Daisy Miller i inne opowiadania

B.dobry zbiór opowiadań

B.dobry zbiór opowiadań

Bardzo ciekawy zbiór.

Bardzo ciekawy zbiór.

Zupełnie nie trafił do mnie ten zbiór opowiadań. Wychowanek i Łgarz na przyzwoitym poziomie - ciekawy pomysł, trochę przyciężko rozwinięty, ale te dwie historie mnie wciągnęły. Całość mocno przegadana, a podczas czytania Bestii w dżungli strasznie się irytowałam, co mnie samą niemile zaskoczyło. Po skończeniu czułam ulgę, że to już. Raczej nie sięgnę więcej po nic tego autora.

Nie przepadam za opowiadaniami, niestety. Tak samo jak za krótkimi formami Jamesa, wolę jednak jego dłuższe dzieła. Ale to wciąż solidna lektura.

Minus 1 gwiazdka, bo max może mieć tylko książka z Placem Waszyngtona, a więc Opowiadania Nowojorskie :)

2061

"W miasteczku Vevey w Szwajcarii znajduje się niezwykle komfortowy hotel. Jest tam mnóstwo hoteli, turystyka bowiem to przeznaczenie tego uroczego miejsca, położonego – jak wielu turystów zapewne pamięta – nad skrajem wyjątkowo błękitnego jeziora, które skłania do odwiedzin każdego miłośnika podróży."

Takimi oto słowy rozpoczyna się ta przygoda, na której... okrutnie się wynudziłam, pomimo pięknej narracji o rzeczach zwykłych.
Było przeciętnie, obyczajowo, przydługawo, rozciągliwie i sennie.

Nie wiem, czy polecam.

Takimi oto słowy rozpoczyna się ta przygoda, na której... okrutnie się...

Kawał dobrej literatury obyczajowej. Czyta się bardzo dobrze, dylematy bohaterów czasem nas denerwują ale są bardzo pouczające. Naprawdę dobra pozycja.

150/2018 (A)
4 opowiadania (Daisy Miller, Bestia w dżungli, Łgarz, Wychowanek)

150/2018 (A)
4 opowiadania (Daisy Miller, Bestia w dżungli, Łgarz, Wychowanek)

Na przełomie XIX i XX wieku twórczość pisarza z pewnością robiła większe wrażenie łamaniem ówczesnych literackich konwencji czy przełamując społeczno-obyczajowe tabu, dzisiejszego czytelnika niewiele już jest w stanie zaskoczyć czy zszokować, w przypadku prozy Jamesa zresztą nie wydaje się to konieczne.
Tym, co i dziś broni tę znakomitą prozę są wysoki styl, pogłębione portrety psychologiczne i wyrazistość postaci, przenikliwość w kreśleniu sytuacji oraz pewna uniwersalność w obnażaniu ludzkich charakterów i przemyśleniach, jakie sobą prowokuje.
Charakterystycznym motywem jego twórczości jest zestawianie dwóch, bliskich mu, a tak od siebie różnych mentalności, amerykańskiej oraz angielskiej. Problem zderzenia kultur pojawia się w otwierającym i tytułowym opowiadaniu o Daisy Miller, młodziutkiej Amerykance, gorszącej swym, bardzo jak na ówczesne czasy, swobodnym zachowaniem elity Starego Kontynentu. Narrator, choć zauroczony i zaintrygowany niesfornością i nieprzeciętną urodą dziewczyny, nie powstrzymuje się od przywoływania plotek i nieprzychylnych opinii, a sama Daisy będzie zmuszona przekonać się o przykrych konsekwencjach – młodzieńczych wybryków czy niesprawiedliwego towarzyskiego ostracyzmu?
Zbiorek zawiera jeszcze trzy inne opowiadania, które wydawca bez wyjątku nazywa „światem w miniaturze i literackim arcydziełem”, a mnie trudno nie przytaknąć. Ostatni raz ludzkie portrety i sytuacje dramatyczne zachwyciły mnie tak bardzo podczas lektury Tennessee Williamsa!

Tym, co i dziś broni tę znakomitą prozę są wysoki styl, pogłębione...

Henry James jeden z prekursorów literatury psychologicznej, kosmopolita, anglofil, samotnik, znawca ludzkiej psychiki i wielki samotnik, który strzegł swojej prywatności.
Daisy Miller to prekursorka przyszłych ruchów feministycznych...młoda, atrakcyjna dziewczyna energicznym krokiem wchodzi na salony, konwenanse i maniery, i mocno zawiązany gorset zaczyna poluzowywać.
Postawa młodej panny budzi ogromne oburzenie sfer arystokratycznych, autor zawoalował cynizm, obłudę, fałsz , snobizm, obnażając "trędowatą" wśród snobów. Sceneria, obyczajność, zabytki Włoch, Szwajcarii kontra enigmatyczne połączenie cnotliwości i nonszalancji Daisy.
Dalej niemiłosiernie autor obnaża XIX i XX wieczne społeczeństwo, satyra na burżuazję, portrecista epoki dosłownie odmalowuje pastelami i szarościami piękno fizyczne i demoniczność charakterów i dusz .
Niezwykły język, precyzyjność i doskonały obserwator czyni te utwory małymi perełkami ludzkich zachowań i psychiki.

• Literatura amerykańska
  • Klasyka