Król Edyp. Edyp w Kolonie. Antygona

Seria: Złota Seria
Wydawnictwo: Zielona Sowa
klasyka

Sofokles ujął w Królu Edypie najbardziej tragiczny moment mity, kiedy Edyp u szczytu powodzenia, szczęśliwy władca, mąż i ojciec, dowiaduje się, że żyje w nieświadomości, a w rzeczywistości jest najnieszczęśliwszym z ludzi: zamordował swego ojca, poślubił matkę, jego dzieci pochodzą z przeklętego przez bogów i ludzi związku, a on sam, uciekając przed przeznaczeniem, dopomógł w realizacji wszystkich złych wróżb. Pokazane zostaje tragiczne dochodzenie prawdy przez Edypa, próby rozjaśnienia ciemności, uzyskania świadomości i wiedzy, co w efekcie prowadzi go do zguby. Losy syna Lajosa stają się przyczynkiem do rozważań nad kondycją ludzką. Tragedia pokazuje uwikłanie człowieka we własne przeznaczenie, od którego nie ma ucieczki, złudność wiary w wolną wolę i własną aktywność,ale także jego wielkość i wyjątkowość, nawet wtedy, gdy okazuje się, że jest on igraszką bogów.

Renax | 2014-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2014

Polecam zdecydowanie jako słuchowisko Polskiego Radia. Jednak tragedie antyczne przeznaczone były do odbioru głośnego, wiec znakomici aktorzy wydobywają z tekstów głębię treści, która umykała mi przy cichym czytaniu. Nie jest to lektura o wciągającej treści. Raczej przypowieść do dłuższego rozważania. O przeznaczeniu, o fatum, o sile obciążającego sumienia, o tym na ile o naszym życiu decydujemy my, a na ile bogowie. Niedawno czytałam dosyć dużo o II wojnie światowej, o holokauście i o tragedii cichociemnych, więc te 'starożytne' dylematy odżywają w mojej głowie. Zima nadchodzi, więc sobie pomyślę nad niezbadanymi wyrokami losu. W dzisiejszym zindywidualizowanym i nieprzyjmującym porażek świecie warto jest pomyśleć nad historią rodziny Edypa.
Część II 'Edyp w Kolonie' silnie uwypukla postacie córek: Ismeny i Antygony. Kolejne ciekawe postacie kobiece. Pojawia się więc motyw obciążeń rodzinnych. Dzieci cierpią za winy ojców.

Lucyyy | 2012-05-29
Przeczytana: 2009 rok

Kolejny dramat Sofoklesa inspirowany mitem o rodzie Labdakidów. Dość ciekawa historia...

kavosskonis | 2018-10-30
Annabel-Lee1912 | 2018-07-24