Ebola. Tropem zabójczego wirusa

Ebola
ebola
literatura faktu
Bastet

David Quammen jest doświadczonym dziennikarzem oraz autorem wielu książek z pogranicza przyrody i medycyny. Potrafi w zajmujący sposób przekazywać wiedzę, co umożliwia czytelnikowi zrozumienie mechanizmów funkcjonujących w środowisku naturalnym, m.in. przełamywanie bariery międzygatunkowej przez wirus, np. przenikanie chorób ze zwierząt na ludzi i odwrotnie.

źródło opisu: http://muza.com.pl/literatura-faktu/2250-ebola-9788328702424.html

źródło okładki: http://muza.com.pl/literatura-faktu/2250-ebola-9788328702424.html

robofree | 2018-03-28
Przeczytana: 28 marca 2018

Dawid Quammen w epilogu swojej książki, trafnie zauważa:"Mieszkamy na planecie bogatej w różnorodne organizmy, a wszystkie wchodzą ze sobą w oportunistyczne interakcje. I chociaż jest nas, ludzi, siedem miliardów, Ziemia nie została urządzona dla naszej wygody i przyjemności."
Człowiek od tysiącleci, stawiał opór naturze, coraz bardziej ją podporządkowując i adaptując do swoich potrzeb. W ostatnim dziesięcioleciach, poradziliśmy również sobie z większością wirusów i chorób, które jeszcze w XIX wieku dziesiątkowały ludność świata. Jednak przyroda, nie lubi próżni, w XX wieku, pojawiły się kolejne wirusy - SARS, Ebola i wiele innych różnych mutacji, wprawiający świat naukowy w niemałe zamieszanie. Ebola, od momentu pierwszego ujawnienia się, pojawiała się potem, jeszcze wielokrotnie, przybierając różne formy, swej niszczycielskiej siły. Trudna do odszukania, ukryta w dżungli a może w jakieś afrykańskiej kopalni, gdzie bytują owocożerne nietoperze, będące prawdopodobnie naturalnym...

Justyna | 2016-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2016

David Quammen to dziennikarz, pisarz i podróżnik. Po raz pierwszy z tematem wirusa ebola zetknął się wędrując przez puszczę tropikalną w Gabonie. Towarzyszyli mu m.in. mieszkańcy wioski zdziesiątkowanej przez wybuch wirusa. Quammen pisze dla Rolling Stone, New York Times i National Geographic. W jego książce nie znajdziemy makabrycznych opisów ze szpitali z tragicznego roku 2014. Mało tego o ostatnim wybuchu wirusa eboli jest zaledwie wzmianka. Autor wyjaśnia kilka mitów, co do przebiegu choroby. Mianowicie te dotyczące krwotoków, o którym jak się przekonałam krążą już legendy. Całe sedno tego dokumentu poświęcone jest historii wirusa eboli. Jego przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Autor koncentruje się na odnalezieniu rezerwuaru (nosiciela), a nie na stricte przebiegu choroby. Książka zawiera multum informacji od których, aż kręci się w głowie. Co niestety ma wpływ na jakość czytania. Bardzo łatwo się pogubić. Mimo wszystko warto tą pozycję mieć na swojej liście...

Rosemary | 2018-05-08
Przeczytana: 08 maja 2018

Przydatna książka w niewiedzy o najgorszych, teraźniejszych wirusach. Ciekawa historia rezerwuaru marburg, interesujące dochodzenia wirusa eboli. Zainteresowała mnie bardziej w kierunku wirusów, ich pochodzenia i jak działają.

Szczere-Recenzje | 2016-03-01

To wstrząsająca lektura. Tak samo jak chorym na ebolę i ich rodzinom, podczas czytania współczułam zwierzętom, które ucierpiały na skutek wirusa (całe populacje szympansów i goryli zmiecione z powierzchni ziemi), a także oddały życie w laboratoriach by naukowcy mogli odnaleźć skuteczną szczepionkę (co jeszcze nie nastąpiło).
Autor przekazuje nam w sposób przystępny i jasny absolutnie wszystko, co obecnie wiadomo o wirusie ebola, a także (co ważniejsze) czego nie wiadomo. Jest tu dużo rzetelnie podanej wiedzy naukowej, pasjonujące szczegóły pracy laboratoryjnej, a także wypowiedzi najlepszych naukowców na świecie, zajmujących się ebolą. Jeśli interesujecie się przyrodą, ekologią, lub zwyczajnie boicie się o swoje bezpieczeństwo w kontekście chorób odzwierzęcych (Zika, AIDS, wirus marburg, SARS i inne) to jest to książka dla was.

KobieceRecenzje365 | 2016-08-19

Ostatnio w moje ręce trafiła książka Davida Quammen`a - Ebola. Tropem zabójczego wirusa.

Sceptycznie podeszłam do książki, bo jakoś nigdy sama z siebie nie brałam do rąk takich książek, a ciągot do medycyny nie miałam, no chyba, że oglądałam Dr. House`a (ale to nie za bardzo się liczy) :) Jestem osobą ciekawską więc, gdy dostałam tę książkę, postanowiłam zgłębić się w temat wirusa eboli.

"W 1976 r. z kongijskiej puszczy wyłonił się zabójczy wirus. Ledwie się pojawił, a już go nie było - zniknął bez śladu. Minęły cztery dekady, w których wirus ebola sporadycznie powracała, za każdym razem siejąc spustoszenie.
Potrafi zabić nawet dziewięćdziesiąt procent swoich ofiar. Pomiędzy wybuchami choroby nie do odnalezienia, kryje się gdzieś głęboko w lasach deszczowych. Trwają poszukiwania zwierzęcia, które roznosi wirus. Dopóki nie znajdziemy, ebola będzie atakować ponownie"

Książka w sposób ciekawy wyjaśnia całą historię wirusa, przez co siedziałam po nocach z latarką w ręku, aby...

Bastet | 2016-03-09
Na półkach: Przeczytane, 2016 by Bastet
Przeczytana: 09 marca 2016

Książka ta zainteresowała mnie ponieważ lata temu czytałam fascynujący dokument pt."Śmiertelne uczty – Tropem tajemnic nowej groźnej epidemii" - Richarda Rhodesa o chorobie Creutzfeldta-Jakoba. Sporo w tamtej pozycji pisało także o wirusie Ebola. W książce Quammena możemy poczytać tylko o wirusie Ebola. W ostatnich latach było wiele niebezpiecznych ognisk tej śmiertelnej choroby. Stąd też ponowne zainteresowanie tematyką Ebola. Nie wiadomo dokładnie skąd on się wziął i to jest między innymi przyczyną tego, że tak trudno rozgryźć tego wirusa. Wiemy, że atakuje nie tylko ludzi.
W książce przeczytamy o smutnym losie goryli, które zostały zdziesiątkowane przez Ebolę. Autor sięga do pierwszego wybuchu epidemii w Yumbuku w 1976 roku nad rzeką Ebola, gdy ofiary zaraziły się po spożyciu zakażonego szympansa. szczepem Zaire. Wtedy usłyszano o niebezpiecznej chorobie, która zaczęła się szybko przenosić. Najdrobniejszy kontakt może być tragiczny w skutkach dla człowieka. Wtedy śmiertelność...

Shetani | 2016-04-11
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 11 kwietnia 2016

Mniej więcej dwa lata temu ludzie na całym świecie patrzyli z grozą, lękiem i niepokojem na to, co dzieje się w zachodniej Afryce. W Gwinei, Liberii i Sierra Leone wybuchła epidemia wirusa gorączki krwotocznej, znanego jaki wirus ebola. Co więcej, zaczęła się rozprzestrzeniać dalej i z dnia na dzień pojawiały się kolejne doniesienia o nowych zachorowaniach – nawet w Europie. A wirus jak to wirus – niby takie małe, niby na niższym poziomie ewolucji niż człowiek… a jednak jak łatwo potrafi wzbudzić panikę i zebrać swoje żniwo – w ogromnych ilościach!

David Quammen jest popularnym podróżnikiem i pisarzem popularnonaukowym, a o swoich doświadczeniach i przygodach dzieli się z czytelnikami w swoich książkach. Do tej pory nie miałam okazji zapoznać się z jego reportażami czy też książkami popularnonaukowymi, ale po „Ebolę” sięgnęłam bardzo chętnie. Może nie jestem mikrobiologiem (jakoś nie kręci mnie zapach Escherichia coli, więc uznajmy, że nie mam zboczenia zawodowego, jakim mogą się...

Annie_28 | 2016-10-25
Przeczytana: 25 października 2016

W 2014 roku cały świat drżał na myśl o wirusie, który szybko zwiększając swój zasięg zabijał setki osób. David Quammen w swojej książce „Ebola. Tropem zabójczego wirusa” podsumowuje wszystko, co wiemy o tym cichym zabójcy.

Ebola przenosi się na człowieka ze zwierząt. W Afryce, gdzie początek mają epidemie na skutek zarażenia wirusem, częstą praktyką jest zjadanie martwych małp. Myśliwy widząc, że zwierze niedawno zdechło i nie musi tracić czasu na szukanie innych osobników, zabierał je do wioski, gdzie przygotowywano posiłek. Niemal każdy, kto spożył takie mięso, chorował. Ebola przemieszcza się bardzo szybko. Wkrótce więc chorowali także lekarze, pielęgniarki i inni opiekunowie.

W 2014 roku ebola po raz pierwszy przedostała się poza granice Afryki, na tak dużą skalę. Dotychczas miały miejsce tylko pojedyncze przypadki. Podróż samolotem ułatwiła wirusowi poszukiwanie nowych ofiar. Czy powinniśmy się obawiać? W jaki sposób bronić się przed ebolą?

Bardzo spodobał mi się sposób w...

nuteria | 2018-05-14
Przeczytana: kwiecień 2018

Jak na swego rodzaju reportaż, których nie jestem fanką, czytała się naprawdę dobrze. Dowiedziałam się.z niej sporo informacji na temat wirusów. Całkiem ciekawa pozycja. Nie sądzę, żebym do niej wróciła. W sam raz na jeden raz. :)

mdabrowska | 2016-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2016

"Ebola" to bardzo interesujący, skłaniający do przemyśleń, ale i do uświadomienia sobie pewnych rzeczy reportaż Davida Quammena. Opisuje on w bardzo przystępny sposób warunki, w których rodzi się wirus ebola, naświetla mechanizmy jego działania, a także ryzyko i konsekwencje rozprzestrzeniania się wirusa, który w ludzkim organizmie pokazuje swoją destrukcyjną moc.
Zapraszam na recenzję: