Pani Birmy

Okładka książki Pani Birmy
Michał Lubina Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN biografia, autobiografia, pamiętnik
706 str. 11 godz. 46 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2015-12-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-12-01
Liczba stron:
706
Czas czytania
11 godz. 46 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301184353
Tagi:
biografia Birma Myanmar Mjanma Azja Południowo-Wschodnia historia Azji Aung San Suu Kyi polityka birmanistyka
Średnia ocen

                8,1 8,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Układ Sił 39/2023 Marek Budzisz, Dariusz Dachowicz, Sławosz Grześkowiak, Michał Lubina, Witold Repetowicz, Piotr Rudkouski, Tomasz Rydelek, Jan Wójcik
Ocena 8,0
Układ Sił 39/2023 Marek Budzisz, Dari...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 6 (42) / czerwiec 2021 Joanna Bator, Krystyna Dąbrowska, Barbara Falender, Piotr Fortuna, Urszula Jabłońska, Igor Jarek, Anna Kiedrzynek, Marta Kiela-Czernik, Karolina Lewestam, Mikołaj Łoziński, Michał Lubina, Natalia Malek, Jędrzej Malko, Peter Mickwitz, Ania Morawiec, Magdalena Nowicka-Franczak, Mateusz Roesler, Jadwiga Sawicka, Judyta Sosna, Karolina Sulej, Marcin Wicha
Ocena 6,9
Pismo. Magazyn... Joanna Bator, Kryst...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
402
383

Na półkach: , ,

Lady – pani Birmy, laureatka pokojowej nagrody Nobla, niestrudzona bojowniczka o demokratyczną Birmę. Myślę że mało kto w Birmie wie choć tyle na temat Aung San Suu Kyi. Przyznam ze sam do tej pory wiedziałem niewiele więcej a gross mojej wiedzy bazował na fabularnym filmie „Lady” z 2011. Myślę też że mało kogo w Polsce będzie obchodzić jakaś odległa Birma.

A szkoda – bo naprawdę warto.

W biografiach tych ważnych i wielkich lubię poznawać jak dochodzili do odkrycia swojej drogi, w jaki sposób potem nią szli, jak podejmowali decyzje ważne już nie tylko dla swojego życia, ale i wielu innych.
Pan Michał Lubina wywiązuje się ze swojego zadania, jest to praca politologiczna i Autor koncentruje się na aspektach politycznych życia swojej bohaterki. Wbrew pozorom nie ucieka od informacji z życia prywatnego, jest ich jednak całkiem sporo i widać że Autor dużo wie na ten temat. Dzięki temu zastrzeżeniu, nie musi jednak nadmiernie eksplorować tego wątku, rozstrzygać różnego rodzaju wątpliwości, tylko koncentrować się na polityce.

Co ważne, Autor nie utracił dystansu do swojej bohaterki, ba jest wręcz momentami bardzo do niej krytyczny (choć gdy jest taka potrzeba, wyraża się z uznaniem), to znakomita sprawa, gdyż Autor omija w ten sposób jeden z najważniejszych problemów tego typu książek. Muszę powiedzieć że dzięki temu praca ta jest bardzo wyważona i miałem poczucie naprawdę pełnego obrazu tej postaci. Tak naprawdę niepełny.

Aung San Suu Kyi żyje a historia demokratyzacji Birmy właśnie się odbywa. Autor swoją pracę dociągnąć do 2015 r. a książka została wydana przed wyborami z jesieni tamtego roku. Jej partia rzeczywiście wygrała wybory, ale nadal musi rządzić w porozumieniu z generałami. Wyszło przy okazji wiele problemów które Autor sygnalizował w swojej pracy (np. problem z prześladowaniami muzułmańskich Rohingja, którym nawet „Pani Birmy” za bardzo nie może i nie chce pomóc). To mocno uwiarygadnia analizy Autora książki.

W książce odnalazłem także sporo paraleli jak mogła wyglądać Polska droga do wolności po 1989 r. (droga Birmy zaczęła się w 1988 r.) i że wcale nie jest oczywiste że wolność i demokracja muszą zwyciężyć, wcale nie muszą, a druga strona może strzelać do ludzi i łamać opór i tak przez kilkadziesiąt lat. To uświadamia jak wiele osiągnęliśmy od tamtego czasu jako kraj. I jak dobrze że obie strony były skłonne wtedy (w latach ‘89-‘91) do kompromisu.

Lady – pani Birmy, laureatka pokojowej nagrody Nobla, niestrudzona bojowniczka o demokratyczną Birmę. Myślę że mało kto w Birmie wie choć tyle na temat Aung San Suu Kyi. Przyznam ze sam do tej pory wiedziałem niewiele więcej a gross mojej wiedzy bazował na fabularnym filmie „Lady” z 2011. Myślę też że mało kogo w Polsce będzie obchodzić jakaś odległa Birma.

A szkoda – bo...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    61
  • Przeczytane
    9
  • Posiadam
    6
  • Azja Wschodnia i Południowa
    1
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
    1
  • Zakupy
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Biografie, autobiografie
    1
  • Polityka
    1
  • Azja Południowa i Południowo-Wschodnia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pani Birmy


Podobne książki

Przeczytaj także