Udręka braku pożądania

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
literatura polska, opowiadania
literatura piękna
Ag2S

Najnowsze opowieści Janusza Leona Wiśniewskiego pomagają lepiej zrozumieć siebie, a także nasz coraz bardziej oszalały świat! Autor obdarowuje czytelników historiami o ludziach i ich przeznaczeniu. Te krótkie opowiadania poruszają to, co w człowieku najważniejsze, a czasem najgłębiej skrywane: tęsknotę za miłością, rany, które nie chcą się zabliźnić, rozpacz po rozwodzie i lęk przed...

Autor obdarowuje czytelników historiami o ludziach i ich przeznaczeniu. Te krótkie opowiadania poruszają to, co w człowieku najważniejsze, a czasem najgłębiej skrywane: tęsknotę za miłością, rany, które nie chcą się zabliźnić, rozpacz po rozwodzie i lęk przed odrzuceniem. Autor – mistrz krótkiej formy, za pomocą kilku zaledwie zdań potrafi przekazać prawdę o ludzkiej naturze. Nikt tak jak on nie pisze o trudnych i wstydliwych tematach, w tak otwarty sposób: o menopauzie, strachu przed rakiem, piekle pedofilii, niewolnictwu seksualnemu, ofiarach przemocy domowej i nałogach.
To książka z przesłaniem – otwórzcie się, nigdy nie jest za późno, przestańcie się bać. Nawet po najbardziej bolesnych doświadczeniach jest nadzieja na udane życie.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Odzio | 2018-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2018

Krótka książka będąca zbiorem reportaży/opowiadań opisujących złożoność ludzkiego życia. Książka jest jak barszcz ukraiński składa się z wielu składników choć gotowany w jednym naczyniu - ludzim życiu, i każdy znajdzie tu coś dla siebie. Będzie o miłości, kłamstwie, zdradzie, narkotykach, seksie, viagrze dla kobiet i wielu innych kwestiach.

Marzenia | 2018-11-25
Na półkach: Przeczytane, Rok 2018
Przeczytana: 25 listopada 2018

Można przeczytać.
Już tak dawno nie czytałam Pana z Frankfurtu, więc z ciekawości wzięłam z biblioteki tę gustownie wydaną książeczkę. A Pan nie zmienił się w swoim pisaniu. Pewnie gdyby to była powieść typu "Samotność w sieci" nie doczytałąbym do końca. Jednak te krótkie, opowiadania, właściwie felietony, były dobrym dodatkiem do rannej, szybkiej, kawy.

Jolanta | 2018-07-17
Przeczytana: lipiec 2018

Krótkie opowiadania o życiu w miłości i bez miłości. Trosce i tęsknocie.

Lucyna | 2017-12-22
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 21 grudnia 2017

Przegapiłam pojawienie się tej książki, ale nadrobiłam. No cóż... stary, dobry Wiśniewski, ale bez wielkiego wow...

EwaM | 2017-11-05
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 05 listopada 2017

Do przeczytania jednym tchem

dzieckowojny | 2017-06-12
Przeczytana: 19 maja 2017

Do książek Wiśniewskiego zawsze siadam z ciekawością, bo ludzie mają zawsze coś do opowiedzenia. I mimo iż niektóre historie się powtórzą, to różnią się często szczegółami, bo relacje między ludzkie można włożyć w wyuczone szablony, ale zawsze znajdzie się ktoś kto od niego odchodzi. Tutaj dodatkowo zachwyca mnie okładka i nie tylko dlatego, iż pasuje do Grunt to okładka, ale ma coś co przyciąga wzrok.

Ten tom czytałam i ogarniał mnie wyjątkowy smutek. Każda historia była trudna, a w dodatku poznając tylko jej fragment wydawała się jeszcze trudniejsza. Mężczyzna zwierzający się z uczuć jakie nim targają od rozwodu, o poczuciu odtrącenia przez żonę i córki, które nie robiąc tego świadomie, żyjąc na dwa domy uwidaczniały pustkę w jakiej żył ich ojciec. Kobieta próbująca wydostać się z piekła zgotowanego przez Rosjanina, też w ciągłym niepokoju i niepewności. Później przypadki osób z oziębłością seksualną, którzy kochają, ale uświadamiają sobie, iż nie mogą dać partnerowi...

Ina | 2017-04-01
Na półkach: Przeczytane, 2017

Urzekające w swojej prostocie. Historie naszych sąsiadów, przyjaciół, nieznajomych i nas samych. Opowieści krótkie, trudne tematycznie, opisujące niesprawiedliwość losu ludzkiego, okrucieństwo ludzi nam bliskich, którym ufamy, kochamy i znamy od lat. Mamy tu między innymi historię mężczyzny, któremu zawaliło się życie po rozwodzie, nadal kocha żonę, ubolewa nad wykluczeniem go z życia córek. Jest również kobieta, próbująca pomóc rodzinie finansowo wyjazdem zagranicę, która trafia w łapska sutenera. Ludzie po zakręcie życiowym, żyjący przez wiele lat w kłamstwie, uwikłani w sytuacje, w których nigdy by się nie znaleźli wiążąc się z takimi osobami, jakie pokochali.

ZgRZyt | 2017-03-16
Przeczytana: 16 marca 2017

Wszystkie zawarte tu historie czyta się lekko, szybko i przyjemnie aczkolwiek są one tak wcale ze sobą niepowiązane, że w główce rodzi się pytanie "Co ma piernik do wiatraka?". Podobnie tytuł ni jak ma się do zawartej treści. Bo gdzie np brak pożądania w opowiastce o gwałcących wszystko jak leci pedofilach? ;) Jak to ktoś ładnie podsumował "Nie jest to czas stracony" ale omdleń z zachwytu też próżno szukać. Polecam "machnąć" w przerwie na reklamy Polsatu. Akurat powinniście się wyrobić ;)

Lauretka | 2017-03-04
Przeczytana: 04 marca 2017

Te bardzo krótkie opowiadania Wiśniewskiego to minimalistycznie przedstawione historie ludzi, z których każdy niesie w sobie jakiś ciężar egzystencji. Napisane są z celną i dobitną wnikliwością oraz w wielu przypadkach poparte wiedzą popularnonaukową, która ma wprowadzić zdroworozsądkowy dystans. Kreują obrazy odsłaniające emocje, skrywane rozterki, nieprzepracowane słabości będące tą ciemniejszą czy brudniejszą stroną życia. Jednym słowem - ładne, konkretne, żywe.
Polecam.

_fantasquemagorie_ | 2017-02-02
Na półkach: Przeczytane, Dobry wybór, 2017
Przeczytana: 31 stycznia 2017

Twórczości Janusza Wiśniewskiego zupełnie nie znam. Podobno jest dość popularny; ja jakoś wcześniej nigdy się z nim nie zetknąłem. Po „Udrękę…” sięgnąłem na chybił-trafił. Miała to być przede wszystkim cienka, niewymagająca lektura-niespodzianka o charakterze rozrywkowym do złapania oddechu po serii dość mocno angażujących emocjonalnie reportaży. Cienka na pewno jest, czyta się ją błyskawicznie, ale taka całkiem rozrywkowa to już chyba niekoniecznie, bo autor dotyka dość szerokiego spectrum w sumie przykrych aspektów życia emocjonalno-erotyczno-rodzinno-seksualnego. Czyni to co prawda w sposób lekki (nie dramatyzuje, nie tapla się w wiwisekcji, nie wali po pysku, nie nakłuwa rozpalonym drzewcem, nie podtapia w wiadrze pomyj, nie stosuje terapii szokowej), jest lakoniczny i oszczędny, ot, po prostu przekłada kolejne slajdy sygnalizując istnienie czy aktualność pewnych zagadnień, niemniej jednak dotyka zjawisk, z którymi większość z nas wolałaby się pewnie nigdy nie zetknąć.

Mamy tu...