Utrota varenda javel; Terra Nullius
literatura faktu

Wspólne wydanie przejmujących reportaży z tomów "Wytępić całe to bydło" i "Terra nullius". Historia kolonialnego terroru oraz ludobójstwa w imię pychy i chciwości.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2016

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Mateusz | 2017-03-13
Przeczytana: 13 marca 2017

Przyznam szczerze, że po tytuałch zawartych w tym wydaniu (tj. "Wytępić całe to bydło" oraz "Terra nullius") spodziewałem się nieco więcej. Całe moje uwielbienie dla Afryki nie znalazło swojego odzwierciedlenia w treści pierwszego z wymienionych tytułów, zaś z drugiej strony "Terra nullius" zaskoczył pozytywnie, ba! nawet bardzo pozytywnie.

Warto przeczytać, choć uważam, że jest to lektura skierowana stricte do osób interesujących się rasizmem, Afryką, rdzenną ludnością Australii itd.

elkah83 | 2017-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

Ojjjjj ..... ciężko było.
Po opisie, spodziewałam się rzetelnego reportażu, z którego dowiem się ciekawych rzeczy, nowych faktów.
Pierwsza część "Wytępić całe to bydło" - bardzo słabiutka, odgrzewanie prac innych autorów, zero własnych badań, dużo niezrozumiałych i niewyjaśnionych pojęć. Czytało się ciężko.
Druga część "Terra nullius" - dla mnie bardziej przystępna. Czytało się szybciej. Autor skupił się na jednej grupie etnicznej, co ułatwiało kojarzenie faktów. A co najważniejsze, były własne wstawki :)jak np. opisy przyrody, jaka otaczała autora :) Z drugiej części książki dowiedziałam się dużo istotnych rzeczy, dlatego podniosłam ocenę do "6".
Czy polecam, hmmmmm .... raczej niekoniecznie :)

"Podbój" to wspólne wydanie dwóch reportaży szwedzkiego dziennikarza, ale też historyka literatury, Svena Lindquista: "Wytępić całe to bydło" oraz "Terra Nullius", podejmujących problem rasizmu. Reportaży wbrew pozorom zupełnie różnych i nie pasujących do siebie. Ale osobno zwyczajnie świetnych. Zapraszam.

Ciąg dalszy na:

Elistor | 2018-07-06