Za głosem Sangomy

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
978-83-7506-230-4

Wiktoria, ambitna kobieta sukcesu, rzuca pracę i wyrusza na dwumiesięczne wakacje do kraju swego dzieciństwa, RPA. Ma do niej dołączyć siostra, Dagmara. W Kapsztadzie spotyka amerykańskiego reporterawojennego, któremu sangoma, afrykańska szamanka, przepowiedziała spotkanie, którego reperkusje mogą b

awiola | 2011-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2011

„Bóg stworzył tak idealną naturę i tak beznadziejnego człowieka”

Agnieszka Podolecka, pisarka dotychczas mi nieznana. Absolwentka orientalistyki, dzięki spędzeniu kilku lat w RPA oraz przeżyciu wielu nowych doświadczeń, napisała swoją pierwszą powieść „Za głosem Sangomy”. Książkę, która znacznie przybliżyła mi obraz kontynentu afrykańskiego i ludzi go zamieszkujących.

Wiktoria – młoda, ambitna, robiąca karierę w biznesie kobieta, przyjeżdża do Kapsztadu, na dwa miesiące wakacji. Amerykański dziennikarz wojenny – Robert, otrzymuje przepowiednię od Sangomy. Spotka na swojej drodze błękitnookiego anioła, którym będzie musiał się opiekować. Podczas spaceru po mieście, do Wiktorii podbiega nieznajomy mężczyzna, który wciska jej w dłonie figurkę brzemiennej kobiety. Mężczyzna zostaje zabity a Wiktorię ratuje przed śmiercią Robert, który od tej pory będzie ochraniał dziewczynę zgodnie z przepowiednią.

Dagmara, siostra Wiktorii, studentka medycyny, przyjeżdża do Nairobi by pomóc...

Fleur | 2013-08-03
Przeczytana: 02 sierpnia 2013

Pomimo faktu, iż dobrnęłam do końca, to muszę przyznać, że książka mi się nie podobała.
Przede wszystkim drażniły mnie główne bohaterki. Dziewczyny dwudziestokilkulenie, a zachowujące się jakby były przynajmniej dwa razy starsze i bardziej doświadczone.
I nawet nie chodzi mi o te liczne historie, które opowiadały (rozumiem, że autorka chciała się w ten sposób nimi podzielić z czytelnikami), ale o ich przemyślenia, poglądy, wierzenia - one mają przed sobą całe życie, a wedle tego co sobą reprezentują w powieści to wszystkiego już doświadczyły, mają wyrobione zdanie na każdy temat i nic nie jest w stanie ich zaskoczyć. Poza tym, z tego co zrozumiałam to wychowywane były w iście arystokratycznych warunkach (rodzice na wakacje wylatują do Australii, a obie córeczki do Afryki), po czym w dzikich afrykańskich warunkach, jadąc tydzień na koniu przez Mozambik, śpiąc w jaskiniach czy wycinając wrzody starcom czują się wyśmienicie i podziwiają krajobrazy. To jest nierealne.
Nie chcę już...

Izabela | 2011-05-11
Na półkach: Przeczytane, Rok 2011, Posiadam
Przeczytana: 2011 rok

Wszystko zaczyna się od przepowiedni Sangomy... Robert ma strzec błękitnookiego anioła. Tym aniołem okazuję się być Wiktoria, która przyjeżdża na zasłużony odpoczynek do Kapsztadu. Podczas spaceru po mieście, wybuchają zamieszki, a tajemniczy mężczyzna wciska jej w dłoń figurkę o kształcie brzemiennej kobiety i zaraz potem ginie. Wiktoria i Robert udają się na policję, jednak kiedy okazuje się że figurka ma wielką moc a policjant nerwowo reaguje na jej widok, postanawiają uciekać z kraju.
Równolegle siostra Wiktori, Dagmara przylatuje do Nairobi, aby dalej dostać się do RPA. Trafia tam na lekarzy bez granic, a ponieważ jest studentką medycyny, a w kraju panuje malaria, postanawia zostać i pomóc ratować chorych.

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Z jednej strony, pomysł bardzo dobry, podobał mi się, ale wplecenie we wszystko podwójnego romansu bohaterek zepsuło mi całą jakość czytania. Bo wątek romansowy, był po prostu... harlequinowy. Kiedy po raz kolejny przeczytałam, że...

madzia_lena | 2013-10-01
Przeczytana: 30 września 2013

Cztery gwiazdki daje jedynie za barwne i dość ciekawe opisy przyrody, geografii, kultury i różnorodności Afryki. Faktycznie widać w tym zamiłowanie autorki do Czarnego Lądu. Jednak na tym moje zachwyty się kończą.
Niestety fabuła nijaka i naiwna aż boli, bohaterowie ciężkostrawni. No i jeszcze wiecznie powracający temat templariuszy, o których napisano już tyle, że aby zachęcić czytelnika trzeba się wykazać sporą dawką kreatywności, czego tu brak.
Polecam osobom, które chciałyby dowiedzieć się co nieco o Afryce a nie oczekują porywającej i trzymającej w napięciu treści.

Sayuri | 2012-05-12
Przeczytana: 24 września 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Afryka - kontynent, tak naprawdę, którego nie znam, chociaż jak każdemu Europejczykowi wydaje się, że zna ten kontynent. Kontynent - nie skażony jeszcze cywilizacją europejską, amerykańską i po części azjatycką. Ten kontynent zawsze mnie fascynował pod względem natury, historii, egzotyczności (chociaż pewnie dla nich Afrykańczyków, my Europejczycy też jesteśmy egzotyczni). Można śmiało marzyć o przygodach jakie chciałoby się przeżyć właśnie na tym kontynencie, ale czy jestem, jesteśmy na tyle odważni, by bez znajomości kontynentu wyruszać tam na spotkanie z przygodą? Wydaje mi się, że jest to domena ludzi odważnych i lubiących ryzyko, ale nie zawsze. Czasami wpadamy w jakieś kłopoty, przygody, które omijaliśmy z daleka, ale i tak nas dopadły.
Takim przykładem może być Wiktoria, która zmęczona pracą, postanawia wyjechać na wakacje do znajomych do RPA. Wakacje zapowiadają się wspaniale, do momentu gdy na targu w RPA pospiesznie zostaje jej wręczona mała figurka - przez mężczyznę,...

| 2015-01-15
Przeczytana: 2015 rok

Książka opisująca Afrykę południowo wschodnią od RPA do Egiptu. Mogłaby mieć 300 str. to byłaby w sam raz :) Po pewnym czasie miałem wrażenie, że już to czytałem. Książka trochę słodka, romansidło ale do gdzieś około 300 strony czytało się to płynnie.

juve_fun | 2012-07-31
Przeczytana: lipiec 2012

mimo że momentami lekko 'naiwna' to i tak czyta się przyjemnie, barwny styl, polecam szczególnie miłośnikom czarnego kontynentu :)

mamado | 2011-07-21
Przeczytana: czerwiec 2011

Cudowna opowieść o Afryce i współczesnej Polce.

Imari | 2011-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2011

Umiarkowanie interesująca treść, natomiast styl jak najbarwniejszy. Polecam miłośnikom literatury pro-afrykańskiej.

marciocha | 2011-01-08
Przeczytana: grudzień 2008

historia, sam rdzeń, ciekawa ale zepsuta naiwną fabułą