Śmierć urzędnika i inne opowiadania

Tłumaczenie: Henryk Gościański

• Kameleon.

źródło opisu: Opis autorski

ChicaDeAyer | 2016-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2016

Mistrz krótkiej formy, potrafiący skondensować i zamknąć w opowiadaniu całą esencję ludzkiej natury. Jak zręcznym literatą i jak biegłym obserwatorem trzeba być, żeby ta sztuka się udała! Jak wielkie umiejętności trzeba posiadać, by mimo oszczędności formy tak zmaksymalizować wymowę! Czechow się broni, mało tego – Czechow mimo upływu lat pozostaje wciąż poczytny i aktualny. Bo zrywa maski i obnaża wszelkie przywary i wady, bo udowadnia, że człowieczą mentalność trudno zmienić, zwłaszcza, gdy podlegała przez tak długi czas obróbce przez podmioty „wyższego szczebla”.

Czechow zwraca uwagę na poważne kwestie natury społecznej, jednak czyni to w sposób niezmiernie inteligentny, nie stroniąc od zabiegów stylistycznych pozwalających na uwypuklenie zagadnienia, nad którym w danym momencie się pochyla. Absurd, ironia i spora doza zgryźliwego humoru w jego rękach stanowią naprawdę potężną broń. Ja mu uległam.

Anna | 2016-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2016

Doskonały obraz społeczeństwa rosyjskiego (i - bądźmy szczerzy - nie tylko rosyjskiego) ze wszystkimi jego wadami, przywarami, niedostatkami. Był Czechow niesamowitym obserwatorem ludzkich zachowań. Pięknie pokazał ludzką głupotę, chciwość, obłudę, hipokryzję. zakłamanie, niewierność...

I byłoby to wszystko nawet śmieszne, gdyby nie było tak prawdziwe.

Black-Beauty | 2014-07-30

Autor w sposób prześmiewczy i groteskowy portretuje rosyjską rzeczywistość. Zwraca szczególną uwagę na mentalność społeczeństwa, którego relacje międzyludzkie, sprowadzone do urzędniczej hierarchii, pozbawione są indywidualizmu i autentyczności. Każdemu opowiadaniu towarzyszy duża dawka ironii i czarnego humoru, natomiast zakończenia prowadzą do gorzkich refleksji.

Kubencjusz_Ziegler | 2016-01-08
Przeczytana: 2015 rok

Czechow to zdecydowanie najlepszy rosyjski autor krótkich opowiadań i jeden z najlepszych na świecie.
Cztery opowiadania zawarte w tej książeczce są nadal aktualne, chociaż miały zamiar pokazać rosyjską realność sprzed stulecia w krzywym zwierciadle. Wszystko się zmienia, nic się nie zmienia.
Krótka, ale intensywna przygoda.

Michał | 2011-10-25
Przeczytana: 25 października 2011

Chociaż Czechow zmarł na początku XX w., jego opowiadania czytało się, jakby opisywały realia komunistycznej Rosji - teatr absurdu, podejrzliwości, niedomówień, przejęzyczeń i nieporozumień. Zaskakujące, że mimo tak wielkich przemian, mentalność rosyjska jest niezmienna, a opowiadania Czechowa nie straciły nic na czasie. Mogę nawet stwierdzić, że wraz z jego upływem, nabrały one nowego znaczenia, które świetnie kontrastuje z historią narodu rosyjskiego.

Basia | 2017-09-24
Przeczytana: 24 września 2017

Uwielbiam Czechowa i jego opowiadania. Genialne pióro!

DODANE:
Podczas DKK w mojej bibliotece omawialiśmy klasykę, literaturę rosyjską, a dokładnie Antoniego Czechowa i jego opowiadania: „Śmierć urzędnika", „Smutek", „Gruby i chudy" i „Kameleon". Te wymienione krótkie teksty można odnaleźć w zbiorku pt. „Śmierć urzędnika i inne opowiadania".

Autor w swoich utworach ukazuje nam m.in. ludzkie niedoskonałości i przywary. Przedstawia nam je jak na dłoni. Czytając jego teksty sami czujemy jak człowiek potrafi być kruchy i jak błądzi, jak skłonny jest niepotrzebnie przesadzić i wyolbrzymić swoje zmartwienia. Mamy bardzo skomplikowaną naturę, mała zadra potrafi nas wytrącić z równowagi, dogłębnie zranić, spowodować, że będziemy się czuć upodleni, „umieramy" ze zgryzoty w oczach innych i swoich („Śmierć urzędnika"). W „Smutku" dostrzegamy SAMOTNOŚĆ W TŁUMIE - to bardzo częste zjawisko także i w dzisiejszych czasach.

Czechow był niebywałym obserwatorem ludzkich zachowań – dosłownie...

Marta Kilian | 2014-04-10
Przeczytana: 31 marca 2014

Opowiadania Antoniego Czechowa są zawsze aktualne. Tych kilka stron zmusza czytelnika do myślenia, bo choć autor posługuje się językiem dynamicznym, a historie przez niego spisane są niezwykle treściwe, to nie można przejść obok nich obojętnie. Odbiorca zaś myśli, denerwuje się na zły i niesprawiedliwy los, który dotknął bohaterów. To lektura w czasie przerwy na kawę, czy krótkiego odpoczynku na ławce w parku. Warto sięgnąć po rosyjskiego literata, nie tylko by zgłębić tajniki carskiej Rosji, reali w jakich przyszło żyć naszym sąsiadom zza wschodniej granicy, ale by liznąć choć odrobinę historii nie tylko powszechnej, ale i historii literatury. Te krótkie anegdoty są majstersztykiem w dziedzinie literatury i czynią Czechowa pisarzem ponadczasowym.

Blackheart009 | 2017-02-01

Moje pierwsze spotkanie z panem Czechowem,ale za to bardzo udane.Opowiadania są króciusieńkie,dawno nie czytałam,aż takiej krótkiej formy literackiej ale mają coś w sobie i z pewnością są w moim guście.

Maciek | 2018-10-11
Przeczytana: 03 stycznia 2018

"A Czechow jest nieskończenie lepszy od Bernarda Shaw. Czechow pisze o ludziach a wszystkie postacie w sztukach Pana Shaw'a mówią tym samym językiem co on, tyle że autor nadał im inne imiona" Stalin w teatrze telewizji "Herbatka u Stalina".

To prawda. Czechow pisał o ludziach. I robił to świetnie.

Nana | 2010-11-11
Przeczytana: listopad 2010

Śmierć urzędnika spodobała mi się swoją odmiennością od innych typowych opowiadań, nowel i książek... Szkoda tylko, że była tak monnotonna.