Daisy Miller i inne opowiadania

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Daisy Miller, Beast in the Jungle, Liar, Pupil
Ag2S

„Daisy Miller”, „Wychowanek”, „Łgarz” i „Bestia w dżungli” to cztery spośród ponad stu opowiadań w bogatym dorobku autora. Każde z nich to świat w miniaturze i literackie arcydzieło. Daisy Miller, jedna z najsłynniejszych bohaterek Jamesa, to postać figlarna i pełna uroku, pozornie tylko próżna i powierzchowna. Swoją odwagą i buntem wobec snobistycznych postaw Europejczyków przełomu stulecia...

Daisy Miller, jedna z najsłynniejszych bohaterek Jamesa, to postać figlarna i pełna uroku, pozornie tylko próżna i powierzchowna. Swoją odwagą i buntem wobec snobistycznych postaw Europejczyków przełomu stulecia wyznacza drogę wielu bohaterkom literatury współczesnej i może uchodzić za prekursorkę nurtu feministycznego. „Wychowanek” przedstawia portret „światowych” ludzi o wygórowanych ambicjach, widziany przez pryzmat rozważań nauczyciela ich przedwcześnie dojrzałego syna. W „Łgarzu” znów na pierwszym planie mamy postać żeńską, jakże różną od śmiałej Daisy: to kobieta bez reszty zdemoralizowana miłością do męża, wymykająca się jednoznacznej ocenie, cyniczna w swej uległości, a może zakochana bez pamięci? „Bestia w dżungli” to rzecz o dobrowolnej samotności, rodzaj wewnętrznego monologu człowieka odciętego od rzeczywistości, który na rzecz urojonej katastrofy bezwiednie odtrąca to, co w życiu najistotniejsze.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Daisy_Miller_i_inne_opowi...»

Oficjalna recenzja
Oceansoul książek: 2407

Cztery odcienie moralności

Gdy myślimy o realizmie w literaturze przełomu XIX i XX wieku, o komentarzu społecznym dotyczącym tak Amerykanów, jak i Europejczyków, wreszcie — o skoncentrowaniu na psychologii postaci, w tym psychologii kobiety i dziecka, do głowy przyjść może tylko jedno nazwisko. Henry James, autor ponad dwudziestu powieści i przeszło stu opowiadań, pisarz w równej mierze amerykański, co brytyjski, krytyk literacki, wymieniany obok Joyce’a, Prousta i Tołstoja jako jeden z tych prozaików, którzy niezasłużenie nie doczekali się Nagrody Nobla. W naszym kraju znany przede wszystkim z „Porteru damy”, obecnie ma szansę trafić do nieco szerszego grona odbiorców dzięki eleganckiej serii wznowień wydawnictwa Prószyński i S-ka. Wśród dostępnych pozycji znaleźć można także zbiór „Daisy Miller i inne opowiadania”.

Tom składa się z czterech opowieści, a rozpoczyna tytułową nowelką, „Daisy Miller”. Napisany w 1878 roku utwór przedstawia sylwetkę młodej kobiety, Annie Miller, będącej zaprzeczeniem skromnej, nieśmiałej niewiasty, jaka mogłaby kojarzyć się z opisywanymi czasami. Daisy żyje chwilą i nie przejmuje się opinią postronnych. Jej postawa kontrastuje z osobą głównego bohatera, Fredericka Winterbourne’a, odpowiedzialnego i uporządkowanego młodego Amerykanina, zauroczonego płochą dziewczyną. Uwagę w opowiadaniu zwracają nietypowy, żywy styl i narrator, który nie jest wszechwiedzący, gros informacji czerpie z pogłosek i nie powstrzymuje się od własnych ocen. James uwypukla zmiany zachodzące w obyczajowości, spowodowane tak końcem stulecia, jak i różnicami w mentalności mieszkańców Europy i Ameryki. Podkreśla także znaczenie przestrzegania reguł obowiązujących w danej społeczności i konsekwencje pójścia pod prąd.

Na kwestiach społecznych i silnie zarysowanych ludzkich portretach koncentruje się także powstały dekadę później „Łgarz”, opowieść o ekscentrycznym, uzależnionym od kłamstwa pułkowniku Capadose i zakochanej w nim żonie. Przeciwstawiona zostaje im postać portrecisty, człowieka próbującego za pomocą smagnięć pędzla obnażyć fałsz w imię nieodwzajemnionej miłości, ocierającej się o obsesję. Równolegle przyglądamy się zatraceniu w lojalności i uczuciu do męża-oszusta przez kobietę o nieskalanej niegdyś moralności. Autor ponownie oczarowuje intrygującym, bogatym w barwne opisy stylem, dobrze dopasowanym do przedstawień malarskiego rzemiosła.

„Wychowanek” z 1891 roku to satyra obyczajowa wycelowana w ludzi żyjących ponad stan, a zarazem pełna emocji opowieść o inteligentnym, dojrzałym nad wiek i wrażliwym chłopcu, skazanym na dorastanie w zakłamanej i pozbawionej honoru rodzinie. Przyglądamy się trzem relacjom: nauczyciela i ucznia, dziecka i rodziców oraz pracownika i chlebodawców. Familia Moreenów wykorzystuje więź powstałą między panem Pembertononem a jego wychowankiem, by nie płacić ledwo wiążącemu koniec z końcem guwernerowi. Na nauczycielu spoczywa większa odpowiedzialność, niż mógł zakładać, decydując się na taką pracę — wybrać własne dobro czy też nie sprawić zawodu cierpiącemu chłopcu. Jak zawsze w prozie Jamesa, bohaterowie wysoce moralni są tymi, których los szczególnie doświadcza.

Najpóźniej stworzone z zawartych w zbiorze opowiadań, „Bestia w dżungli”, jest literackim obrazem strachu przed życiem. W malowniczych, przepełnionych melancholią słowach Henry James kreśli portret mężczyzny, którego egzystencję zdominowały enigmatyczne lęki i obawy, poczucie czyhającego na niego upadku i tragedii. Pisarz dowodzi, iż unikając negatywnych emocji, ukrywając się przed tytułową bestią, uosobieniem trwogi, tracimy o wiele więcej. To także opowieść o samotniku i egoiście, a jeśli wierzyć biografom Jamesa — zarazem rodzaj autorefleksji na temat własnego, spędzonego samotnie życia. Prawdziwa perełka wśród miniatur, jakie wyszły spod pióra autora.

Sięgając po opowiadania Jamesa należy pamiętać o tym, że to, co rewolucyjne w prozie końca XIX i początku XX wieku, dziś nie robi już takiego wrażenia, nie szokuje i nie zaskakuje. Niesprawiedliwością byłoby jednak nie doceniać autora tylko z powodu upływu czasu i oceniać przez pryzmat literatury współczesnej; czytajmy więc Jamesa z otwartym umysłem, poddając się wolno płynącej akcji i potoczystej narracji, smakując wyraziście nakreślone sylwetki postaci i chłonąc cenne komentarze dotyczące społeczeństwa czy ludzkiej natury — zarówno jedno, jak i drugie, nie uległo bowiem wielkim zmianom po dziś dzień.

Henry James swoją twórczością udowadnia, że w literaturze znaczenie ma zarówno treść, jak i forma. Ja cenię go wyjątkowo - za obie te rzeczy, za ich najwyższy poziom, klasę i kunszt.

James to przede wszystkim znakomity obserwator ludzkich charakterów, ze wszystkimi ich wadami, ułomnościami, słabościami, ale także zaletami. Jak mało kto potrafi bardzo wyraziście ukazać postaci szlachetne, uczciwe, uczuciowe, kryształowe wręcz, jak też wyjątkowo marne...

Autor nie obawia się przedstawić całej prawdy o ludzkiej naturze - jego bohaterowie bywają małostkowi, chciwi, kłamliwi, bezduszni, wyrachowani, okrutni, a czasem po prostu ślepi i bezmyślni... Egoistyczni i niewrażliwi. Czasem ponoszą za to karę od losu, ale nie zawsze. Czasem też zupełnie nie rozumieją tego, co ich spotyka. Nie widzą sensu wydarzeń, ani tego, jaki wpływ mieli na swój los. Może to dla nich lepiej - czasem najgorsze może być dla nas nie samo zdarzenie, ale zrozumienie jego sensu. Dopiero to może być prawdziwym...

książek: 2092
Edyta Zawiła | 2018-02-19
Przeczytana: 05 lutego 2018

Henry James jeden z prekursorów literatury psychologicznej, kosmopolita, anglofil, samotnik, znawca ludzkiej psychiki i wielki samotnik, który strzegł swojej prywatności.
Daisy Miller to prekursorka przyszłych ruchów feministycznych...młoda, atrakcyjna dziewczyna energicznym krokiem wchodzi na salony, konwenanse i maniery, i mocno zawiązany gorset zaczyna poluzowywać.
Postawa młodej panny budzi ogromne oburzenie sfer arystokratycznych, autor zawoalował cynizm, obłudę, fałsz , snobizm, obnażając "trędowatą" wśród snobów. Sceneria, obyczajność, zabytki Włoch, Szwajcarii kontra enigmatyczne połączenie cnotliwości i nonszalancji Daisy.
Dalej niemiłosiernie autor obnaża XIX i XX wieczne społeczeństwo, satyra na burżuazję, portrecista epoki dosłownie odmalowuje pastelami i szarościami piękno fizyczne i demoniczność charakterów i dusz .
Niezwykły język, precyzyjność i doskonały obserwator czyni te utwory małymi perełkami ludzkich zachowań i psychiki.

Piotr | 2013-05-24
Przeczytana: 18 maja 2013

Henry James (1843–1916), amerykański powieściopisarz, krytyk i autor opowiadań, z których cztery zawarto w niniejszym zbiorze, był wybitnym przedstawicielem realizmu psychologicznego. Związany z tradycją kultury i pisarstwa angielskiego, pozostał w duchu Amerykaninem i niejednokrotnie czerpał zarówno z tematów „rodzimych”, jak i pochodzących z gruntu, na którym osiadł, a starcie obydwu kultur i mentalności stanowiło jeden z ulubionych motywów jego twórczości. Utwory Jamesa, na pozór osadzone w duchu tradycji i zdradzające drobiazgową dbałość o szczegóły i formę, często wybiegają w przyszłość pod względem śmiałości podejmowanych tematów oraz psychologicznego wymiaru postaci.

Po książki Jamesa sięgam z prawdziwa przyjemnością. Każda jego powieść, czy też opowiadanie na długo zapada w mojej pamięci. Jako wielbiciel "krótkich form literackich" chętnie sięgnąłem po zbiór opowiadań. Jak zwykle nie zawiodłem się. Znowu miałem to szczęście, że czytałem arcydzieło, które w swojej...

Monika | 2017-07-19
Przeczytana: 26 czerwca 2017

To moje drugie spotkanie z twórczością Autora. Rozumiem, że książki pana Henriego Jamesa mogą się podobać. Do mnie jednak nie trafiają.

Aria | 2013-06-23
Na półkach: Przeczytane, Moje! :), 2013
Przeczytana: 19 czerwca 2013

Przyjaciel Iwana Turgieniewa i Gustava Flauberta, Henry James tworzył swoje powieści i opowiadania sięgając po coś, co nie każdy jest w stanie osiągnąć – w centrum wydarzeń nie znajdował się przebieg akcji, tamtejsze czasy czy obyczaje. W centrum twórczości Jamesa są najdrobiejsze gesty ludzkiej duszy. Każdy, także i współczesny czytelnik XXI wieku, czytając twórczość amerykańskiego pisarza może spojrzeć sobie prosto w oczy i zobaczyć własne odbicie w jego słowach, ponieważ James nie tworzył znanych szablonowych bohaterów, on opisywał indywidualności.

Kolejna książka Henriego Jamesa wydana przez wydawnictwo Prószynski i S-ka (w przepięknej okładce!) to „Daisy Miller” – zbiór czterech opowiadań, składający się z tytułowego „Daisy Miller”, „Bestia w dżungli”. „Wychowanek” i „Łgarz”.

„Daisy Miller” to niewielka nowelka o zderzeniu tradycji na przełomie kultur i epok. Daisy Miller – młodziutka Amerykanka, szokuje Europejczyków swoją bezpośrednością w kontaktach z płcią przeciwną. To...

panna_lovegood | 2017-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2017

Henry James był pisarzem społecznym, który lubił analizować reguły rządzące ludzkimi relacjami. Przede wszystkim skrzętnie opisywał zwyczaje angielskie i amerykańskie, co stanowiło ogromne pole do porównań. Brzmi interesująco, ale cztery opowiadania w tej książce mogłyby stać na półce obok poślednich obyczajówek, gdyby nie dotyczyły epoki wiktoriańskiej. Historie są uproszczone, naiwne, główni bohaterowie beznadziejnie szlachetni i wielkoduszni a rozwiązania zdradzają brak pomysłu po natchnionym początku. Ponadto za dużo jest omawiania uczuć i postaw bohaterów, ekspozycji, a złamanie czwartej ściany następuje tylko w jednym miejscu, co trąci niekonsekwencją. Jednak jest coś w tej epoce magicznego, co sprawia, że wszystko nabiera barwy i sensu. Drobiazgowo opracowane społeczne konwenanse są fantastycznie opisane. Bohaterowie na tyle głęboko scharakteryzowani, że można wczuć się w ich sposób myślenia. W tych kategoriach to bardzo ciekawa lektura, kopalnia wiedzy i wehikuł czasu....

książek: 2069
magia78 | 2018-07-11
Na półkach: 2018, Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 11 lipca 2018

150/2018 (A)
4 opowiadania (Daisy Miller, Bestia w dżungli, Łgarz, Wychowanek)

Katia | 2018-04-08
Przeczytana: 16 lutego 2015

Na przełomie XIX i XX wieku twórczość pisarza z pewnością robiła większe wrażenie łamaniem ówczesnych literackich konwencji czy przełamując społeczno-obyczajowe tabu, dzisiejszego czytelnika niewiele już jest w stanie zaskoczyć czy zszokować, w przypadku prozy Jamesa zresztą nie wydaje się to konieczne.
Tym, co i dziś broni tę znakomitą prozę są wysoki styl, pogłębione portrety psychologiczne i wyrazistość postaci, przenikliwość w kreśleniu sytuacji oraz pewna uniwersalność w obnażaniu ludzkich charakterów i przemyśleniach, jakie sobą prowokuje.
Charakterystycznym motywem jego twórczości jest zestawianie dwóch, bliskich mu, a tak od siebie różnych mentalności, amerykańskiej oraz angielskiej. Problem zderzenia kultur pojawia się w otwierającym i tytułowym opowiadaniu o Daisy Miller, młodziutkiej Amerykance, gorszącej swym, bardzo jak na ówczesne czasy, swobodnym zachowaniem elity Starego Kontynentu. Narrator, choć zauroczony i zaintrygowany niesfornością i nieprzeciętną urodą...

Berkenye | 2014-11-20

„Bestia w dżungli” - arcydzieło!

Gośmieszka | 2018-01-19
Przeczytana: 19 lipca 2018