Niegrzeczne księżniczki. Prawdziwe historie

Okładka książki Niegrzeczne księżniczki. Prawdziwe historie Linda Rodriguez McRobbie
Okładka książki Niegrzeczne księżniczki. Prawdziwe historie
Linda Rodriguez McRobbie Wydawnictwo: Znak Horyzont Seria: Prawdziwe historie reportaż
reportaż
Prawdziwe historie
Princesses Behaving Badly: Real Stories from History Without the Fairy-Tale Endings
Znak Horyzont
2016-03-14
2016-03-14
Emilia Skowrońska
Emilia Skowrońska biografia księżniczki historia

Żartobliwie napisane, ale czyta się okej, wciąga, to co ja się będę czepiać? Zresztą - nie mam czego się czepiać.

Książka była ok, trochę przelatywałam pod koniec już wzrokiem, bo historii było tyle, że cieżko mi było zżyć się z nimi.

Na plus mnogość mało znanych postaci. Na minus krótkie, mało rozwinięte notki, jedynie podstawowe fakty.

Przez ostatnich kilka dziesięcioleci dzięki animacjom Disneya ukształtował się silny stereotyp księżniczki. Przedstawia on młodą, piękną kobietę z całym wachlarzem pozytywnych cech i złotym sercem, szczęśliwie zakochaną (oczywiście z wzajemnością) w przystojnym księciu z którym żyje długo i szczęśliwie. Niestety realne życie wygląda zupełnie inaczej. W porównaniu z przywołanym stereotypem księżniczki opisane w "Niegrzecznych księżniczkach" są patologiczne, złe i zepsute. Przypominają raczej złą królową lub wiedźmę. Ich życie nie jest ani proste ani kolorowe, często umazane krwią i brudne. Choć zawsze znajdują się w centrum uwagi żyją w osamotnieniu. Strach i niepewność towarzyszy im na każdym kroku, są niedoceniane i dyskryminowane, są zdradzane i same zdradzają szukając miłości. Zabijają by chronić siebie i swoje przekonania, tudzież same giną właśnie przez nie.

"Niegrzeczne księżniczki" to opis dramatycznych losów kobiet związanych z koroną.

Dla mnie to najsłabsza książka z tej serii. Zbyt dużo postaci, które zostały opisane krótko i pobieżnie. Szkoda, bo sam pomysł na książkę bardzo dobry.

Czytane w oryginale po angielsku.
Zaskoczyły mnie niskie oceny dużej liczby użytkowników. Myślę, że to dlatego, że spodziewali się oni czegoś innego po tej pozycji.
To "lekka" opowieść przeskakująca z księżniczki na księżniczkę. Cudzysłów dlatego, ponieważ większość kobiet tu przedstawionych lekkiego życia w ogóle nie miała, a i nie wszystkie prawdziwymi księżniczkami były. Niektóre sama z siebie podejmowały złe decyzje, inne były zmuszone do tego przez życie. Wiele tych historii pokazuje, że dobre urodzenie wcale nie oznacza szczęścia. Dobre urodzenia dla niektórych ludzi to klątwa, więzienie, które nie pozwala im zrobić nic co by chcieli ze swoim życiem, bo należy ono poniekąd do narodu i królewskich rodzin. Tragiczne małżeństwa, intrygi, zdrady stanu, choroby psychiczne; wszystko to znajdzie się na stronach tej książki.
Podoba mi się lekkie pióro autorki i kolejne historie gładko wchodziły do mojej głowy. Czarny humor, który można gdzieniegdzie odnaleźć również wpasowuje się w mój gust.

Tylko ta polska okładka. Cholera, czy wydawnictwa w Polsce nie mogą się postarać i kupić okładkę, która nie byłaby ze stock'a? Generyczna kobieta wpatruje się w czytelnika z udawaną złością w oczach. No ręce opadają.

Czytane w oryginale po angielsku.

Książka ciekawa,ale pozostawia niedosyt. Postacie opisane zbyt pobieżnie. Brakowało mi też zdjęć, portretów lub rycin opisywanych "księżniczek".

W sumie nie wiem,jak mogę ocenić tę książkę. Niby ok, zróżnicowane postacie kobiece, o niektórych po raz pierwszy się czegoś dowiedziałam, ciekawe historie, ale nic poza tym. Myślałam, że wydarzenia opisane w tej pozycji, zostaną ze mną na dłużej, ale nic nie pamiętam. Myślę, że w dużej mierze przyczynił się do tego zbyt lekki styl autorki, przez co czasem miałam wrażenie, jakbym czytała artykuły w tanim brukowcu. Dużą wadą tej książki są literówki, które niestety są nagminne i z czasem zaczynają po prostu irytować. Miałam również wrażenie, że niektóre zdania zostały dziwnie przetłumaczone, tak jakby ktoś na siłę próbował dopasować język angielski do języka polskiego. Najlepiej będzie, jak pozostawię tę pozycję bez oceny. Przekonajcie się same/i.

Mam taką zasadę, że jak zacznę czytać książkę, to muszę ją skończyć. Po tej lekturze jednak ją zmienię. Książka zawiera parę ciekawych opowieści, ale nie podoba mi się sposób ich przedstawienia. Lekturę tej książki uważam za stratę mojego cennego czasu.

Książka ogólnie bardzo mi się podobała. Można z niej dowiedzieć się o istnieniu księżniczek, o których na pewno nie usłyszymy na lekcjach historii. Ciężko jest przyczepić się do opowieści samych w sobie, ale do układu książki już bardziej. Historie są krótkie i ułożone w dziwnej kolejności. O wiele lepiej czytałoby się, gdyby były ułożone chronologicznie, a nie według klucza autorki. Niektóre księżniczki są opisane za krótko, o innych chciałoby się dowiedzieć więcej.

• Biografie
  • 2016