Zgłosuj na książki roku 2017
The Happy Prince and Other Tales
9788394198114
klasyka
Ewelina

Baśniowe opowiadania Oscara Wilde’a w nowym, świeżym i pięknym tłumaczeniu grupy przekładu literackiego Book to World. Zbiór wszystkich baśniowych opowiadań autorstwa Oscara Wilde’a (1854–1900), które pierwotnie ukazały się w dwóch tomikach. Wilde był irlandzkim aforystą, dramatopisarzem i prozaikiem. Znany jest z powieści "Portret Doriana Graya" (1891). Jego sztuka "Bądźmy poważni na serio"...

Wilde był irlandzkim aforystą, dramatopisarzem i prozaikiem. Znany jest z powieści "Portret Doriana Graya" (1891). Jego sztuka "Bądźmy poważni na serio" (prapremiera 1895, druk 1898) jest uznawana za najzabawniejszą komedię napisaną po angielsku.

“Ciekawy i świetnie przełożony zbiór opowiadań. Gratuluję tłumaczom talentu i życzę dalszych sukcesów”
— Marek Bieńczyk, tłumacz, pisarz, laureat Nagrody Nike

Sprzedaż książki prowadzona jest na stronie wehikulczasu.info

źródło opisu: http://wehikulczasu.info/?product=oscar-wilde-szcz...(?)

źródło okładki: http://wehikulczasu.info/?product=oscar-wilde-szcz...»

Zuba | 2014-12-13
Przeczytana: 10 grudnia 2014

Dobry ale nie bardzo dobry zbiór bajek autorstwa Oskara Wilde'a. "Szczęśliwy książę" i "Samolubny olbrzym" były mi skądś znane (podejrzewam jakieś kazania rekolekcyjne) i sa typowymi historiami z morałem. "Oddany przyjaciel" mogłby równie dobrze byc zatytułowany "Polityk i wyborca-frajer". "Słowik i róża" - ależ wkurzająca postać studenta, co za pustak! Najciekawszą bajką była "Nadzwyczajna rakieta" - tutaj Wilde wprowadził nietypowych bohaterów (fajerwerki) do pokazania klasycznych ludzkich przywar.
Bajki to mimo wszystko nie moja bajka; czytało się dobrze, ale na kolana nie powaliło.

Kazik | 2012-03-20
Na półkach: Przeczytane, Angielska

Cokolwiek o autorze nie mówić, bajki to on umie pisać.
Szczerze powiedziawszy, dawniej kojarzyłam go z ekscentryzmem, ironicznymi ripostami i przeżartym zgnilizną moralną Portretem Doriana Graya". Ani przez myśl mi nie przeszło, że jest w nim tyle liryzmu. Fabuła większości opowiastek, nie ukrywajmy, jest dość ckliwa i niezbyt wydumana - jednak są napisane z taką delikatnością, tak czuć w nich zaangażowanie twórcy, że ciężko nie poddać się tkliwości. Mówiąc to, mam na myśli głównie dwie słynne powiastki: "Słowik i róża" oraz "Szczęśliwy książę". Poza tymi dwiema perełkami (które najbardziej zapadają w pamięć), mamy jeszcze prostą, klasyczną bajkę o "przyjaźni" młynarza i ogrodnika, która bardzo przypadła mi do gustu.
Podsumowując: można kręcić nosem na nieskomplikowane postacie, łzawość i proste morały. Jednak równie dobrze można bez szczególnego bólu przymknąć na to oko i dać się ponieść pięknemu językowi oraz silnym emocjom.

Kathereene | 2017-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2017

"Zbiór pełnych uroku i baśniowej fantazji opowiadań" - możemy przeczytać na jednym z wydań książki.
Piękny, kwiecisty styl Wilde'a w istocie nadaje baśniom niewyobrażalnego uroku, porywającego od pierwszych stronic, jednakże treść już taka urocza nie jest. Jest nawet gorsza od baśni braci Grimm. Mówiąc gorsza mam na myśli w większym stopniu przepełniona brutalnością i smutkiem.
W tym samym momencie bardzo chce się dowiedzieć jak potoczy się los postaci, jednocześnie obawiając się kolejnych zdań i w duchu błagając, by opowieść dobiegła końca, bo jej treść jest przeraźliwie przytłaczająca. Mimo że wszystko zdaje się zmierzać ku "i żyli długo i szczęśliwie", nigdy nie spotkamy tu radosnego zakończenia, a jeśli nawet, to radość nigdy nie jest pełna.
Mimo pesymistycznego wydźwięku, baśnie naprawdę warto przeczytać, gdyż zawarte są w nich uniwersalne prawdy o człowieku, jego wadach i słabościach, o podłości i brutalności świata.

Karolina | 2012-12-26
Przeczytana: 24 grudnia 2012

Oscar Wilde ma coś niesamowitego w swoim stylu: inteligencję, ciętość języka, cynizm przemieszany z życiową prawdą i mądrością. To wszystko razem nadaje niepowtarzalny ton jego utworom i głębię jego bajkom.

Przeczytałam tytułowego "Szczęśliwego księcia" oraz "Słowika i różę". Obie mądre, czułe, dla dzieci i dorosłych.

Pierwsza to opowieść o posągu, który bezinteresownie pomagał biednym, za co nie został nagrodzony na ziemi, ale w raju. To także opowieść o wielkiej przyjaźni tytułowego posągu z jaskółką, która oddając mu przysługi w istocie poświęciła dla niego życie. Wzruszająca, ale i piękna bajka o prawdziwym sensie życia.

Natomiast "Słowik i róża" to najbardziej smutna, chwytająca za serce bajka, jaką czytałam. Słowik postanawia poświęcić się dla wielkiej miłości. Czy warto? Nie będę o tym już pisać. Na pewno warto przeczytać tę bajkę, aby się dowiedzieć.

Yooki | 2014-12-11
Przeczytana: 29 listopada 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przeczytałam ale w zachwyt nie wpadałam. Ze wszystkich opowiadań podobało mi się jedno - o młodym rybaku. Bardzo ciekawy pomysł Duszy, która potrafi być przebiegła i zaskakiwać.

Poza tym wynudziłam się jak nie pamiętam kiedy. Każde jedno opowiadanie kończy się zgonem i to "tego dobrego". Na dodatek zgonem poprzedzonym cierpieniem.
Wiem, że autor nie miał lekkiego życia i to czuć w jego opowiadaniach: wszelka niesprawiedliwość, wyzysk, poniżenie spotyka dobrych ludzi.

Przeczytane bez przyjemności w celach ćwiczebnych i tak też powinno być traktowane - jak trening językowy.

Emila | 2014-11-17
Przeczytana: 14 marca 2014