft komiksy
komiksy
Mangowy Lovecraft
闇に這う者ラヴクラフト傑作集 – H.P. Lovecraft's The Haunter of the Dark (Yami ni Hau Mono Lovecraft Kessakushuu)
Studio JG
2017-09-15
2017-09-15
Paulina Ślusarczyk-Bryła
manga horror tragedia przygoda tajemnica siły nadprzyrodzone

Okładka książki Zgroza w Dunwich François Baranger, H.P. Lovecraft
Zgroza w Dunwich François Baranger,&...
Okładka książki Unknown Kadath #3 Florentino Flórez, H.P. Lovecraft, Jacques Salomon
Unknown Kadath #3 Florentino Flórez,&...

Manga, którą przed sobą widzicie to nic innego jak rysunkowa interpretacja dwóch opowiadań Lovecrafta - Dagon oraz Nawiedziciel Mroku. Ten ostatni został podzielony na 3 rozdziały. Opowiadania traktują o potworach z uniwersum grozy autora.

Wpadlibyście na pomysł, aby odtworzyć twórczość Lovecrafta jako japońską mangę? Przyznam, że normalnego komiksu się spodziewałam, ale kiedy w pewnym sklepie ujrzałam tę mangę, wiedziałam, że musiałam ją przeczytać. Pokazuje ona jednak inne podejście do strachu niż książka. Tutaj autor mógł zagrać kolorem i kreską.

Swoją drogą ta właśnie kreska nie jest typową dla swojego gatunku. Widać tu japońskie tendencje, jednak muszę przyznać, że styl rysunków jest całkiem oryginalny. W pierwszym opowiadaniu mamy grę kształtem - duże pola i potwory, psychodeliczny styl i mało tekstu. W drugim zaś - grę odcieniem i dynamiką. To wszystko powoduje, że bez czytania treści, możemy poczuć dreszczyk na plecach.

A odnośnie tego dreszczyku - oprócz ilustracji, grozę wywołuje nie tyle treść oczywista, co mroczny klimat tajemnicy i suspensu. Szczególnie w drugim opowiadaniu - czytelnika dręczy coraz większy niepokój, a brak wyraźnego punktu kulminacyjnego pod koniec, pozostawia tę niepewność nawet po zamknięciu mangi. Po prostu czytając drugie opowiadanie, można poczuć jak klimat mroku wypełnia nas powoli, podobnie jak głównego bohatera.

Przyznam, że oryginalnych powieści Lovecrafta jeszcze nie czytałam. Ale komiks mi się spodobał, bo pokazał wreszcie coś innego, odbiegającego od reszty. Na pewno sięgnę po powieści mistrza, a Wam polecam tę mangę - jeśli lubicie pióro autora albo po prostu tak jak ja - kochacie mroczny klimat.

Manga w klimacie Lovecrafta, czy to mogło się udać? Myślę, że się udało, ale...

Zacznę od części technicznej. W mandze znajduje się sporo tekstu. Jest to głównie tekst narracji pierwszoosobowej zapisany bezpośrednio na kadrach poza chmurkami. Tekst tak umieszczony praktycznie zlewa się z kadrem psując odbiór szkicu i jednocześnie czytelność samego tekstu. Szkoda ponieważ mocną stroną tej mangi są rysunki architektury, otoczenia naturalnego oraz wnętrz budynków. Rysunki postaci są jedynie poprawne.

Klimat budowany przez narrację jest solidny poza momentami mającymi niejako wzbudzić grozę w czytelniku. W kilku przypadkach jest to po prostu sztuczne.

Mangę polecam fanom Lovecrafta oraz wielbicielom literatury grozy.

Manga w klimacie Lovecrafta, czy to mogło się udać? Myślę, że się udało, ale...

Ogromny szacunek dla kunsztu Tanabe Gou.

Ogromny szacunek dla kunsztu Tanabe Gou.

W twórczości Lovecrafta uwielbiam tę niepewność trzymającą w napięciu. Tę nutkę grozy wdzierającą się pod paznokieć i wijącą się pod skórą coraz bardziej i bardziej w kierunku pleców, gdzie przechodzi Cię dreszcz.

"Nawiedziciela Mroku" nie znałem ze stron książkowych opowiadań, jednak byłem bardzo ciekaw jak Tanabe Gou przedstawi ten klimat na kartach komiksu. To pierwszy tom, który przeczytałem i jestem w pełni usatysfakcjonowany. Mrok, groza, zgnilizna i szaleństwo to wszystko zostaje oddane mniej więcej tak, jak sam to sobie wyobrażałem czytając innego opowiadania Lovecrafta. Ten tomik zawiera jeszcze historię pt. "Dagon", którą oczywiście znałem i też świetnie oddaje klimat. Można podziwiać jak zostały narysowane szersze przestrzenie obłędnej rzeczywistości z innego wymiaru.
Ilustracje w Nawiedzicielu są dokładne, szczegółowe, mroczne, ale bardzo czytelne. Jest tutaj więcej wnętrz i miejskich lokacji. Na przykład kościół, którego obraz idealnie oddaje atmosferę i napełnia niepokoje bohatera.
Jedyny mój zarzut to sposób rysowania twarzy, wyglądają do siebie dość podobnie. Szczególnie mężczyźni z wąsami, w zasadzie każdy jest jak ten ocalały z "Dagona".
Mimo tego drobnego mankamentu, całość uważam za świetny obraz twórczości mistrza i wszystkim miłośnikom serdecznie polecam.

Gou Tanabe podjął się trudnego zadania, z którego wywiązał się bardzo dobrze.

Gou Tanabe podjął się trudnego zadania, z którego wywiązał się bardzo dobrze.

(Zbiorczo tomy Ogar, Kolor z innego wszechświata i Nawiedziciel mroku)

Podobało mi się. Proza Lovecrafta ma taki nieodparty urok - zarys fabuły, pustka, zagubienie, kilka kadrów, szaleństwo.

Gou udało się to pokazać, choć mam jednak duży niedosyt. Wydanie ma mały format - duże kadry są dzielone, a całość ogólnie bardzo nieczytelna. W takim rysunku np. Orwell jest dużo bardziej czytelny i jasny. Szkoda - bo całość przez to traci, a wizje Gou i Lovecrafta trochę umykają.

Z fabuł najbardziej podobał mi się Kolor, najmniej historie z Ogara (choć niknący w toni U-bot zostaje w pamięci) ,ale właściwie każda historia, nawet te prostsze, mają klimat i wywołują niepokój.

Warto przeczytać, ale do kolekcji trafiają u mnie wydania z pięknymi rysunkami Berengera. Szkoda, że tutaj nie ma koloru i kreska nie jest bardziej czytelna.

(Zbiorczo tomy Ogar, Kolor z innego wszechświata i Nawiedziciel mroku)

Krótko i zwięźle: H. P. Lovecraft + Tanabe Gou = kwintesencja dobrej mangi utrzymanej w mrocznym klimacie.

Po "Ogarze" powinnam sobie podarować mangowego Lovecrafta, ale tak się nie stało. Nadal postacie wydają się sztuczne i martwe; często gdy jest gęsto nie wiadomo, na co człowiek patrzy, i to w tym złym sensie; plus nie ma to żadnej atmosfery. Za jedyny plus uznaję architekturę niektórych miejsc, i to w sumie do "Ogara" także się odnosi. Raczej sobie podaruję resztę adaptacji Lovecrafta tego mangaki.

Bardzo klimatyczne ilustracje i oddaje to nieznane i niepokojące coś znane z prozy Lovecrafta.

1934

Kolejna mangowa adaptacja prozy Howarda Philipsa Lovecrafta autorstwa Gou Tanabe. Tym razem tom zawiera oprócz tytułowej historii również opowieść „Dagon”. Czy będzie to równie udana lektura co „Kolor z innego wszechświata”?

Tom otwiera historia „Dagon”. Literacki oryginał zawierał większość najbardziej oklepanych schematów w twórczości Lovecrafta, więc mogę go polecić wyłącznie osobom zaczynającym przygodę z tym autorem. Adaptacja jednak skutecznie wykorzystuje warstwę graficzną, żeby dodać historii dodatkowych elementów niesamowitości. Dzięki pokazaniu dużych pustych przestrzeni, a także niepokojących płaskorzeźb czytelnik ma poczucie izolacji oraz grozy. Na dodatek autor pokusił się o dodanie pewnego znaczenia finałowym scenom.

Z kolei tytułowa opowieść już od pierwszych stron wprowadza w klimat. Tajemnica jest naprawdę wciągająca, a jej stopniowe odkrywanie jeszcze bardziej pogłębia nastrój grozy. Obawiałem się trochę, że ukazanie zagrożenia w pełnej krasie sprawi, że będzie ono jedynie śmieszne, ale wygląda ono naprawdę niepokojąco. Atmosferę podkręcają jeszcze niesamowite sny bohatera. Trochę jednak przeszkadzało mi rozpoczęcie historii od ujawnienia tego co tak naprawdę stało się w finale. Wolałbym pozostawić to niedopowiedziane.

Tom ten jest co najmniej porządny. Pierwsza historia pokazuje jak z przeciętnej fabuły stworzyć ciekawą historię za pomocą warstwy graficznej. Z kolei druga świetnie oddaje oryginalne opowiadanie, chociaż do mnie nie do końca przemówiły wszystkie rozwiązania fabularne.

• Manga
  • Komiksy