Zeszyty 1957-1972

Wydawnictwo: Aletheia
Cahiers 1957-1972
filozofia i etyka
Mateusz

Zeszytów pierwotnie miało nie być. A mówią one o tym, że i autora z powodzeniem mogłoby nie być. Odnalezione po śmierci Emila Ciorana (1911–1995) ręcznie zapisane zeszyty zawierały adnotację „zniszczyć”. Nie były przeznaczone do druku, ukazały się więc wbrew woli autora, za to w interesie światowej kultury intelektualnej. Jest to rodzaj dziennika, ale rejestrujący wydarzenia na równi z myślami do ewentualnego użycia w nowej książce. Myśli te, nawet jeśli ogólne, przylegają ściśle do czegoś szczególnego: do życia ich autora. Wspólnym mianownikiem jest prosta konstatacja: urodziłem się i od tej chwili umieram. Życia wiecznego nie ma, życie doczesne jest pełne udręk, więc po co w ogóle to „ciągnąć”? Po co w ogóle było się rodzić? A jednak „ciągnie się jakoś”. Ten zwrot przewijający się przez zapiski Ciorana wyraża cały ich dramat i całe napięcie. Dlaczego, po co trzymam się życia wbrew wszelkiej logice? Dlaczego tak je kocham? Oto sedno zeszytów zapełnianych co dnia przez autora dręczonego myślą o zbędności własnych narodzin. Myślą starą jak cała ludzka myśl i nową jak każde nowe ludzkie świadome istnienie. Wokół tej podstawowej kwestii obudowały się w Zeszytach drugorzędne tematy, dla czytelnika, nawet po półwieczu, nadal jednak interesujące. Zapiski nieprzeznaczone do druku pozwalają podglądać autora w jego codziennym myśleniu o świecie i ludziach, poznać jego opinie o ówczesnym życiu elit intelektualnych, w którym Cioran mimo całej swojej mizantropii uczestniczył: Ionesco, Marcel, Beckett, Eliade, literacki Paryż lat 60. XX wieku… Możliwe, że ten tom okaże się akurat najtrwalszym, bo najbardziej szczerym i niepowtarzalnym, choć niezamierzonym dziełem Ciorana.

źródło opisu: aletheia.com.pl

źródło okładki: http://www.aletheia.com.pl/tytul/190/zeszyty-1957-1972

Krzysiek | 2015-01-06

[Miejmy nadzieję że wydawnictwo "Aletheia" w końcu upora się z problemami stwarzanymi przez "Gallimarda", i uda się wznowić "Zeszyty", na co wielu liczy.
Cena pierwszego wydania książki niejednokrotnie przekraczała na Allegro kwotę 500 zł, co jest horrendalnym nieporozumieniem.]

Felzmann | 2018-05-10
Przeczytana: 10 maja 2018

Po raz pierwszy przyznaję 11 punktów. Największy geniusz w dziejach świata. Najinteligentniejszy autor, z jakim się do tej pory zetknąłem. Tutaj jest kilkaset perełek literacko-filozoficznych! Obłędnie zakochałem się w Cioranie.

lajt | 2018-08-06

Nie da się tego czytać "ciurkiem", za dużo rzeczy ważnych. Na pewno trzeba książkę mieć na stałe w zbiorach.

MalujęTrawę | 2019-02-14

Cioran był człowiekiem głęboko nieszczęśliwym a zawdzięczał to swojej nadmiernie rozwiniętej samoświadomości. To taki typ, który patrząc na osobę widział szkielet obłożony skórą.
Nostalgiczny wobec przeszłości i niespokojny o swoją przyszłość, aby odreagować zajmował się pisaniem. W "zeszytach" znajdziemy jego prywatne zapiski, zazwyczaj ułożone w formie aforyzmów, lub krótkiego komentarza.
Jest ich dużo oraz są różnej jakości, więc trzeba się przebić przez te słabsze i te przeciętne, aby znaleźć prawdziwe perełki. A tych jest całkiem sporo.

Na razie przeczytałem pierwszą partię, a poniżej wymieniam kilka moich ulubionych:

"Z bliska wszystko, co żyje, najmniejszy owad, zdaje się brzemienny tajemnicą; z daleka jest zerem bez granic".

"Każdy ból się zapomina, upokorzenia - żadnego".

"Gdy ktoś mnie zapewnia, że obca jest mu uraza, zawsze mnie kusi, by dać mu w twarz, żeby mu pokazać, iż się myli".

"Nie żądamy wolności, lecz złudzenia wolności. Właśnie za tym złudzeniem...

iluzyjny | 2016-10-29

Jako ciekawostkę dla miłośników owej pozycji dodam, iż istnieją dalsze Zeszyty datowane na lata 1972-1980. Zainteresowanych odsyłam do książek traktujących o Cioranie lub na zagraniczne strony internetowe. Co do treści samych Zeszytów, otóż jedyną rzeczą do której mógłbym się przyczepić jest powtarzalność tych samych myśli przeniesionych w niezmienionej formie na inne pozycje Ciorana, mam tu na myśli przede wszystkim Złego demiurga oraz O niedogodności narodzin. W Zeszytach Cioran zastanawia się nad opatrzeniem tychże notatek tytułem Wykrzykniki lub Błąd narodzin. Osobiście uważam, że najtrafniejszą nazwą byłyby Myśli uduszone ( jeden z rozdziałów Złego demiurga ).

Kajetan | 2016-05-11

"Swój czas zredukuj do rozmowy z samym sobą, a jeszcze lepiej z Bogiem.
Wygnaj ludzi z twych myśli, niech nic zewnętrznego nie kala twej samotności, błaznom pozostaw troskę o szukanie podobnych im. Inny cię umniejsza, bo zmusza cię do odgrywania jakieś roli, ze swego życia usuń gest, ogranicz się do tego, co istotne" Cioran

| 2013-02-07
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2013

Jestem w trakcie lektury i jestem zachwycony.

Ann | 2010-08-19
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Moja "biblia". Uwielbiam, KOCHAM.

Linda Goździk | 2010-09-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

kocham!!!!!!!!!!!!!!!!

| 2018-11-28

Cioran w swym pesymizmie jest prawdziwszy niż "achy" i "echy" nakręconych pozytywną gwarą. Tam, w zaułkach w które wprowadza autor istnieje coś takiego, co sprawia, że ściema odpada i pozostaje tylko to co JEST, ani złe ani dobre - prawdziwe.