Prawo do powrotu

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
opowiadania, science-fiction
Paweł

Wczesna powieść późniejszego współtwórcy polskiej fantastyki socjologicznej. Kryminał science-fiction, adresowany raczej do młodego czytelnika. W treść utworu wplecione są trzy opowiadania.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

tivrusky | 2017-06-16
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 14 czerwca 2017

Zostawia więc we mnie pierwsze spotkanie z Januszem A. Zajdlem pewne poboczne, być może niezamierzone wnioski, myśli, owoce. Czego oczekujemy od literatury (i szerzej – sztuki)? Dlaczego wizje ponure przyjmujemy z większym kredytem zaufania, uważamy za prawdziwsze, bardziej prawdopodobne, realne? Dziwimy się dobremu obrotowi spraw. A potem dostajemy to, czego pragniemy (i za co płacimy) i w gwiazdy (przynajmniej z literaturze) patrzymy z pewną dozą niepokoju, nie zasłaniającego na szczęście ciekawości i fascynacji.

A sama książka jest dobra. Klimat, postaci, mylenie tropów, poczucie zagubienia i zagrożenia i jasny finał… Wszystko to czyni Prawo do powrotu dobrym materiałem na pierwszy (na kolejne zapewne również) kontakt z autorem.

całość: https://statekglupcow.wordpress.com/2017/06/16/swietlana-przyszlosc-prawo-do-powrotu-zajdel/

______________________________

Anna Koniec | 2017-12-02
Przeczytana: 21 listopada 2017

Kryminał w kosmosie? Czemu nie!
Bardzo dobrze się to czytało, wszystko zostało wyjaśnione porządnie, ale nie łopatologicznie, problem do zastanowienia się nad nim był całkiem przyjemny, zwrot akcji rzeczywiście zaskakujący.
No i opowiadania, wplecione w główną fabułę - za to można Zajdla nienawidzić. Ja kocham.

Rousseau | 2014-09-10
Przeczytana: 02 września 2014

Pierwsze moje zetknięcie z Zajdlem oceniam jako całkiem satysfakcjonujące, choć akcja w moim odczuciu ruszyła dopiero jakoś w drugiej połowie, podczas gdy przez pierwszą autor zdawał się przygotowywać czytelnika na Bóg wie jaką tajemnicę. Przez to oczekiwania wobec rozwiązania historii wzrastają i, w moim przypadku, nie zostają spełnione w stu procentach. Podobały mi się natomiast wstawki odrębnych, wydawałoby się, historii - doszukiwanie się aluzji w przytaczanych fragmentach zdecydowanie zwiększyło przyjemność z lektury. Oryginalna konstrukcja powieści pozwala zanurzyć się na dobre w fabułę i obdarzyć głównego bohatera sympatią.
Pierwszy, nieprzymuszony kontakt z literaturą science fiction uznaję za udany i czuję się zachęcona do sięgnięcia do czegoś w podobnym klimacie.

yodapl | 2015-03-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kindle, 2015
Przeczytana: 07 marca 2015

"Prawdo do powrotu" to powieść zahaczająca o kryminał sf, w której widać dużo elementów fantastyki socjologicznej. To ciekawa mieszanka.

Nasz główny bohater, Kamil, jest zastępcą dowódcy astrolotu i wraz z załogą leci badać tajemnicza zimną gwiazdę. Rzeczywistość kosmicznej podróży sprawia, że załoga spędzi na statku jakieś 20 lat, stąd obowiązuje zmienna warta- grono specjalistów niezbędnych do obsługi statku pracuję, a reszta hibernuje w zatrzymujących czas przetrwalnikach. Zmiana warty nie obowiązuje jednak Kamila, gdyż ten jest człowiekiem odpowiedzialnym i poważnym, czuwa nad dobrem statku i załogi. Oczywiście scenariusz bezproblemowego dotarcia do celu jest potwornie nudny, a więc już podczas pierwszego 'pit-stopu' na pewnej planecie zaczyna się dziać coś podejrzanego. Kamil będzie musiał stawić czoła spiskowi, który rozrysowany jest jak w klasycznym kryminale.

Podobnie jak w przypadku "Lalande" Zajdel pozwala nam swobodnie snuć własne domysły dotyczące fabuły. Tutaj...

Akacja | 2018-12-07
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Książka należy do klasyki gatunku science-fiction. Powieść napisana w 1975 roku. Z założenia przeznaczona była dla młodego czytelnika. Dziś widzimy w niej powieść sensacyjno przygodową dziejącą się w kosmosie. Powieść ma dobrze zawiązaną intrygę kryminalną. Ciekawostką jest to, że książka ma cechy powieści szkatułkowej. Książka w książce. Autor umieścił w powieści trzy odrębne opowiadania. Czyżby był prekursorem tego sposobu pisania powieści SF w Polsce ?
Książkę polecam młodziutkiemu czytelnikowi SF.

Michał Kulik | 2015-03-28
Przeczytana: 27 marca 2015

Bardzo ciekawa konstrukcja, w treść głównego opowiadania wmontowanych jest kilka krótszych opowiadań, które opowiadają sobie astronauci. Wątek kryminalny taki sobie, ale ja znawcą kryminałów nie jestem. Ciekawe jest natomiast tytułowe "prawo do powrotu" - niestety ta część mogła by być zrobiona dużo lepiej.
Ogólnie nic specjalnego, Zajdel pisywał lepsze książki.

Karo | 2013-07-03
Przeczytana: 11 lutego 2013

"Opowieść ta rozpoczyna się i kończy w Kosmosie. Nie jest kroniką kosmicznej wyprawy - jest tylko jej epizodem. Astrolot, gwiazdy, planety i kosmiczna pustka są tu sceną, na której dzieją się sprawy Istot Rozumnych - istot maleńkich i bezsilnych, gdy rozpatrywać je z osobna, potężnych jednak, gdy wspiera je wiedza, technika i doświadczenie miliardów im podobnych, choć odległych w przestrzeni i czasie."
Prawo do powrotu, Janusz A. Zajdel

Ja również zafascynowana społeczeństwem. Bo ludzkość potrafi być zachwycająca w swych dokonaniach. Tak samo, jak potrafi być okrutna. I to jest zarówno piękne, jak i przerażające.

Gofer | 2018-07-04

Co tu dużo mówić - po prostu Zajdel. Fabuła pretekstowa, idealna do przedstawienia pomysłu na bohaterów, ich historii, relacji, motywacji i przeżyć wewnętrznych. Pomysł dobry, wciąż świeży, zakończenie satysfakcjonujące.

Jedna z mniej znanych książek pana Janusza, a szkoda. Polecam każdemu.

Bartek Biedrzycki | 2014-12-01

Fajny pomysł, przypominający "Test" Lema, do końca trudno załapać, kto tu jest antagonistą. Świetnie SF YA.

Marcin | 2013-11-21
Przeczytana: 19 listopada 2013

Niby klasyczny pomysł nic oryginalnego, ale wplecenie do całości trzech odrębnych historii opowiadanych przez bohaterów sprawia, że nie można się oderwać od lektury. Zajdel ma tą umiejętność, że potrafi ubrać w fantastyczną otoczkę zwykłe relacje między ludźmi. Każdy bohater jest jakby odzwierciedleniem nas samych. Coraz bardziej wciąga mnie proza Janusza Zajdla, nawet bardziej niż Lem, chociaż Lema też uwielbiam. Bardzo polecam jak narazie jeszcze się nie zawiodłem na Zajdlu.