Śmierć urzędnika i inne opowiadania

Tłumaczenie: Henryk Gościański

• Kameleon.

źródło opisu: Opis autorski

ChicaDeAyer | 2016-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2016

Mistrz krótkiej formy, potrafiący skondensować i zamknąć w opowiadaniu całą esencję ludzkiej natury. Jak zręcznym literatą i jak biegłym obserwatorem trzeba być, żeby ta sztuka się udała! Jak wielkie umiejętności trzeba posiadać, by mimo oszczędności formy tak zmaksymalizować wymowę! Czechow się broni, mało tego – Czechow mimo upływu lat pozostaje wciąż poczytny i aktualny. Bo zrywa maski i obnaża wszelkie przywary i wady, bo udowadnia, że człowieczą mentalność trudno zmienić, zwłaszcza, gdy podlegała przez tak długi czas obróbce przez podmioty „wyższego szczebla”.

Czechow zwraca uwagę na poważne kwestie natury społecznej, jednak czyni to w sposób niezmiernie inteligentny, nie stroniąc od zabiegów stylistycznych pozwalających na uwypuklenie zagadnienia, nad którym w danym momencie się pochyla. Absurd, ironia i spora doza zgryźliwego humoru w jego rękach stanowią naprawdę potężną broń. Ja mu uległam.

Anna | 2016-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2016

Doskonały obraz społeczeństwa rosyjskiego (i - bądźmy szczerzy - nie tylko rosyjskiego) ze wszystkimi jego wadami, przywarami, niedostatkami. Był Czechow niesamowitym obserwatorem ludzkich zachowań. Pięknie pokazał ludzką głupotę, chciwość, obłudę, hipokryzję. zakłamanie, niewierność...

I byłoby to wszystko nawet śmieszne, gdyby nie było tak prawdziwe.

Black-Beauty | 2014-07-30

Autor w sposób prześmiewczy i groteskowy portretuje rosyjską rzeczywistość. Zwraca szczególną uwagę na mentalność społeczeństwa, którego relacje międzyludzkie, sprowadzone do urzędniczej hierarchii, pozbawione są indywidualizmu i autentyczności. Każdemu opowiadaniu towarzyszy duża dawka ironii i czarnego humoru, natomiast zakończenia prowadzą do gorzkich refleksji.

Michał | 2011-10-25
Przeczytana: 25 października 2011

Chociaż Czechow zmarł na początku XX w., jego opowiadania czytało się, jakby opisywały realia komunistycznej Rosji - teatr absurdu, podejrzliwości, niedomówień, przejęzyczeń i nieporozumień. Zaskakujące, że mimo tak wielkich przemian, mentalność rosyjska jest niezmienna, a opowiadania Czechowa nie straciły nic na czasie. Mogę nawet stwierdzić, że wraz z jego upływem, nabrały one nowego znaczenia, które świetnie kontrastuje z historią narodu rosyjskiego.

Marta Kilian | 2014-04-10
Przeczytana: 31 marca 2014

Opowiadania Antoniego Czechowa są zawsze aktualne. Tych kilka stron zmusza czytelnika do myślenia, bo choć autor posługuje się językiem dynamicznym, a historie przez niego spisane są niezwykle treściwe, to nie można przejść obok nich obojętnie. Odbiorca zaś myśli, denerwuje się na zły i niesprawiedliwy los, który dotknął bohaterów. To lektura w czasie przerwy na kawę, czy krótkiego odpoczynku na ławce w parku. Warto sięgnąć po rosyjskiego literata, nie tylko by zgłębić tajniki carskiej Rosji, reali w jakich przyszło żyć naszym sąsiadom zza wschodniej granicy, ale by liznąć choć odrobinę historii nie tylko powszechnej, ale i historii literatury. Te krótkie anegdoty są majstersztykiem w dziedzinie literatury i czynią Czechowa pisarzem ponadczasowym.

Daria | 2011-01-16
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 12 stycznia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Śmierć urzędnika."
Ile osób (w szczególności uczniów omawiających to krótkie opowiadanie na lekcji) na początku stwierdziło „Kurczę, ten facet miał chyba coś nie tak z głowy. Jedno niewinne kichnięcie spowodowało śmierć bohatera? Śmiech na sali.”? Na pewno ja. Dopiero po głębszym zastanowieniu się nad światem przedstawionym, pojęciu, że akcja rozgrywa się w XIX-wiecznej Rosji i przypomnieniu sobie z lekcji historii jakie wtedy panowały nastroje i relacje pomiędzy pracownikami a „szefami”, można zrozumieć co autor tak naprawdę poprzez tą na pozór śmieszną sytuację chciał przekazać...

Aburd w twórczości Czechowa jest wszechobecny. Najczęściej śmieszy, ale po głębszym zastanowieniu zaczyna przerażać swą opresyjnością.

Nana | 2010-11-11
Przeczytana: listopad 2010

Śmierć urzędnika spodobała mi się swoją odmiennością od innych typowych opowiadań, nowel i książek... Szkoda tylko, że była tak monnotonna.

książek: 1990
kryptonite | 2011-07-08
Przeczytana: 2007 rok

Moja młodsza siostra zachęciła mnie do przeczytania. Byłam w szoku po 'Śmierci urzędnika'...

klotyldziec | 2010-12-27

Takie absurdalne sytuacje, że aż mi się to podoba!