Linie kodu kreskowego. Piętnaście historii

Okładka książki Linie kodu kreskowego. Piętnaście historii
Krisztina Tóth Wydawnictwo: Książkowe Klimaty Seria: Węgierskie Klimaty literatura piękna
232 str. 3 godz. 52 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Węgierskie Klimaty
Tytuł oryginału:
Vonalkód
Wydawnictwo:
Książkowe Klimaty
Data wydania:
2016-06-04
Data 1. wyd. pol.:
2016-06-04
Liczba stron:
232
Czas czytania
3 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364887512
Tłumacz:
Anna Butrym
Tagi:
literatura węgierska powieść węgierska
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Mama miała operację Viktória Hitka, Krisztina Tóth
Ocena 7,7
Mama miała ope... Viktória Hitka, Kri...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 3-4/2014 (512-513) Éva Bánki, Kriszta Bódis, Virág Erdős, Erzsébet Galgóczi, Agáta Gordon, Alaine Polcz, Anikó Polgár, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Edina Szvoren, Andrea Tompa, Krisztina Tóth
Ocena 7,0
Literatura na ... Éva Bánki, Kriszta ...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Zakodowane



276 0 130

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
95 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
46
40

Na półkach: ,

Zamazane granice czyli nadzieja podwojona.

Prędzej czy później każde dotychczasowe życie dochodzi do granicy, za którą wszystko jest już inne, do tego szczególnego ‘momentum’, którego nie mamy mocy zobaczyć przed sobą i które, gdy już je osiągniemy, oddala się od nas niezauważone. To zamazane granice, których wydobycie, wyostrzenie i przywrócenie jest w wyłącznej dyspozycji literatury – tej literatury, której tworzenie dostępne jest tylko kobietom. Niewątpliwą mistrzynią tej magicznej sztuki jest Alice Munro. Te dwa zbiory opowiadań – najważniejszej pisarki węgierskiej Krisztiny Tóth i wybitnej Brytyjki Rose Tremanin – pokazują, jak bardzo bylibyśmy ślepi na tę szczególną stronę życia (i możliwości literatury), gdyby nie pisarstwo kobiet.

Rose Tremain w „Lato zimą” skrzy nieprawdopodobnym talentem. Pisze chłodno, precyzyjnie, jej technika przypomina prozę wielkiego Davida Fostera Wallace’a – te opowiadania są jak fotografie strzelone z dystansu, jakby zza szyby. Jednak oddziaływanie na czytelnika jest porażające. Te teksty bowiem, trzymają czytającego w garści i już od pierwszego zdania odpalają uczucia – jedne za drugim, czasami kilka na raz i dewastują wszystko to, co mieliśmy w sobie nim usiedliśmy do lektury. Każde z tych opowiadań nadaje się na sporą powieść, ale wielkość literacka Tremain nie pozostawia niedosytu, raczej poruszenie i podziw tego, jak można w krótkim opowiadaniu sensualnie i wiarygodnie skondensować życie bohaterów. Jest tu miłość, ale taka, która zignorowała linie życia, geografię i tak zwany zdrowy rozsądek, który ani ze zdrowiem, ani z rozsądkiem ma niewiele do czynienia. Jest tu śmierć Tołstoja, która w prowincjonalnej mieścinie zmienia nieodwracalnie pewne małżeństwo. Jest tu starość i rodzicielstwo, które zderzają się ze sobą w klęsce, by szukać szczęścia i czerpać wolność do końca. Jest tu Julia, której życie kończy się u progu małżeństwa. Jest tu humor, ironia i twórcza moc opowiadania.

„Linie” to debiut Tóth, debiut, za który została nagrodzona prestiżową nagrodą im. Sándora Máraiego. Krisztina Tóth w piętnastu niezwykłych opowiadaniach rozpisuje role, w jakie wchodzą kobiety. Ten zbiór zaludniają dziewczynki i dojrzałe kobiety; tak, jak Tremain, Toth łowi istotności tam, gdzie są ledwo widoczne; wyłapuje linie i znaki, które destylują cały los bohaterek. Te opowiadania mają elektryzujące otwarcia, pointy i zawieszenia; Toth potrafi zagęścić narrację na kilku stronach, opowiadając o jednym, dwóch zdarzeniach tak, że w czytelniku maluje się cała przeszłość i przyszłość bohaterek. W literaturze zawsze fascynowała mnie swoista pauza, niewypowiedziane, obraz, który nie powstaje bezpośrednio ze słów i opowieści – Toth osiąga tu mistrzostwo. Dowód? – popatrzcie na otwarcie opowiadania „Po czym ten ślad (Linia bikini)”:

„Całe moje dorosłe życie naznaczone było uczuciem skrępowania. Nie znosiłam plaży, zbiorowych kąpieli, niezgrabności rozgrzanych ciał, bezwstydnej posępności skór, fałd i stóp, wystawionych na widok publiczny, zapamiętałego rojenia się godnych pożałowania stworzeń: nie cierpiałam pryszniców, chichoczącego, błotnistego żywego obrazu, stojących tyłem staruszek, którym, gdy odwróciły się po ręcznik, spomiędzy nóg zwisały szpakowate, posklejane włosy łonowe, nienawidziłam tego, że istnieje ciało i śmierć, śmierć przemawia przez ciało.”

Obie pisarki podnoszą sztukę opowiadania bardzo wysoko, a nawet więcej – przesuwają ten gatunek w nowe, nieznane wcześniej literaturze miejsce. Nasze przebodźcowane, nieciągłe i boleśnie płynne życie pisarki takie, jak Munro, Toth i Tremain potrafią okiełznać, zatrzymać i opowiedzieć – a opowieść od zawsze służy nadziei, jest remedium na strach i ciemność. A nic tak nie koi, jak nadzieja podwojona: ta, która płynie z opowieści i ta, którą dają kobiety literaturze: świeżość, odwagę i nowy głos. Wszak literatura jest kobietą i zdaje się, że jej przyszłość od nich, kobiet, mocno zależy.

Rose Tremain, „Lato zimą i inne opowiadania”, tłum. Anna Przedpełska-Trzeciakowska, W.A.B., 2016.

Krisztina Tóth, „Linie kodu kreskowego. Piętnaście historii”, tłum. Anna Butrym, Książkowe Klimaty, 2016.

Zamazane granice czyli nadzieja podwojona.

Prędzej czy później każde dotychczasowe życie dochodzi do granicy, za którą wszystko jest już inne, do tego szczególnego ‘momentum’, którego nie mamy mocy zobaczyć przed sobą i które, gdy już je osiągniemy, oddala się od nas niezauważone. To zamazane granice, których wydobycie, wyostrzenie i przywrócenie jest w wyłącznej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    177
  • Przeczytane
    108
  • Posiadam
    34
  • Literatura węgierska
    9
  • Teraz czytam
    6
  • Ebook
    4
  • 2018
    4
  • 2016
    2
  • 2017
    2
  • 2017
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Linie kodu kreskowego. Piętnaście historii


Podobne książki

Przeczytaj także