Sekrety dawnych zbrodni. Patolog o słynnych historycznych morderstwach

Tłumaczenie: Adriana Celińska
Wydawnictwo: Esprit
zbrodnie, sekrety

Jakimi substancjami usiłowano otruć św. Benedykta z Nursji? Jak umierał św. Tomasz Becket? Czy Medyceusze truli się nawzajem za pomocą tzw. „proszku dziedziczenia”? Co ujawnia protokół autopsji wielkiego pisarza Emila Zoli na temat tajemniczych przyczyn jego śmierci? PHILIPPE CHARLIER, słynny francuski patolog i archeolog, nazywany Indiana Jonesem cmentarzy, znów zakłada rękawiczki używane do...

Jakimi substancjami usiłowano otruć św. Benedykta z Nursji?
Jak umierał św. Tomasz Becket?
Czy Medyceusze truli się nawzajem za pomocą tzw. „proszku dziedziczenia”?

PHILIPPE CHARLIER, słynny francuski patolog i archeolog, nazywany Indiana Jonesem cmentarzy, znów zakłada rękawiczki używane do sekcji zwłok i proponuje nam ponowne odczytanie naszej historii – z perspektywy naukowca i detektywa.
Zbrodnia… czy nie? To pytanie musi się pojawić natychmiast, gdy w sposób gwałtowny lub podejrzany umierają wielcy ludzie danej epoki. Odpowiedzi natomiast często nie znajdujemy aż do dzisiaj! Tutaj właśnie musi wkroczyć nauka wyposażona we wszelkie współczesne zdobycze technologiczne. Czego może nauczyć nas ona w przypadku dawnych zbrodni?

Philippe Charlier oba swe fachy – archeologa i patologa sądowego – połączył z niebywałą pasją, którą czuć w tej książce na każdym kroku. Z jednej strony cofa się w głęboką przeszłość, by przybliżyć najbardziej spektakularne zbrodnie i zbrodniarzy.
Z drugiej, niby mimochodem ukazuje rozwój technik kryminalistycznych pozwalających na ujawnianie przyczyn zgonów oraz ich sprawców. Wszystko to zaś prezentuje z radością odkrywcy, która udziela się podczas czytania.
RAFAŁ OTOKA-FRĄCKIEWICZ, UWAŻAM RZE. HISTORIA

źródło opisu: Wydawnictwo Esprit, 2016

źródło okładki: http://www.esprit.com.pl/

sylwia | 2017-08-21

Philippe Chalier, słynny francuski patolog sądowy i archeolog i z perspektywy naukowca oraz detektywa ukazuje na nowo sekrety dawnych zbrodni.
Po latach wykorzystuje szeroko pojętą naukę w celu odkrycia prawdy.
Miało być fascynująco a tymczasem wynudziłam się jak mops.
Niezwykle męcząca narracja, być może przytłoczona przez teksty źródłowe, których jest naprawdę dużo. Myślę, że materiał ten to raczej cykl wykładów, który zyskałby, gdyby był ciekawie zaprezentowany. Wydany w postaci książki bardzo traci na wartości.

Justyna_78 | 2017-08-12
Przeczytana: 11 sierpnia 2017

Ja przeczytałam za zainteresowaniem.
Jest sporo z tego to co lubię: literatura na faktach, historia, kryminalistyka, tajemnice zabrane do grobu.
Autor przestawia trzydzieści kilka przypadków zbrodni z przeszłości na które patrzy okiem współczesnego biegłego medycyny sądowej.
Mamy tutaj śmierć Benedykta z Nursji, św. Tomasza Becketa, Emila Zoli, słynnych potomków rodu Medyceuszy (czy truli się tzw. "proszkiem dziedziczenia") i wiele innych. Najmniej interesujące były przypadki które rozpatrywano z zakresu balistyki (np. przypadek zabicia Lincolna).
Autor przenosi nas w świat mrocznych zdarzeń, tajemnic, ekshumacji, autopsji.
W jednym przypadku mamy cytowany tak długi tekst, że autor porównuje ją do poezji pisanej prozą która jest okazją do stworzenia prawdziwego wielobarwnego obrazu obnażającego stan fizyczny ludzkiego ciała po śmierci. I to bogactwo kolorów podobno było wielokrotnie inspiracją artystów XX i XXI w.
Wadą książki jest to że w niektórych przypadkach autor naprawdę za...

BookParadise | 2016-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2016

Philippe Charlier jest słynnym, francuskim patologiem i archeologiem. Wielu ludzi nadało mu miano Indiana Jonesa z cmentarza.
W "Sekretach dawnych zbrodni" Philippe ponownie zakłada swoje rękawiczki, których używa do sekcji zwłok i pokazuje naszą historię, przedstawioną okiem naukowca i detektywa.
Charlier zabiera nas w podróż, podczas której poznajemy tajemnice śmierci wielkich ludzi, którzy umarli lub zostali zabić w różnych epokach. Otrucia, morderstwa, ekshumacje, to wszystko tutaj jest. Znajdziemy w niej również miłość, nienawiść, czyny, które oparte były na silnych emocjach ludzi, zbrodniarzy.
Podczas czytanie przenosimy się w przeszłość. Poznajemy tajniki medycyny sądowej i jej historię oraz poznajemy rąbek historii.
Ale nie jest to lektura lekka. Trzeba poświęcić jej trochę czasu, czytać kawałkami, aby nie przegrzać mózgownicy nadmiarem wiedzy, uwierzcie, że głowa boli, gdy za długo się ją czyta. Jednak jest to naprawdę wartościowa książka, która pokazuje prawdę.
Może i...

MoznaPrzeczytac | 2016-10-24
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 24 października 2016

Wybitny paleopatolog Philippe Charlier podejmuje w swojej książce „Sekrety dawnych zbrodni”, temat niezwykle ciekawy, czyli spojrzenie na tajemnice historycznych zbrodni z perspektywy badacza i patologa sądowego. To nie tylko zbiór przerażających i do bólu szczegółowych opisów oględzin zwłok i kontrowersji związanych ze śmiercią sławnych monarchów. Jest to też zgrabne podsumowanie rozwoju medycyny sądowej na przestrzeni wieków, opisane na bazie opowiadań o różnych kontrowersyjnych zbrodniach, dające laikom pojęcie na temat tego, jaki rodowód ma ta dziedzina medycyny.

Pełna recenzja książki na stronie:

Madelin | 2017-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2017

Mówiąc trywialnie „szału nie ma, dupy nie urywa”, aczkolwiek przeczytać warto, bo jest rzeczowo i przystępnie napisana. Patolog Philippe Charlie przedstawia nam tajemnice śmierci znanych ludzi, którzy umarli lub zostali zabić w różnych epokach. Nie jest to literatura z górnej półki, ale naprawdę ciekawa lektura.

madamerousse | 2017-09-03
Martyna | 2017-08-13