Szpieg wśród przyjaciół

Wydawnictwo: Świat Książki
A Spy Among Friends: Kim Philby and the Great Betrayal
literatura faktu
Ag2S

Kim Philby – podwójny agent, czarujący intelektualista i bezwzględny oszust w jednej osobie – zdradzał Rosjanom szczegóły wszystkich najważniejszych tajnych operacji prowadzonych przez aliantów w pierwszych latach zimnej wojny. W okresie bezpośrednio po II wojnie światowej Philby, Nicholas Elliott i James Jesus Angleton należeli do grona wschodzących gwiazd na firmamencie brytyjskich i amerykańskich tajnych służb, osób, które miały dostęp do wszelkiego rodzaju tajemnic. Elliott i Angleton żyli w przekonaniu, że znają Philby’ego jak nikt inny – po czym ze zdumieniem odkryli, że nie mieli pojęcia, kim był naprawdę.

Oto opowieść o lojalności, zaufaniu i zdradzie, przynależności klasowej i sumieniu, o wykuwaniu się wyjątkowej męskiej przyjaźni i jej niszczeniu.

Ben Macintyre, mając dostęp do niedawno odtajnionych i nigdy wcześniej niepublikowanych dokumentów MI5, ujawnia szczegóły tego, co należy uznać za ostatnią wielką tajemnicę zimnej wojny.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

Grzybek | 2019-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2019

Ta książka jest dowodem na to, że życie pisze lepsze scenariusze niż najlepsi scenarzyści. Życie Kima Philby to przecież gotowy scenariusz, o niebo ciekawszy niż niejeden film szpiegowski. I z chęcią obejrzałbym serial o "Piątce z Cambridge" i walce wywiadów od lat 30-tych do końca zimnej wojny.

Arek Gruszczyński | 2018-12-26
Przeczytana: 23 grudnia 2018

Fenomenalna! I w sumie więcej nie potrzeba pisać ale żeby Was bardziej zaciekawić dodam, że dawno nie czytałem tak wciągającej książki, która opiera się na dokumentach, listach, zapiskach i wspomnieniach oraz relacjach naocznych świadków wydarzeń, które miały miejsce podczas II WŚ, a także w okresie zimnej wojny.
Uświadomienie sobie, że na wydarzenia historyczne ubiegłego wieku oraz obecny wygląd politycznej mapy świata miał wpływ jeden człowiek i to nie żaden polityk, ani osoba znana, o której piszą w szkolnych podręcznikach, przeraża, a jednocześnie pozwala na uzupełnienie pewnych luk w rozumieniu tego co się wydarzyło oraz dlaczego się wydarzyło.
Autor stara się również nakreślić portret psychologiczny Kima Philby'ego, kochającego męża, ojca, oddanego przyjaciela, kulturalnego i wykształconego, angielskiego dżentelmena ale i zdrajcy, który przez 30 lat prowadził drugie życie, skutecznie okłamując wszystkich, w tym również samego siebie.

Gorąco polecam! :)

Pepper | 2018-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2018

Niestety, ale to książka zdecydowanie nie dla mnie. Nie jest źle napisana. Fakty są przedstawione bardzo spójnie i dobrze. Praca szpiega zawsze wydawała mi się interesująca, ale spodziewałam się jednak czegoś na kształt powieści (dialogi itp.), a tutaj przedstawione są "suche" fakty przez co nie mogę przebrnąć. Być może kiedyś do niej wrócę, ale teraz nie jest dla niej odpowiedni czas.

CUD-NATURY | 2018-01-30

Książka jest o Kim'ie Philby'm, najsławniejszym szpiegu komunistycznej Rosji. Arystokrata z pochodzenia, komunista z przekonania. Dzięki przekonaniom został szpiegiem a dzięki pochodzeniu dostał się do brytyjskiego wywiadu z marszu, bez sprawdzania przeszłości a z czasem coraz poważniejszych podejrzeń o zdradę - uniknąć odpowiedzialności i "uciec" do Rosji. Momentami człowiekowi nóż w kieszeni się otwierał, bo pochodzenie i przyjaźnie są ważniejsze niż postawienie zdrajcy przed sądem.

Katerina Pietrowna | 2017-01-15

Autor opisuje największą kompromitację brytyjskiego wywiadu w historii. Kim Philby zajmując wysokie stanowiska w brytyjskich służbach wywiadowczych, przez kilkadziesiąt lat szpiegował dla Sowietów. Mimo swoich młodzieńczych przygód z komunizmem, mętnych przyjaciół, kłopotów z alkoholem, a przede wszystkim kilku prób zdekonspirowania go przez zbiegów z ZSRR, nikt w MI6 go nie podejrzewa. Co więcej, koledzy z pracy regularnie chodzą z Kimem na drinka i wymieniają się między sobą najbardziej tajnymi informacjami wywiadu. Brzmi to zupełnie nieprawdopodobnie, a jednak przynależność do odpowiedniej sfery, ukończenie Cambridge i odpowiednie znajomości, pozwoliły Philbiemu przez lata cieszyć się zaufaniem zwierzchników. Autor świetnie opisuje relacje Philbiego z podobnymi do niego, młodymi dżentelmenami, dla których wszystkie drzwi w Wielkiej Brytanii stoją otworem. Nie jest to bynajmniej środowisko mdłe i bez charakteru, w książce opisane są częste w tym gronie problemy z alkoholem,...

almos | 2016-05-04
Przeczytana: 02 maja 2016

Kolejna książka opisująca fenomen Kima Philby, bodaj najsławniejszego szpiega XX wieku, który pełniąc wysokie funkcje w wywiadzie brytyjskim, pracował przez dziesięciolecia dla Sowietów, poczynił olbrzymie szkody Zachodowi i wydał na śmierć setki ludzi. Książka opisuje jak Philby'emu udało się uniknąć osądzenia i kary: był przez lata chroniony przez przyjaciół z establishmentu, którzy na koniec umożliwili mu ucieczkę do Moskwy. To także książka o angielskim systemie klasowym, który ma się dobrze i w czasach obecnych. Mocna rzecz.

Na pozór książka jest świetnym i dobrze udokumentowanym opisem kariery Kima Philby i Nicholasa Elliotta, dwóch przyjaciół z wywiadu brytyjskiego. Ale tak naprawdę autor przedstawia fenomen 'old boy network' czyli kręgu absolwentów elitarnych szkół prywatnych (jak Eton) i czołowych uniwersytetów (Oxford, Cambridge), członków brytyjskiej klasy wyższej. Ludzie ci mają niezachwianą wiarę we własne zdolności, a także przekonanie o prawie do zmienienia...