Klub wspomnień

Tłumaczenie: Katarzyna Malita
Wydawnictwo: Świat Książki
The memoir club
83-7391-256-8

Każdy z nas obrasta w zdarzenia, których wspomnienie hamuje radość życia. Sześć Amerykanek w różnym wieku i sytuacji materialnej postanawia poddać się terapii. Jest wśród nich Rusty, która oddała swą małą córeczkę do adopcji, i Francine, zdradzona przez męża matka dwóch dorosłych synów. Caryn straciła w wypadku całą swoją rodzinę, a Jill nie wie o sobie nic poza tym, że urodziła się w dalekiej Korei. Paradoksalnie, w odnalezieniu spokoju pomoże im nie tylko spisanie wspomnień...

Autorka, z zawodu instruktorka pisania pamiętników, stworzyła powieść błyskotliwą, dowcipną i pełną życiowej mądrości. Jej entuzjazm i wiara w lepsze życie udzielają się każdemu. Nawet tym, którzy wciąż jeszcze nie mają odwagi, by uporać się z własną przeszłością.

zosia_bm | 2014-03-29
Przeczytana: 29 marca 2014

Książka, która wymaga w czasie czytania skupienia. Wiele postaci, każda ze swoją bardzo trudną historią. Każda inna, o różnym statusie, wykształceniu i wrażliwości. Kiedy spotykają się przy okazji chęci spisania swoich wspomnień, powoli stają się dla siebie przyjaciółmi i powiernikami najgłębiej skrywanych tajemnic.
Fabuła wciąga.Losy bohaterów pokazują jak wiele wokół nas się dzieje ludzkich historii, których nie dostrzegamy. Jeśli nawet o nich wiemy to nie zdajemy sobie sprawy jaki mają wpływ na charakter człowieka, na jego postępowanie i stosunek do świata.
Polecam każdemu, kto lubi różnorodność w każdym człowieku.

Karkam | 2013-01-16
Przeczytana: 15 stycznia 2013

Kilkanaście osób postanawia wziąć udział w warsztatach pisania wspomnień. Każda z tych osób kieruje się innymi pobudkami. Niektórzy pragną utrwalić miłe wspomnienia dotyczące ukochanych osób, inni pragną rozprawić się z przeszłością i traktują warsztaty, jak terapię. Nikt nie wie, co przyniesie podróż do zamierzchłych czasów i jaki to będzie miało wpływ na teraźniejszość.

Jeszcze nigdy nie spotkałam się z tak dużą różnorodnością w jednej książce. Nie sposób zapamiętać wszystkich bohaterów i ich historie, gdy w każdej z nich dzieje się zbyt dużo. Lubię powieści, które rozwijają się w miarę czytania i zaskakują nowymi wydarzeniami, ale tutaj po prostu nie mogłam nadążyć. Czułam się tak, jakbym wsiadła do pociągu, któremu zepsuły się hamulce - świat za oknem nie przypominał niczego, co znam, wszystko zlało się w jedną masę. Nie jestem rozczarowana, spodziewałam się tego po przeczytaniu opisu umieszczonego na okładce. Wiedziałam, że historia będzie dotyczyć kilku osób i ich...

Kuroneko | 2012-06-15
Przeczytana: 13 czerwca 2012

"(...) jeśli tematem sztuki
będzie dzbanek rozbity
mała rozbita dusza
z wielkim żalem nad sobą..." jak mawiał Zbigniew Herbert.
Cytat ten, który przyszedł mi na myśl niemal zaraz po zakończeniu lektury, doskonale oddaje istotę utworu Laury Kalpakian.
Jak dzbanek, który mimo sklejenia go po rozbiciu się na małe kawałki nie stanowi całości, tak uciekanie od przykrych wydarzeń i spychanie ich na margines naszej świadomości nie sprawi, że uda nam się od nich uciec. "Klub wspomnień" to doskonały rodzaj terapii, sposób na poradzenie sobie z przeszłością, by móc stworzyć przyszłość. To spowiedź przed czystą kartką papieru, która nie rości pretensji, nie ocenia, nie karci - słucha cierpliwie przynosząc ukojenie. To poszukiwanie siebie podczas podróży przez skrawki własnych i cudzych wspomnień, które pozwalają oswoić przeszłość, zmierzyć się z nią i z nowo nabytą siłą, dumnie ruszyć przed siebie.

Potania | 2012-05-15
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Laura Kalpakian to pisarka nagrodzona Pushcart Orize, the Pacific Northwest Booksellers Association Award i PEN/West Award, jest również instruktorką pisania wspomnień. Mieszka na północnym zachodzie Stanów Zjednoczonych.
Tworzy również pod pseudnimami: Julia Fitzgerald i Carenna Jane Greye. Z informacji, do których udało mi się dotrzeć "Klub wspomnień" jest jedyną książką z jej twórczości przełożoną na język polski. Nic więcej o autorce nie wie nawet "ciocia" wikipedii i "wujek" google.

„Klub Wspomnień” to książka jak sam tytuł mówi przede wszystkim o wspomnieniach. O tym jak wykorzystać nawet te najbardziej bolesne do tego, by stworzyć przyszłość. Pokazuje jak ważne czasem w życiu bywa cofnięcie się do „korzeni” swojej tożsamości i związanych z nią wspomnień, by poznać nową/nowego siebie.

Na zajęcia z pisania wspomnień przychodzą różni ludzie, których nic ze sobą nie łączy poza jedną parą przyjaciółek, gdzie jedna ciągnie drugą na zajęcia „dla jej dobra”, a druga przystaję na...

sarna | 2013-03-10

Książkę zaliczam do tych, od których nie potrafiłam się oderwać jak już na dobre w nią wsiąknęłam. Niezwykle poruszająca, opowiada często i dramatyczne historie kilku kobiet spotykające się co tydzień w celu opisania bolesnych dla nich wspomnień, z którymi nie zawsze potrafią się zmierzyć. Powieść napisana zgrabnie, plastycznie, zwięźle i przejrzyście. Zauważamy, że z biegiem czasu kobiety zaczyna łączyć głębsza więź i nawzajem są dla siebie wsparciem. Szczególnie dotkliwa wydała mi się obok utraty dzieci i męża przez Caryn, historia Rusty, której odebrano siłą po porodzie córkę. Naprawdę książka zapadająca w pamięć i dająca dużo do myślenia.

aeble | 2012-05-23
Przeczytana: 07 maja 2012

Bardzo nierówna książka, miejscami niezła, w innych momentach ciężko przez nią przebrnąć. No i ten narracyjny chaos - zgroza! Autentycznie bałam się odwracać kartki, bo bałam się, co zastanę: kto tym razem będzie narratorem, w jaki sposób tę narrację poprowadzi? Potencjał w fabule jest, niestety niewykorzystany.

DorotaN | 2012-11-12

Książka nostalgiczna,powrót do wspomnień bolesny,ale trzeba się uporać z demonami przeszłości,które nie pozwalają normalnie żyć.Terapia przez pisanie w grupie pomaga.Książka oswaja nas ze śmiercią najbliższych którzy odchodzą nagle.

Ewelina | 2012-02-06

To piękna książka o dowodzie, że każdy z nas nosi w sobie historię.
Polecam:)

Anna | 2015-09-19