Prawo do powrotu

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
opowiadania, science-fiction
Paweł

Wczesna powieść późniejszego współtwórcy polskiej fantastyki socjologicznej. Kryminał science-fiction, adresowany raczej do młodego czytelnika. W treść utworu wplecione są trzy opowiadania.

Rousseau | 2014-09-10
Przeczytana: 02 września 2014

Pierwsze moje zetknięcie z Zajdlem oceniam jako całkiem satysfakcjonujące, choć akcja w moim odczuciu ruszyła dopiero jakoś w drugiej połowie, podczas gdy przez pierwszą autor zdawał się przygotowywać czytelnika na Bóg wie jaką tajemnicę. Przez to oczekiwania wobec rozwiązania historii wzrastają i, w moim przypadku, nie zostają spełnione w stu procentach. Podobały mi się natomiast wstawki odrębnych, wydawałoby się, historii - doszukiwanie się aluzji w przytaczanych fragmentach zdecydowanie zwiększyło przyjemność z lektury. Oryginalna konstrukcja powieści pozwala zanurzyć się na dobre w fabułę i obdarzyć głównego bohatera sympatią.
Pierwszy, nieprzymuszony kontakt z literaturą science fiction uznaję za udany i czuję się zachęcona do sięgnięcia do czegoś w podobnym klimacie.

yodapl | 2015-03-07
Na półkach: 2015, Kindle, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 07 marca 2015

"Prawdo do powrotu" to powieść zahaczająca o kryminał sf, w której widać dużo elementów fantastyki socjologicznej. To ciekawa mieszanka.

Nasz główny bohater, Kamil, jest zastępcą dowódcy astrolotu i wraz z załogą leci badać tajemnicza zimną gwiazdę. Rzeczywistość kosmicznej podróży sprawia, że załoga spędzi na statku jakieś 20 lat, stąd obowiązuje zmienna warta- grono specjalistów niezbędnych do obsługi statku pracuję, a reszta hibernuje w zatrzymujących czas przetrwalnikach. Zmiana warty nie obowiązuje jednak Kamila, gdyż ten jest człowiekiem odpowiedzialnym i poważnym, czuwa nad dobrem statku i załogi. Oczywiście scenariusz bezproblemowego dotarcia do celu jest potwornie nudny, a więc już podczas pierwszego 'pit-stopu' na pewnej planecie zaczyna się dziać coś podejrzanego. Kamil będzie musiał stawić czoła spiskowi, który rozrysowany jest jak w klasycznym kryminale.

Podobnie jak w przypadku "Lalande" Zajdel pozwala nam swobodnie snuć własne domysły dotyczące fabuły. Tutaj...

Michał Kulik | 2015-03-28
Przeczytana: 27 marca 2015

Bardzo ciekawa konstrukcja, w treść głównego opowiadania wmontowanych jest kilka krótszych opowiadań, które opowiadają sobie astronauci. Wątek kryminalny taki sobie, ale ja znawcą kryminałów nie jestem. Ciekawe jest natomiast tytułowe "prawo do powrotu" - niestety ta część mogła by być zrobiona dużo lepiej.
Ogólnie nic specjalnego, Zajdel pisywał lepsze książki.

Karo | 2013-07-03
Przeczytana: 11 lutego 2013

"Opowieść ta rozpoczyna się i kończy w Kosmosie. Nie jest kroniką kosmicznej wyprawy - jest tylko jej epizodem. Astrolot, gwiazdy, planety i kosmiczna pustka są tu sceną, na której dzieją się sprawy Istot Rozumnych - istot maleńkich i bezsilnych, gdy rozpatrywać je z osobna, potężnych jednak, gdy wspiera je wiedza, technika i doświadczenie miliardów im podobnych, choć odległych w przestrzeni i czasie."
Prawo do powrotu, Janusz A. Zajdel

Ja również zafascynowana społeczeństwem. Bo ludzkość potrafi być zachwycająca w swych dokonaniach. Tak samo, jak potrafi być okrutna. I to jest zarówno piękne, jak i przerażające.

Marcin | 2013-11-21
Przeczytana: 19 listopada 2013

Niby klasyczny pomysł nic oryginalnego, ale wplecenie do całości trzech odrębnych historii opowiadanych przez bohaterów sprawia, że nie można się oderwać od lektury. Zajdel ma tą umiejętność, że potrafi ubrać w fantastyczną otoczkę zwykłe relacje między ludźmi. Każdy bohater jest jakby odzwierciedleniem nas samych. Coraz bardziej wciąga mnie proza Janusza Zajdla, nawet bardziej niż Lem, chociaż Lema też uwielbiam. Bardzo polecam jak narazie jeszcze się nie zawiodłem na Zajdlu.

Mędrek | 2014-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2014

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Zajdla, zdecydowanie udane.

Mamy tutaj 2 krótsze opowieści wplecione w główną opowieść, wszystko całkiem udanie się łączy.
Samo czytanie tego tytułu było po prostu przyjemne, bez ciągłych zwrotów akcji czy fajerwerków, od początku do końca wszystko fajnie grało.

Z pewnością to nie jest moje ostatnie spotkanie z twórczością Janusza Zajdla.

Bartek Biedrzycki | 2014-12-01

Fajny pomysł, przypominający "Test" Lema, do końca trudno załapać, kto tu jest antagonistą. Świetnie SF YA.

Pete489 | 2014-07-13

Świetne dzieło, choć w bardzo kameralne w porównaniu do późniejszych pozycji fantastyki socjologicznej tego pisarza. W bardzo pomysłowy sposób w historię podróży kosmicznej wpleciono kilka krótkich opowiadań.

Nie wiem do końca dlaczego, ale dzieła Janusza Zajdla znajdują się u mnie na piedestale literatury fantastyczno-naukowej. "Prawo do powrotu" jest jak najbardziej adekwatnym przykładem tak wysokiej oceny.

Polecam!

aniou | 2014-07-24

Książka z pierwszymi stronami nie bardzo do mnie przemawiała, ale nawet nie wiem kiedy wciągnęłam się i przeczytałam jednym tchem. Jak zwykle u Zajdla powieść nie jest przeciągnięta, dzięki czemu czytelnik nie ma czasu się znudzić.
Podobały mi się zwłaszcza drobne opowiastki wewnątrz książki. Wszystko z każdą następną stroną stawało się coraz bardziej napięte, a opowiastki delikatnie spowalniały akcję w taki pozytywnym sensie.

jaguśka | 2011-06-22
Przeczytana: 07 czerwca 2011

Prosta fabuła, ciekawe pomysły, dobra realizacja, niewielu bohaterów, zagadka - warte tego, by poświęcić książce chwilę uwagi. (Chwilę, bo nie jest długa i szybko się czyta.)