Szczęśliwy książę i inne baśnie

Okładka książki Szczęśliwy książę i inne baśnie
Oscar Wilde Wydawnictwo: Wehikuł czasu klasyka
klasyka
The Happy Prince and Other Tales
Wehikuł czasu
2016-02-29
1957-01-01
9788394198114
Anna Orzechowska-Barcz, Agnieszka Walczak, Kamil Kędzierski, Anna Matłaszewska, Ewelina Nurczyk, Marlena Tępińska, Małgorzata Zając, Aleksandra Wójcik, Aleksandra Ożarowska
baśnie literatura dziecięca aforyzmy opowiadania

Okładka książki Duchy Nocy Kupały Jan Barszczewski, Theo Gift, Zygmunt Krasiński, Anton Straszimirow, Oscar Wilde, Mrs Henry Wood, Jin Yong, Roman Zmorski
Ocena 6,6
Duchy Nocy Kupały Jan Barszczewski, T...
Okładka książki Hynh+ 15, Wnuk Fausta Antonin Artaud, Charles Barbara, Charles Baudelaire, Dariusz Bednarczyk, Félicien Champsaur, Paul Compton, Ernest Dowson, Xavier Forneret, Alfred Jarry, Jean Lorrain, Octave Mirbeau, Henri de Régnier, Jean Richepin, Oscar Schmitz, Marcel Schwob, Eric Stenbock, Émile Verhaeren, Oscar Wilde, Jacek Wójciak, Farnsworth Wright, Jerzy Żuławski, Remy de Gourmont, Jane de La Vaudère, Gaston de Pawlowsk
Ocena 0,0
Hynh+ 15, Wnuk... Antonin Artaud, Cha...

Chcecie bajkę? Oto bajka...Nie,nie ma tu Pchły Szachrajki! Są inne postacie jak Olbrzym,który z samolubnego stał się wielkoduszny.
To jest ulubiona bajka mojej Wnuczki. Wczoraj na dobranoc czytałam jej przez telefon bo aktualnie przebywa na diagnostyce w szpitalu. Zresztą i tak nie mieszkamy razem.Książkę Oskara Wilde dostałam w prezencie. Podobają mi się bajki z przesłaniem.Lubię czytać sobie i dzieciom.Cały czas to robiłam i robię.Książkę polecam nawet bardzo "dorosłym" !

"Zbiór pełnych uroku i baśniowej fantazji opowiadań" - możemy przeczytać na jednym z wydań książki.
Piękny, kwiecisty styl Wilde'a w istocie nadaje baśniom niewyobrażalnego uroku, porywającego od pierwszych stronic, jednakże treść już taka urocza nie jest. Jest nawet gorsza od baśni braci Grimm. Mówiąc gorsza mam na myśli w większym stopniu przepełniona brutalnością i smutkiem.
W tym samym momencie bardzo chce się dowiedzieć jak potoczy się los postaci, jednocześnie obawiając się kolejnych zdań i w duchu błagając, by opowieść dobiegła końca, bo jej treść jest przeraźliwie przytłaczająca. Mimo że wszystko zdaje się zmierzać ku "i żyli długo i szczęśliwie", nigdy nie spotkamy tu radosnego zakończenia, a jeśli nawet, to radość nigdy nie jest pełna.
Mimo pesymistycznego wydźwięku, baśnie naprawdę warto przeczytać, gdyż zawarte są w nich uniwersalne prawdy o człowieku, jego wadach i słabościach, o podłości i brutalności świata.

Dobry ale nie bardzo dobry zbiór bajek autorstwa Oskara Wilde'a. "Szczęśliwy książę" i "Samolubny olbrzym" były mi skądś znane (podejrzewam jakieś kazania rekolekcyjne) i sa typowymi historiami z morałem. "Oddany przyjaciel" mogłby równie dobrze byc zatytułowany "Polityk i wyborca-frajer". "Słowik i róża" - ależ wkurzająca postać studenta, co za pustak! Najciekawszą bajką była "Nadzwyczajna rakieta" - tutaj Wilde wprowadził nietypowych bohaterów (fajerwerki) do pokazania klasycznych ludzkich przywar.
Bajki to mimo wszystko nie moja bajka; czytało się dobrze, ale na kolana nie powaliło.

Przeczytałam ale w zachwyt nie wpadałam. Ze wszystkich opowiadań podobało mi się jedno - o młodym rybaku. Bardzo ciekawy pomysł Duszy, która potrafi być przebiegła i zaskakiwać.

Poza tym wynudziłam się jak nie pamiętam kiedy. Każde jedno opowiadanie kończy się zgonem i to "tego dobrego". Na dodatek zgonem poprzedzonym cierpieniem.
Wiem, że autor nie miał lekkiego życia i to czuć w jego opowiadaniach: wszelka niesprawiedliwość, wyzysk, poniżenie spotyka dobrych ludzi.

Przeczytane bez przyjemności w celach ćwiczebnych i tak też powinno być traktowane - jak trening językowy.

Wiem, że autor nie miał lekkiego życia i...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Oscar Wilde ma coś niesamowitego w swoim stylu: inteligencję, ciętość języka, cynizm przemieszany z życiową prawdą i mądrością. To wszystko razem nadaje niepowtarzalny ton jego utworom i głębię jego bajkom.

Przeczytałam tytułowego "Szczęśliwego księcia" oraz "Słowika i różę". Obie mądre, czułe, dla dzieci i dorosłych.

Pierwsza to opowieść o posągu, który bezinteresownie pomagał biednym, za co nie został nagrodzony na ziemi, ale w raju. To także opowieść o wielkiej przyjaźni tytułowego posągu z jaskółką, która oddając mu przysługi w istocie poświęciła dla niego życie. Wzruszająca, ale i piękna bajka o prawdziwym sensie życia.

Natomiast "Słowik i róża" to najbardziej smutna, chwytająca za serce bajka, jaką czytałam. Słowik postanawia poświęcić się dla wielkiej miłości. Czy warto? Nie będę o tym już pisać. Na pewno warto przeczytać tę bajkę, aby się dowiedzieć.

Pierwsza to opowieść o posągu, który bezinteresownie...

Cokolwiek o autorze nie mówić, bajki to on umie pisać.
Szczerze powiedziawszy, dawniej kojarzył mi się z ekscentryzmem, ironicznymi ripostami i przeżartym zgnilizną moralną Portretem Doriana Graya". Ani przez myśl mi nie przeszło, że jest w nim tyle liryzmu. Fabuła większości opowiastek, nie ukrywajmy, jest dość ckliwa i niezbyt wydumana - jednak są napisane z taką delikatnością, tak czuć w nich zaangażowanie twórcy, że ciężko nie poddać się tkliwości. Mówiąc to, mam na myśli głównie dwie słynne powiastki: "Słowik i róża" oraz "Szczęśliwy książę". Poza tymi dwiema perełkami (które najbardziej zapadają w pamięć), mamy jeszcze prostą, klasyczną bajkę o "przyjaźni" młynarza i ogrodnika, która bardzo przypadła mi do gustu.
Podsumowując: można kręcić nosem na nieskomplikowane postacie, łzawość i proste morały. Jednak równie dobrze można bez szczególnego bólu przymknąć na to oko i dać się ponieść pięknemu językowi oraz silnym emocjom.

Cokolwiek o autorze nie mówić, bajki to on umie pisać.

Miła i delikatna książka

Miła i delikatna książka

urokliwe

urokliwe

Dodaj cytat z książki Szczęśliwy książę i inne baśnie