Białe kości

Tłumaczenie: Piotr Kuś
Cykl: Katie Maguire (tom 1)
Wydawnictwo: Albatros
White bones
MsFairylight

Pierwszy tom przygód ambitnej irlandzkiej policjantki, Katie Maguire. Akcja powieści toczy się w hrabstwie Cork na malowniczej, wiecznie zielonej wyspie. Bohaterka cały czas przeżywa echa prywatnej tragedii z przeszłości – straciła nowonarodzone dziecko. Jej małżeństwo sypie się w gruzy – mąż nie może się odnaleźć i raz za razem wchodzi w konflikty z prawem – być może wmieszany jest w sprawę...

Pierwszy tom przygód ambitnej irlandzkiej policjantki, Katie Maguire.

Akcja powieści toczy się w hrabstwie Cork na malowniczej, wiecznie zielonej wyspie. Bohaterka cały czas przeżywa echa prywatnej tragedii z przeszłości – straciła nowonarodzone dziecko. Jej małżeństwo sypie się w gruzy – mąż nie może się odnaleźć i raz za razem wchodzi w konflikty z prawem – być może wmieszany jest w sprawę zaginięcia pewnego biznesmena, którą prowadzi Katie. W tym samym czasie na jednej z farm zostaje odnaleziony zbiorowy grób, a w nim kilkanaście szkieletów. Kości są dokładnie obrane z mięsa, a przy każdej zawieszona jest maleńka laleczka, przypominająca rytuały Voo-Doo. Szkielety są bardzo stare, dlatego też policja próbuje przeforsować zamknięcie śledztwa. Szybko okazuje się jednak, że tajemniczy oprawca postanawia kontynuować swoje dzieło, co prowadzi do zniknięcia kolejnych ofiar. Maguire musi powstrzymać mordercę, zanim dokończy on starożytny rytuał, mający sprowadzić na ziemię potężną celtycką wiedźmę – Morrigain. Katie weźmie udział w prawdziwym wyścigu z czasem, próbując wytropić mordercę, zanim on wytropi ją. A jest już bardzo blisko…

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com

słoneczko | 2018-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2018

Mastreton sprawdza się zarówno w horrorach jak i thrillerach.
Ciekawe i udane połączenie tych elementów.
Cykl „Katie Maguire” mnie zaintrygował.
Plusy:
- ciekawa fabuła, wyjaśnienie zagadki grobu pełnego szkieletów;
- bardzo dobrze wykreowana postać Katie Maguire;
- powstrzymanie mordercy zanim dokończy on starożytny rytuał, mający sprowadzić na ziemię potężną celtycką wiedźmę – Morrigain;
- dużo wątków, zaskakujące zwroty akcji i wydarzenia;
- ciekawe opisy obrządków okultyzmu – przedstawienie mrocznych celtyckich legend;
- realistyczne opisy rzezi na ofiarach wręcz makabryczne (czasami za bardzo jak sceny opisujące obieranie kości);
- interesujący wątek o Polsce;
- zakończenie imponujące, chociaż trochę absurdalne i obrzydliwe.
Minusy:
- jak na thriller za dużo drastycznych opisów (jak na horror ok.);
- trochę nudny początek, akcja wolno nabiera tempa.
Ogółem książka dobra.

Modliszeg | 2016-09-06
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2016
Przeczytana: 06 września 2016

"Czasami człowiek musi przyznać się przed sobą, że ma wszystkiego dość. Że nie da już rady, że nie ma siły zmagać się z przeciwnościami. Czasami trzeba się po prostu poddać."

Hrabstwo Cork. Komisarz Katie Maguire angażuje się w rozwiązanie tragicznej sprawy mordu rytualnego kobiet sprzed kilkudziesięciu lat. W odstępie kilku dni na feralnym terenie zostają odnalezione kości młodej Amerykanki, a kolejna dziewczyna zostaje porwana.

Rewelacyjna powieść detektywistyczna z wątkiem nienagannego horroru! Kunszt Grahama Mastertona trafił do mnie w zupełności. Każda pozycja jest wspaniałą przygodą. Owa książka nie ma według mnie żadnych minusów. Autor postarał się o interesujący temat, liczną ilość wątków, intrygujące wydarzenia, zaskakujące zwroty akcji. Zapewnił również element drastyczny, który idealnie komponuje się w całą historię. Sytuacje są przedstawione obrazowo, konkretnie. Właśnie tego oczekiwałam od mojego mistrza!

Komisarz Katie Maguire jest bohaterką niezwykle oddaną swej...

Aneta Wiola | 2016-10-18
Przeczytana: 18 października 2016

Moja ocena 9/10, książka jest rewelacyjna i polecam ją każdemu, kto nie boi się drastycznych opisów.
Graham Masterton przeszedł siebie, ciekawe wątki, fabuła, zagadka z przed kilkudziesięciu lat i okultyzm, to wszystko można znaleźć w BIAŁE KOŚCI.

Na jednej z farm w hrabstwie Cork zostaje odnaleziony grobowy grób. Kości były poukładane w charakterystyczny sposób i dodatkowo do nich przywiązane laleczki. Jak się później okazuje, ofiarami było jedenaście kobiet, a wszystkie za życia sprawca obdarł ze skóry. Sprawę prowadzi komisarz Katie Maguire. Zagadka z przed kilkudziesięciu lat niepokoi Maguire, tym bardziej że odnaleziono kolejne zwłoki, a Katie widzi podobieństwa między nimi.

BIAŁE KOŚCI to wstrząsająca książka i podobała mi się pod wieloma względami:
1. Sprawy prywatne Katie Maguire (jak dla mnie) nie wymknęły się z pod kontroli autorowi przeważając fabuły
2. W książce mamy kolejne wątki, dzięki mężowi pani detektyw m.in: brudne porachunki, machlojki, życiowy dylemat- co...

Beata | 2018-10-29
Przeczytana: 29 października 2018

Doskonały kryminał, albo kryminalny horror. Jak na horror Mastertona przystało, jest brutalny, pełen krwawych opisów i pełen odniesień do czarownic i mitologii celtyckiej. Rytualne morderstwa sprzed lat, krwawe zabójstwo dziś i deszczowy, mglisty, niepokojący klimat irlandzkiego Cork. Nadinspektor musi znaleźć mordercę, ale czy walczy tylko z ludźmi?
Powieść doskonale się czyta, wciąga, intryguje i chwilami mrozi krew w żyłach. Podejrzenia sprawcy/ców miałam wcześniej, ale i tak autor mnie zaskoczył wyjaśnieniem...

Tysia19 | 2018-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2018

Ostatnio mam słabą rękę co do wyboru książek, co bym nie wzięła to jest to mało interesujące dla mnie. Mam nadzieję, że obecna lektura przełamie tę słabą passę.

W czasie pracy budowlanej na jednej z farm w Irlandii robotnicy trafiają na jedenaście kości kobiet w różnym wieku, które przeleżały pod ziemią przez bardzo długi okres. Ktoś pozbawił je skóry i mięśni za życia ofiar. Wszystko wskazuje na to, że jest to tajemniczy rytuał. Jakiś czas później na terenie tej samej farmy zostają znalezione kolejne kości, tym razem młodej Amerykanki, dodatkowo znika kolejna osoba.

Rozdziały książki są podzielone między ekipę szukającą a ofiarę oprawcy. Jedyne co mi się podoba w thrillerze to części z udziałem poszkodowanej, dywagacje na temat śledztwa nużyły mnie do tego stopnia, że myślałam kiedy tylko się one skończą. Sądziłam, że będzie to coś bardziej ekscytującego. Jakiś czas temu po pierwszym swoim spotkaniem z Grahamem Mastertonem nie byłam zadowolona, tym razem nie będzie inaczej. Nie...

Eli1605 | 2018-04-22
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 22 kwietnia 2018

Miałam kilkuletnią albo i dłuższą przerwę od Mastertona. Teraz postanowiłam jakby odnowić znajomość z jego książkami. Zapamiętałam i kojarzę autora bardziej z horrorami, które dawniej częściej czytałam. " Białe kości" to raczej kryminał ale z elementami horroru. Zawiera bardzo drastyczne opisy, ogrom brutalności oprawcy i bezbronności ofiar. Pokazuję pracę policji i powolne dochodzenie do prawdy. Niestety w tym czasie giną ludzie. Z pewnością sięgnę po kolejne książki autora.

itysiek_reads | 2016-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2016

Wow! Cieszę się, że odkryłam tego pisarza, bo książka mną wstrząsnęła! Intrygujący kryminał, momentami horror, który związany jest z celtyckimi rytuałami. Nie sposób oderwać się od lektury.
W wyniku remontu, na farmie niedaleko Cork, odnaleziono kości 11 kobiet, które oznaczone były tajemniczymi laleczkami. Po 80 latach znikają kolejne kobiety, a śledztwo bezpośrednio związane jest z ostatnim odkryciem policji - szkieletami kobiet, zabitych w latach 1915-1916 i znalezionych na farmie. Komisarz Katie Maguire prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczych rytualnych morderstw, w związku z którymi cierpią nie tylko kobiety... Przy tym, życie komisarz nie należy do łatwych, ma problemy w małżeństwie, a dodatkowo koledzy po fachu oczekują od niej ciągłego wykazywania się, w końcu jest kobietą na wysokim stanowisku i wszyscy patrzą jej na ręce. Niestety w tej części serii los jej nie rozpieszcza, o czym sami się przekonacie.
Wstrząsająco realistyczne opisy, przyprawiające o gęsią skórkę! Już...

Nina | 2016-12-08
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 06 grudnia 2016

Mastertona czytałam jako nastolatka ale w takim wydaniu jeszcze nie miałam przyjemności. Bo przyjemność była to wielka :) Mocny thriller dla tych, którym nie straszne są krwawe opisy. To pierwszy tom przygód ambitnej irlandzkiej policjantki, Katie Maguire, a ja już wiem, że na pewno sięgnę po kolejne. Takiego Mastertona będę czytać :) POLECAM!

Piotr | 2018-01-16

Jedna z najlepszych książek jaką ostatnio czytałem.
Thriller Graham'a Mastertona to mistrzostwo.

Książka trzyma w napięciu, akcja jest budowana stopniowe, z pewnym dramatyzmem, a z każdą kolejną stroną jesteśmy wprowadzani w coraz większe uwikłania, powiązania i coraz bardziej poznajemy psychikę mordercy, jak i jego przeraźliwe metody działania. Czyta się to świetnie

Graham Masterton to (na równi ze Stephenem Kingiem, Davidem Baldacci i Lisą Gardner) moja literacka miłość ;)

Czytanie Grahama Mastertona to czysta przyjemność. Jego książki się pochłania.

Rewelacja.

Joanna | 2018-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2018

Spodziewalam sie czegoś lepszego. Nie mowie ze bylo bardzo zle ale czuje niedosyt. Czytalam lepsze pozycje tego autora. Zaskakuje mnie ocena czytelników.