Szpieg wśród przyjaciół

Okładka książki Szpieg wśród przyjaciół
Ben Macintyre Wydawnictwo: Świat Książki reportaż
562 str. 9 godz. 22 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
A Spy Among Friends: Kim Philby and the Great Betrayal
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2016-03-16
Data 1. wyd. pol.:
2016-03-16
Data 1. wydania:
2014-08-04
Liczba stron:
562
Czas czytania
9 godz. 22 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379437887
Tłumacz:
Jerzy Korpanty
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
25 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
917
394

Na półkach:

Ta książka jest dowodem na to, że życie pisze lepsze scenariusze niż najlepsi scenarzyści. Życie Kima Philby to przecież gotowy scenariusz, o niebo ciekawszy niż niejeden film szpiegowski. I z chęcią obejrzałbym serial o "Piątce z Cambridge" i walce wywiadów od lat 30-tych do końca zimnej wojny.

Ta książka jest dowodem na to, że życie pisze lepsze scenariusze niż najlepsi scenarzyści. Życie Kima Philby to przecież gotowy scenariusz, o niebo ciekawszy niż niejeden film szpiegowski. I z chęcią obejrzałbym serial o "Piątce z Cambridge" i walce wywiadów od lat 30-tych do końca zimnej wojny.

Pokaż mimo to

avatar
275
188

Na półkach: ,

Fenomenalna!

I w sumie więcej nie potrzeba pisać ale żeby Was bardziej zaciekawić dodam, że dawno nie czytałem tak wciągającej książki, która opiera się na dokumentach, listach, zapiskach i wspomnieniach oraz relacjach naocznych świadków wydarzeń, które miały miejsce podczas II WŚ, a także w okresie zimnej wojny.

Uświadomienie sobie, że na wydarzenia historyczne ubiegłego wieku oraz obecny wygląd politycznej mapy świata miał wpływ jeden człowiek i to nie żaden polityk, ani osoba znana, o której piszą w szkolnych podręcznikach, przeraża, a jednocześnie pozwala na uzupełnienie pewnych luk w rozumieniu tego co się wydarzyło oraz dlaczego się wydarzyło.

Autor stara się również nakreślić portret psychologiczny Kima Philby'ego, kochającego męża, ojca, oddanego przyjaciela, kulturalnego i wykształconego, angielskiego dżentelmena ale i zdrajcy, który przez 30 lat prowadził drugie życie, skutecznie okłamując wszystkich, w tym również samego siebie.

Gorąco polecam! :)

Fenomenalna!

I w sumie więcej nie potrzeba pisać ale żeby Was bardziej zaciekawić dodam, że dawno nie czytałem tak wciągającej książki, która opiera się na dokumentach, listach, zapiskach i wspomnieniach oraz relacjach naocznych świadków wydarzeń, które miały miejsce podczas II WŚ, a także w okresie zimnej wojny.

Uświadomienie sobie, że na wydarzenia historyczne...

więcej Pokaż mimo to

avatar
674
248

Na półkach: , ,

Niestety, ale to książka zdecydowanie nie dla mnie. Nie jest źle napisana. Fakty są przedstawione bardzo spójnie i dobrze. Praca szpiega zawsze wydawała mi się interesująca, ale spodziewałam się jednak czegoś na kształt powieści (dialogi itp.), a tutaj przedstawione są "suche" fakty przez co nie mogę przebrnąć. Być może kiedyś do niej wrócę, ale teraz nie jest dla niej odpowiedni czas.

Niestety, ale to książka zdecydowanie nie dla mnie. Nie jest źle napisana. Fakty są przedstawione bardzo spójnie i dobrze. Praca szpiega zawsze wydawała mi się interesująca, ale spodziewałam się jednak czegoś na kształt powieści (dialogi itp.), a tutaj przedstawione są "suche" fakty przez co nie mogę przebrnąć. Być może kiedyś do niej wrócę, ale teraz nie jest dla niej...

więcej Pokaż mimo to

Reklama
avatar
371
341

Na półkach:

Książka jest o Kim'ie Philby'm, najsławniejszym szpiegu komunistycznej Rosji. Arystokrata z pochodzenia, komunista z przekonania. Dzięki przekonaniom został szpiegiem a dzięki pochodzeniu dostał się do brytyjskiego wywiadu z marszu, bez sprawdzania przeszłości a z czasem coraz poważniejszych podejrzeń o zdradę - uniknąć odpowiedzialności i "uciec" do Rosji. Momentami człowiekowi nóż w kieszeni się otwierał, bo pochodzenie i przyjaźnie są ważniejsze niż postawienie zdrajcy przed sądem.

Książka jest o Kim'ie Philby'm, najsławniejszym szpiegu komunistycznej Rosji. Arystokrata z pochodzenia, komunista z przekonania. Dzięki przekonaniom został szpiegiem a dzięki pochodzeniu dostał się do brytyjskiego wywiadu z marszu, bez sprawdzania przeszłości a z czasem coraz poważniejszych podejrzeń o zdradę - uniknąć odpowiedzialności i "uciec" do Rosji. Momentami...

więcej Pokaż mimo to

avatar
6
5

Na półkach:

Autor opisuje największą kompromitację brytyjskiego wywiadu w historii. Kim Philby zajmując wysokie stanowiska w brytyjskich służbach wywiadowczych, przez kilkadziesiąt lat szpiegował dla Sowietów. Mimo swoich młodzieńczych przygód z komunizmem, mętnych przyjaciół, kłopotów z alkoholem, a przede wszystkim kilku prób zdekonspirowania go przez zbiegów z ZSRR, nikt w MI6 go nie podejrzewa. Co więcej, koledzy z pracy regularnie chodzą z Kimem na drinka i wymieniają się między sobą najbardziej tajnymi informacjami wywiadu. Brzmi to zupełnie nieprawdopodobnie, a jednak przynależność do odpowiedniej sfery, ukończenie Cambridge i odpowiednie znajomości, pozwoliły Philbiemu przez lata cieszyć się zaufaniem zwierzchników. Autor świetnie opisuje relacje Philbiego z podobnymi do niego, młodymi dżentelmenami, dla których wszystkie drzwi w Wielkiej Brytanii stoją otworem. Nie jest to bynajmniej środowisko mdłe i bez charakteru, w książce opisane są częste w tym gronie problemy z alkoholem, seksualne wybryki czy nietypowe relacje rodzinne. Mam jednak wrażenie, że w oparach cygar, które wypalają jakże ciekawi bohaterowie tej książki, rozpływają się przyziemne, ale tragiczne w skutkach fakty. Zdrady Kima Philbiego kosztowały życie tysiące osób, Rosjan, Gruzinów, Albańczyków, także Polaków. Śmierć na Łubiance, nie była szybka i bezbolesna. Brytyjski wywiad, pozwalając Philbiemu uciec, zamiast rozliczyć go z jego zbrodniczej działalności, skompromitował się ostatecznie. Nie w pełni porywa mnie więc ciepła opowieść o kilku przyjaciołach, którzy jak u Dickensa, siedzą w klubach, popijają dżin z tonikiem i z typowym angielskim humorem dyskutują o mniej i bardziej istotnych sprawach. Zabrakło mi też w tej książce próby odpowiedzi na pytanie, co kierowało Kimem Philbim, że przez tyle lat nie nabrał wątpliwości, czy aby na pewno pracuje w słusznej sprawie. Nie były to pieniądze, nie był szantaż, po 17 września 1939 roku nie były też poglądy antyfaszystowskie. Próba pokuszenia się o głębszą analizę psychologiczną człowieka, który zdradził swój kraj, przyjaciół i skazał na pewną śmierć setki czy nawet tysiące niewinnych ludzi, byłaby tu bardzo cenna.

Autor opisuje największą kompromitację brytyjskiego wywiadu w historii. Kim Philby zajmując wysokie stanowiska w brytyjskich służbach wywiadowczych, przez kilkadziesiąt lat szpiegował dla Sowietów. Mimo swoich młodzieńczych przygód z komunizmem, mętnych przyjaciół, kłopotów z alkoholem, a przede wszystkim kilku prób zdekonspirowania go przez zbiegów z ZSRR, nikt w MI6 go...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1584
1305

Na półkach: , , , ,

Kolejna książka opisująca fenomen Kima Philby, bodaj najsławniejszego szpiega XX wieku, który pełniąc wysokie funkcje w wywiadzie brytyjskim, pracował przez dziesięciolecia dla Sowietów, poczynił olbrzymie szkody Zachodowi i wydał na śmierć setki ludzi. Książka opisuje jak Philby'emu udało się uniknąć osądzenia i kary: był przez lata chroniony przez przyjaciół z establishmentu, którzy na koniec umożliwili mu ucieczkę do Moskwy. To także książka o angielskim systemie klasowym, który ma się dobrze i w czasach obecnych. Mocna rzecz.

Na pozór książka jest świetnym i dobrze udokumentowanym opisem kariery Kima Philby i Nicholasa Elliotta, dwóch przyjaciół z wywiadu brytyjskiego. Ale tak naprawdę autor przedstawia fenomen 'old boy network' czyli kręgu absolwentów elitarnych szkół prywatnych (jak Eton) i czołowych uniwersytetów (Oxford, Cambridge), członków brytyjskiej klasy wyższej. Ludzie ci mają niezachwianą wiarę we własne zdolności, a także przekonanie o prawie do zmienienia świata i rządzenia nim. I robią to, mniej lub bardziej udanie.

Obaj przyjaciele, Philby i Elliott zrobili oszałamiające kariery w wywiadzie brytyjskim, oczywiście nikt ich nie śmiał podejrzewać o zdradę, byli bowiem członkami wewnętrznego kręgu brytyjskiej klasy rządzącej gdzie „wzajemne zaufanie miało tak absolutny i niekwestionowany charakter, że nie było potrzeby stosowania (...) żadnych skomplikowanych, wielopoziomowych procedur bezpieczeństwa.” Ludziom tej kasty wolno było więcej, potężne ekscesy uchodziły im na sucho. I tak, jeden z nich, Maclean, inny szpieg sowiecki: „pewnego razu upił się, zdemolował mieszkanie dwóch sekretarek w ambasadzie amerykańskiej w Kairze, podarł na nich ubranie i bieliznę”. A potem, po krótkim leczeniu awansowano go w dyplomacji. Jak pisze autor: „nawet najdziksze pijackie ekscesy, włącznie z włamywaniem się do mieszkań sekretarek i zdzieraniem z nich ubrań, nie stanowiły, najwyraźniej, jeśli tylko się należało do grona „właściwych osób”, żadnej przeszkody, by nadal robić karierę w brytyjskiej służbie dyplomatycznej.”

Philby, który pracował dla Sowietów przez dziesięciolecia, wykorzystywał swój czar osobisty i wielką umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi. Koledzy z innych służb wywiadowczych chętnie mu się zwierzali, miał więc masę informacji do przekazania Sowietom. Zwraca uwagę kompletna indolencja służb brytyjskich: z nazwiskiem Philby'ego łączyła się cała masa spalonych operacji i wielkie straty w ludziach, ale przez długie lata nie było ani cienia podejrzenia przeciw niemu. Po prostu ludzie z establishmentu nie dopuszczali do siebie myśli o zdradzie człowieka ze swojej sfery.

Gdy podejrzenia o pracy dla Sowietów Philby'ego zaczęły narastać, gorąco bronili go kumple z wywiadu i establishmentu, i wybronili. Po krótkim okresie kwarantanny Philby został oczyszczony z zarzutów, dostał ciepłą posadkę dziennikarza w Bejrucie i znów pracował dla wywiadu. A gdy wreszcie dowody zdrady były nie do podważenia, jego bliski przyjaciel Elliott (nie był zdrajcą) ułatwił mu ucieczkę do Rosji i uniknięcie odpowiedzialności za zbrodnie które popełnił.

Książka fascynująco przedstawia działanie angielskiej klasy wyższej, która rządzi tym krajem, ma niezachwiane przekonanie o swojej wyższości na każdym polu i jest gotowa zażarcie bronić swoich członków. Ciekawe, że ten system na wyspach funkcjonuje do dziś; dość powiedzieć, że obecny premier Wlk. Brytanii, David Cameron, (absolwent Eton i Oxfordu) to członek 'old boy network'.

Kolejna książka opisująca fenomen Kima Philby, bodaj najsławniejszego szpiega XX wieku, który pełniąc wysokie funkcje w wywiadzie brytyjskim, pracował przez dziesięciolecia dla Sowietów, poczynił olbrzymie szkody Zachodowi i wydał na śmierć setki ludzi. Książka opisuje jak Philby'emu udało się uniknąć osądzenia i kary: był przez lata chroniony przez przyjaciół z...

więcej Pokaż mimo to


Cytaty

Więcej
Ben Macintyre Szpieg wśród przyjaciół Zobacz więcej
Ben Macintyre Szpieg wśród przyjaciół Zobacz więcej
Reklama
Więcej
Reklama
zgłoś błąd