Szczęśliwy książę i inne baśnie

Okładka książki Szczęśliwy książę i inne baśnie Oscar Wilde
Okładka książki Szczęśliwy książę i inne baśnie
Oscar Wilde Wydawnictwo: Wolne Lektury klasyka
klasyka
The Happy Prince and Other Tales
Wolne Lektury
2022-01-01
2022-01-01
Anna Orzechowska-Barcz, Agnieszka Walczak, Kamil Kędzierski, Anna Matłaszewska, Ewelina Nurczyk, Marlena Tępińska, Małgorzata Zając, Aleksandra Wójcik, Aleksandra Ożarowska
baśnie literatura dziecięca aforyzmy opowiadania

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Początek nie był obiecujący. Takie sobie baśnie w stylu egzaltowanego nudziarza Andersena, no może trochę dowcipniejsze. Ale już od "Urodzin infantki" jest znacznie lepiej, klimat (świetny, quasi historyczny) robi się ważniejszy od treści. No a "Rybak i jego dusza" to chyba najlepsza baśń jaką znam. Co za rytm, co za opowieść, co za nastrój! Potem jeszcze trzymający wysoki poziom "Gwiazduś" i na koniec słabsza opowieść o olbrzymie. W sumie całość pozytywnie mnie zaskoczyła, bo spodziewałem się ględzenia, a rzeczywiście momentami słuchałem audiobooka oczarowany.

Świetne, ciekawe opowieści.

Świetne, ciekawe opowieści.

Wspaniałe opowiadania Pana Oscara Wilde'a.
Piękno, miłość, dobroć, życie, śmierć... Wady i zalety, melancholia i ulotność. Piękno tych opowiadań sprawia przeszywający ból. Bajki, które przenoszą w inny świat, ukazują tak naprawdę brutalną rzeczywistość. Rzeczywistość tak bolesną, jak i równie na swój sposób wspaniałą. Ludzką jak i zarazem okrutną w swojej okazałości.

Wspaniałe opowiadania Pana Oscara Wilde'a.

Dobrze, że trafiłam na nią jako dorosła, ale i tak mnie zdołowała. Zachęcona tytułem chciałam wrócić do świata Baśni a spotkała mnie rzeczywistość, gdzie panuje smutek i wszystkich i tak czeka śmierć...

daję mocne 9 za okrucieństwo...

daję mocne 9 za okrucieństwo...

Chcecie bajkę? Oto bajka...Nie,nie ma tu Pchły Szachrajki! Są inne postacie jak Olbrzym,który z samolubnego stał się wielkoduszny.
To jest ulubiona bajka mojej Wnuczki. Wczoraj na dobranoc czytałam jej przez telefon bo aktualnie przebywa na diagnostyce w szpitalu. Zresztą i tak nie mieszkamy razem.Książkę Oskara Wilde dostałam w prezencie. Podobają mi się bajki z przesłaniem.Lubię czytać sobie i dzieciom.Cały czas to robiłam i robię.Książkę polecam nawet bardzo "dorosłym" !

urokliwe

urokliwe

"Zbiór pełnych uroku i baśniowej fantazji opowiadań" - możemy przeczytać na jednym z wydań książki.
Piękny, kwiecisty styl Wilde'a w istocie nadaje baśniom niewyobrażalnego uroku, porywającego od pierwszych stronic, jednakże treść już taka urocza nie jest. Jest nawet gorsza od baśni braci Grimm. Mówiąc gorsza mam na myśli w większym stopniu przepełniona brutalnością i smutkiem.
W tym samym momencie bardzo chce się dowiedzieć jak potoczy się los postaci, jednocześnie obawiając się kolejnych zdań i w duchu błagając, by opowieść dobiegła końca, bo jej treść jest przeraźliwie przytłaczająca. Mimo że wszystko zdaje się zmierzać ku "i żyli długo i szczęśliwie", nigdy nie spotkamy tu radosnego zakończenia, a jeśli nawet, to radość nigdy nie jest pełna.
Mimo pesymistycznego wydźwięku, baśnie naprawdę warto przeczytać, gdyż zawarte są w nich uniwersalne prawdy o człowieku, jego wadach i słabościach, o podłości i brutalności świata.

Dobry ale nie bardzo dobry zbiór bajek autorstwa Oskara Wilde'a. "Szczęśliwy książę" i "Samolubny olbrzym" były mi skądś znane (podejrzewam jakieś kazania rekolekcyjne) i sa typowymi historiami z morałem. "Oddany przyjaciel" mogłby równie dobrze byc zatytułowany "Polityk i wyborca-frajer". "Słowik i róża" - ależ wkurzająca postać studenta, co za pustak! Najciekawszą bajką była "Nadzwyczajna rakieta" - tutaj Wilde wprowadził nietypowych bohaterów (fajerwerki) do pokazania klasycznych ludzkich przywar.
Bajki to mimo wszystko nie moja bajka; czytało się dobrze, ale na kolana nie powaliło.

Przeczytałam ale w zachwyt nie wpadałam. Ze wszystkich opowiadań podobało mi się jedno - o młodym rybaku. Bardzo ciekawy pomysł Duszy, która potrafi być przebiegła i zaskakiwać.

Poza tym wynudziłam się jak nie pamiętam kiedy. Każde jedno opowiadanie kończy się zgonem i to "tego dobrego". Na dodatek zgonem poprzedzonym cierpieniem.
Wiem, że autor nie miał lekkiego życia i to czuć w jego opowiadaniach: wszelka niesprawiedliwość, wyzysk, poniżenie spotyka dobrych ludzi.

Przeczytane bez przyjemności w celach ćwiczebnych i tak też powinno być traktowane - jak trening językowy.

Wiem, że autor nie miał lekkiego życia i...

• 2015
  • Audiobooki

Dodaj cytat z książki Szczęśliwy książę i inne baśnie