Ta chwila

Wydawnictwo: Albatros
L'instant présent
literatura francuska
Ag2S

Lisa marzy o tym, by zostać aktorką. Żeby opłacić zajęcia w szkole teatralnej, pracuje w barze na Manhattanie. Pewnego wieczoru poznaje Arthura Costello, młodego lekarza-ratownika. Od razu coś między nimi iskrzy. Żeby go oczarować, Lisa jest gotowa na wszystko. W mieście-labiryncie, które nie daje ani chwili wytchnienia, Lisa jest w stanie podjąć każde ryzyko. Ale Arthur nie jest taki, jak inni. Już wkrótce ujawni Lisie przerażającą prawdę, która sprawia, że nie może odwzajemnić jej uczucia: "To, co się ze mną dzieje jest niewyobrażalne, a jednak jest jak najbardziej realne... ".
W Nowym Jorku, mieście pełnym niespodzianek, Arthur i Lisa wspólnie będą unikać pułapek, które zastawia na nich nieubłagany przeciwnik, jakim jest czas.

PRZYPRAWIAJĄCY O ZAWRÓT GŁOWY PSYCHOLOGICZNY THRILLER Z ZASKAKUJĄCYM ZAKOŃCZENIEM.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1649,3634,ta-chwila.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1649,3634,ta-chwila.html

Oficjalna recenzja
Gaba_Okey książek: 640

Chwytaj każdy dzień. Banalne? Jednak prawdziwe

Co zrobisz, gdy ktoś powierzy Ci szemrany spadek? I to jeszcze taki, za którym kryje się niebezpieczna tajemnica? Arthur Costello dziedziczy po ojcu latarnię morską, z której historią wiąże się straszliwy sekret – otworzenie pewnych drzwi niesie za sobą przerażające konsekwencje. Ale nie jest to opowieść tylko o Arthurze, jest w niej również Lisa – kobieta, marząca o byciu aktorką, zmuszona przez życie do pracy w barze. Na swojej drodze spotyka Arthura i mimo poplątanych okoliczności łączy ich uczucie. Jednak na przeszkodzie stoi im... klątwa latarni morskiej.

Guillaume Musso, znany francuski pisarz, po raz kolejny zaskakuje – jego nowa książka trzyma w napięciu do ostatniej strony oraz szokuje zakończeniem. Dawno żadna powieść nie wytrąciła mnie tak z równowagi i nie zaskoczyła nagłym zwrotem akcji. Od początku śledziłam losy Arthura, chcąc rozwiązać intrygę związaną z latarnią morską i dowiedzieć się, jakie będzie jej wyjaśnienie. I nagle okazuje się, że autor przechytrzył wszystkich – napisał koniec, którego nikt nie przewidział. To rzadkie wśród książek, zwykle w jakimś stopniu przeczuwamy dalsze losy postaci. Tutaj czegoś takiego nie ma, czytając, nie miałam zielonego pojęcia, jaki kształt przybierze dalsza fabuła.

Główna maksyma książki od razu przyciągnęła moją uwagę. Nie zapomnij, że mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, gdy uświadomisz sobie, że żyje się tylko raz – te słowa mają w sobie wiele prawdy i skłaniają do refleksji. Powieść jest tak skonstruowana, że jej przesłanie dosłownie wbija w fotel. Musso nie tworzy pozycji, które się przeczyta, aby momentalnie zaraz o nich zapomnieć. „Ta chwila” to nie tylko wciągająca historia, przepełniona akcją i tajemnicą. To dużo więcej – pisarz w dosyć krótkiej książce zawarł mocną intrygę, stanowiącą twardy orzech do zgryzienia, ale przede wszystkim autentyczność i to magiczne „coś”, które sprawia, że jeszcze po jakimś czasie przeżywa się losy bohaterów.

Musso wprowadził w tej powieści bardzo wiele – mamy zagadkę, wątek związany z klątwą latarni, sprawiający, że „Ta chwila” ociera się o fantastykę oraz wielką, tragiczną historię miłosną. Muszę jednak przyznać, że autor jako mężczyzna podszedł to wątku romansowego nieco pragmatycznie, dlatego nie spodziewajcie się dużej dramatyczności. Dla mnie to duży plus, w końcu mamy książkę, w której coś się dzieje, dosłownie nie ma momentu, aby akcja stała w miejscu!

Musso nie potrzebuje wielu opisów, żeby umiejętnie oddać tło fabuły oraz emocje bohaterów. Jego styl jest zwięzły, opierający się na dosadnych opisach, które świetnie budują napięcie. Co więcej, autor postawił na dialog z czytelnikiem poprzez zastosowanie pytań retorycznych. Co bardzo mi się podobało – każdy rozdział ma przypisany cytat – pisarz wybrał naprawdę ciekawe i inspirujące sentencje.

Polecam wszystkim, którzy lubią nieco poplątane historie, z wieloma wątkami. Ostrzegam sumiennie, że zakończenie powieści może wywołać u Was szok. Jestem pozytywnie zaskoczona tą pozycją – przeczytałam ją w jeden wieczór, który szybko stał się nocą, bo musiałam dowiedzieć się, czy bohater rozwiąże tajemnicę latarni morskiej. Czy rozwiązał? O tym dowiecie się z książki!

Gabriela Rutana

Piotr | 2016-08-05
Przeczytana: 04 sierpnia 2016

Książkę zakupiłem na długa podróż, a przyczyniła się do tego w dużej mierze zapowiedź Magdaleny Witkiewicz, którego książki autorka prywatnie pochłania.

Mussso zaskakuje od pierwszej strony, od sceny krótkiego epizodu Arthura Costello ze swoim ojcem. Jedno wydarzenie miało za zadanie dać dziecku naukę na całe życie.
Główne postacie to Arthur Costello, oraz Lisa, z głową pełną marzeń, pędzących ku aktorstwie. Jak będzie? W tle latarnia morska, kryjąca wielką tajemnicę. Kiedy Arthur dziedziczy ją w spadku, musi złożyć pewną przysięgę. Złamanie jej może doprowadzić do wielkiej tragedii.

Musso jest mistrzem w wodzeniu czytelnika w pewności, że ten wszystko zrozumiał. A w "Tej chwili" czytelnik dostaje zwyczajnego pstryczka w nos. Wszystko co czytamy, może okazać się zupełnie czymś innym. Pisarz ma wielki talent mieszania zdarzeń magicznych z realnymi.

W tej opowieści jest to, co kocham u pisarzy. Tajemnica, rodzinna historia, napięcie, dobry styl językowy i zakończenie,...

Chwila... Ile ich przepływa przez całe nasze życie? Ile z nich dało nam szczęście, radość, poczucie spełnienia? Ile zaś przyniosło smutek, melancholie, rozczarowanie, złość, a nawet nienawiść? Które z chwil zostało najwyraźniej zapisanych w naszej pamięci? Które wryły się tak w naszą świadomość, że pamiętamy je do końca życia, na zawsze, na wieczność...?
Pierwsza miłość, pierwszy pocałunek i każdego następne, miłosne bliskości, miłosne wpadki i zawody, wszelkie przyjaźnie, bliższe bądź dalsze relacje..., narodziny dzieci i ich przeżywane chwile

ślub, wesele, smutne pożegnania, ostatnie spotkania, rozstania, pogrzeby...

matura, czasy szkolne, studniówka, pierwsza komunia, szkolne wycieczki...
największe gafy, najzabawniejsze sytuacje, wszelkie zwycięstwa i porażki, pierwsze zarobione pieniądze..., ciężko zapracowane...
To tylko część z chwil, okoliczności, które najczęściej i najbardziej rzeźbią nasze wspomnienia..., bo cóż u schyłku życia, później na zostaje...? Cześć...

książek: 2098
Gosia | 2016-11-08
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 07 listopada 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Guillaume Musso to jeden z nielicznych pisarzy, którego wszystkie książki przeczytałam.
Mam swoje ulubione,są też słabsze pozycje. Swego czasu było to moje odkrycie. Niestety mam wrażenie, że autor zbyt często powiela pewien schemat i za to obniżyłam jedną gwiazdkę.
Tym razem autor proponuje nam podróże w czasie związane z tajemniczą latarnią odziedziczoną przez Arthura Costello - młodego lekarza z Nowego Jorku. Arthur lekceważy ostrzeżenia ojca i wpada w pętlę czasu.
Podczas swoich podróży w czasie stara się zbudować związek i utrzymać miłość oraz kontakt z dziećmi. Doznaje wielu przyjemnych chwil, ale los nie oszczędza mu też smutków i rozczarowań.
Rozwiązanie zagadki jak zwykle zaskakuje. Ale dla mnie miało gorzki posmak.
Chyba nie tego się spodziewałam.
Na plus zapisuję też ciekawe cytaty na początku każdego rozdziału, ale do tego pisarz nas już przyzwyczaił.
Jednym słowem szału nie było, ale i tak sięgnę po następną pozycję pisarza, by sprawdzić czym znowu chce nas,...

AuroraBorealis | 2016-10-23
Przeczytana: 23 października 2016

Nie wiem czy Wy też tak macie drodzy czytelnicy, ale ja czekam na książki Musso szczególnie jego nowości z ogromną ekscytacją z jaką oczekuje się wymarzonego prezentu świątecznego. I nareszcie rozpoczęłam swoją kolejną literacką podróż.

Arthur Costello to 25-letni lekarz pracujący w Nowym Jorku. Pewnego dnia dowiaduje się od ojca, że ma odziedziczyć po nim latarnię, która była w jego rodzinie od kilku pokoleń i która kryje w sobie wiele tajemnic. Na odchodne ojciec przestrzega jednak naszego bohatera by pod żadnym pozorem nie otwierał drzwi znajdujących się w piwnicy. Myślicie, że nasz Arthur posłuchał swego ojca? Oczywiście, że nie. :) Jako, że ludzie są z natury przekorni i ciekawscy tak i chłopak decyduje się na ryzykowny krok sprzeczny z przestrogami ojca.
To, czego doświadczy przekroczy jego oczekiwania, a podczas swoich podróży, które będzie zmuszony odbyć pozna smak miłości, gorycz porażki oraz rozczarowania. Dojrzeje nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim emocjonalnie....

Stokrotka | 2016-09-11
Przeczytana: 10 września 2016

Arthur Costello – młody, dwudziestopięcioletni lekarz - dziedziczy w spadku latarnię morską, na której ciąży klątwa. Musi spełnić dwa warunki. Po pierwsze - nikomu nie może odsprzedać latarni, po drugie – nie wolno mu otworzyć zamurowanych drzwi. Jak łatwo się domyśleć, bohater z miejsca złamie drugi warunek, co na zawsze odmieni jego życie.
„Ta chwila” to najnowsza powieść Guillaume’a Musso, dziesiąta, którą przeczytałam. Nie sądziłam, że kiedyś to napiszę, ale tym razem Musso mnie rozczarował. Zazwyczaj zakończenie jest najmocniejszą stroną jego książek. W przypadku „Tej chwili” było na odwrót. Początek i rozwinięcie świetne, a koniec – pozostawiający niedosyt. Wyjaśnienie zagadki nie wbiło mnie w fotel, choć doceniam przesłanie i metaforyczną warstwę tej powieści. Zdecydowanie bardziej przemówiło do mnie zakończenie poprzedniej książki Musso – „Central Park”.

Ewelina229 | 2016-09-26
Przeczytana: 26 września 2016

Musso jak zawsze wciąga nas od pierwszych stron, czytasz z zapartym tchem i kartki przeskakują jedna po drugiej. ALE. Ale tym razem mimo iż tradycyjnie jak to u Musso przepadasz na kilka godzin z książką w ręce, to czegoś mi zabrakło, czuję niedosyt i mam wrażenie, że to nie końca było TO.

Arthur Costello otrzymuje spadek - latarnię morską, jedynym warunkiem jego ojca jest zakaz otwierania zamurowanych drzwi w piwnicy, jak łatwo przewidzieć Arthur ten zakaz łamie... od tej pory jego życie zmienia się, a właściwie przepada, gdyż nic już nie będzie takie jak dawniej.
24 podróże w czasie, przeskoki z jednego miejsca w drugie, dla Arthura upływa jeden dzień dla innych kilka miesięcy lub rok.

Książki Musso zawsze należą do udanych, sprawiają, że czas płynie przyjemnie i szybko. Pomimo rozczarowania tą pozycją, wiem że będę nadal wierną czytelniczką tego autora :)

Izabela Pycio | 2016-10-04
Przeczytana: 04 października 2016

"Pewne rzeczy zdarzają się, bo muszą się zdarzyć, i jedyną metodą, żeby nie cierpieć, jest zaakceptować je i nie buntować się przeciwko nim!"

Bardzo ciekawa propozycja czytelnicza, podróż w czasie, zaglądamy do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Wywiera wrażenie, porywa opowieścią, dostarcza emocji, w naturalny sposób skłania do refleksji. Przyjemnie się w nią zagłębić, podążyć tropem fascynująco przedstawionej rzeczywistości, przekonująco wykreowanych postaci, poddać się specyficznemu klimatowi. Kiedy wydaje się, że niemal już wszystko wiemy i rozumiemy, poukładaliśmy w logiczną całość, autor wprowadza nas jeszcze głębiej w opisywany świat ludzkiej natury. Czytelnik sprytnie powiązany z głównym bohaterem, szeroką interpretacją zaskakujących zdarzeń i niecodziennych sytuacji. Stopniowo wyłania się prawdziwy obraz osobowości bohatera. W powieści każdy może uchwycić nawiązania do własnego życia, stawia ona znaczące pytania oczekując, że sami odnajdziemy właściwe odpowiedzi....

andzia12 | 2016-09-22
Przeczytana: 22 września 2016

"Nie prawdziwy problem polega na tym, że ma się tylko jednego prawdziwego wroga: siebie samego...Prawda jest taka, żę niektóre rzeczy są nieodwracalne. Nie możesz ich wymazać. Nie możesz się cofnąć w przeszłość. Nie możesz uzyskać wybaczenia. Musisz żyć z tym całym balastem i starać się nie siać więcej spustoszenia. To wszystko."

Tajemnica i spadek. Jednak decyzja przyniosła dla Arthura lata nieszęścia. A w tym wszystkim podróże- 24. Główny bohater z powodu złamania zakazu spowodował, że musiał odbywać liczne podróże w czasie. Tym samym zdał sobie sprawę, że ma dwa życia, ale to drugie- przyczynia się, że żyje się tylko raz.

Czytając "Tą chwilę" miałam wrażenie, że jestem w klimacie książek L. Riley i K. Morton. Gdzie jest tajemnica, przeszłość i przeznaczenie. Bardzo ciekawa forma i fabuła książki Musso. Taka inna, niż pozostałe.

Polecam!

miki24gr | 2016-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2016

Niezawodny Musso jak zwykle zakręcił karuzelą czasu i stworzył kolejną pomysłową powieść- zaskakującą zarówno pod względem fabuły, jak i wykonania. Przeczytałam szybko i z dużym zaciekawieniem. Zdecydowanie polecam!!

eunice | 2016-08-13
Na półkach: Przeczytane, Legimi 📚, 2016
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

Chyba nie czytałam dziwniejszej książki.
Najdziwniejsze jest jednak to, że podobała mi się i nie mogłam się od niej oderwać.
A teraz mam ochotę poznać inne książki tego autora.

Patronaty tygodnia

I znaleźliśmy się w połowie lata. W pierwszym tygodniu sierpnia polecamy trzy książki pod naszym patronatem, które ukażą się w najbliższych dniach. Zapraszamy również do Szczebrzeszyna, gdzie trwa Festiwal Stolica Języka Polskiego.