Tajemnica starego browaru

Wydawnictwo: Debiuty

Powieść kryminalna z początku lat 30. której akcja toczy się głównie w Poznaniu, ale również w Wilnie i francuskim Bourg en Bresse. Jej bohaterami są dziennikarz poznańskiej gazety oraz komisarz policji. W 1925 roku w podziemiach starego browaru Huggerów dochodzi do zabójstwa. Morderca dostaje się do niego podziemnym korytarzem fortyfikacyjnym wiodącym od ,,domu uciech przy ulic Łąkowej. Stara, zapomniana część lodowni staje się miejscem dramatu, w którym ginie młody człowiek o niekoniecznie kryształowej przeszłości. Jego ciało zamurowane przez zabójcę spoczywa pod ulicą Półwiejska przez następne sześć lat. Wtedy to przypadek sprawia, że pod jednym z wozów transportujących piwo zawala się część jezdni. W powstałej dziurze pracownicy browaru odkrywają szkielet zamurowanego Czesława Jankowiaka. To dopiero początek pełnej akcji książki oddającej klimat przedwojennego Poznania. Na kartach powieści poznajemy zaułki, zwyczaje i najciekawsze miejsca miasta. Dwoje przyjaciół szuka mordercy sprzed lat, a tropy wiodą w dwóch kierunkach w stronę Wilna i podwileńskich Solecznik do domu byłego policjanta oraz do Bourg en Bresse miejsca, gdzie działa Arcybractwo Najświętszej Krwi Chrystusa i gdzie z mężem i szóstką dzieci mieszka Helena Hałas, siostra zamordowanego Jankowiaka. Na swej drodze dziennikarz i policjant są świadkami zaskakujących zwrotów akcji i nowych, często krwawych tropów. Tu fikcja miesza się z faktami, a wśród bohaterów występują często autentyczne postaci przedwojennego miasta.Na stronach powieści nie zabrakło i wątków ,,romansowych dziennikarz nie należy do najcnotliwszych, a komisarz szaleje za swoją ,,kocicą. Jest też wielka i tragiczna miłość Heleny Hałas do męża. Jest w końcu podwładny komisarza posterunkowy Pieniążek, którego żona związana była niegdyś z zamordowanym Jankowiakiem. Część akcji powieści toczy się w położonym w pobliżu browaru dworku Mycielskich i związana jest z legendą skarbu Napoleona. W trakcie poszukiwań zabójcy, policja odkrywa tu skrytkę, w której spoczywa przedarta na pół mapa wiodąca być może do skarbu jaki cesarz miał zostawić w Poznaniu w 1812 roku. Tego samego skarbu, którego kilkanaście lat później szukał tu jego pogromca spod Waterloo ale to już materiał na drugą częśća.Powieść kończy sięa trzy razy. Pierwszy epilog to fikcja literacka oparta częściowo na faktach. Epilog drugi to prawdziwa historia zabójcy Jankowiaka i epilog trzeci to wydarzenie z września 2008 roku z małego miasteczka opodal Lesznaa

Beti | 2015-05-02
Przeczytana: 02 maja 2015

Powieść kryminalna gdzie akcja dzieje się w przedwojennym Poznaniu.Świetnie napisana ,polecam :-)

Krzysiek | 2014-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2014
Yvonne | 2014-09-24

Krzysztof Smura jest dziennikarzem i autorem nagradzanych wielokrotnie albumów o Poznaniu.
I właśnie w tym mieście, w Poznaniu, osadził również akcję swojej książki "Tajemnica starego browaru".
Ktoś kiedyś powiedział, że najciekawsze opowieści pisze samo życie. Krzysztof Smura postanowił fakt ten wykorzystać i kanwę opisanej przez siebie historii oparł na prawdziwych zdarzeniach. Inspiracją dla niego była historia, która wydarzyła się w Poznaniu w roku 1931 i głośnym echem odbiła się w całej Polsce.
"Tajemnica starego browaru" przenosi nas do Poznania wczesnych lat trzydziestych. Mamy bowiem rok 1931 i jesteśmy świadkami intrygującego zdarzenia. Otóż pod wyładowanym piwem wozem wyjeżdżającym z browaru załamuje się bruk, który odsłania wejście do starej lodowni, a w niej: trupa ze szczątkami rozlatującej się odzieży i dziwnym kluczykiem zawieszonym na szyi.
Do akcji wkracza komisarz Wojciech Jakubek, stateczny mąż, ojciec trzech córek oraz jego przyjaciel, dziennikarz Tomasz...

california | 2014-07-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014 rok
Przeczytana: 15 lipca 2014

Ta powieść kryminalna oparta na faktach, przenosi czytelnika do poznańskiego dwudziestolecia międzywojennego. Przez przypadek odnaleziono pod ulicą zwłoki młodego, tutejszego przestępcy, który został uznany sześć lat wcześniej za zaginionego. Rozwiązanie zagadki morderstwa wymaga wgłębienia się w historię rodziny, która skrywa przykrą tajemnicę. Tropami rodzinnej tajemnicy podąża nadkomisarz Jakubek oraz jego kolega Żukowski, który jest redaktorem poznańskiej gazety. Panowie, by odkryć prawdę, przemierzają drogę od Poznania przez Wilno aż do francuskiego miasteczka de Bour-en Bresse.
Książka mogła być świetna: zdarzenia inspirowane prawdziwymi wydarzeniami, ciekawa zbrodnia, inspirujący okres historyczny, paleta różnych charakterów. Jednak, okazuje się być zupełnie przeciętna. Od początku powieści można przewidzieć, kim jest zabójca, nawet jeżeli czytelnik nie zna prawdziwej historii. Z tego też względu koniec książki w żaden sposób nie zaskakuje. Autor wykazał się brakiem pomysłu...

Iwona Stopka | 2015-03-03
Przeczytana: październik 2014

Dobra powieść kryminalna oparta na autentycznych wydarzeniach z okresu międzywojennego.
Pod ciężarem wozu z piwem w bruku jednej z poznańskich ulic tworzy się wyrwa, ukazując istnienie zapomnianego lochu. W jego wnętrzu zostaje znaleziony szkielet, który, jak się później ma okazać, należy do zaginionego przed paroma laty mężczyzny. Nadkomisarz Jakubek wraz z przyjacielem - redaktorem Żukowskim postarają się rozwiązać tą sprawę. Nie będzie to jednak proste, zwłaszcza kiedy okaże się, iż śledztwo w sprawie zaginięcia przed kilkoma laty przeprowadzone było bardzo pobieżnie, tak jakby komuś zależało na szybkim zatuszowaniu sprawy...

Gosia | 2015-06-02
Przeczytana: 01 czerwca 2015

Na początek trochę prywaty:)
Podczas zeszłorocznych wakacji nad polskim morzem, spacerując po jednej z uliczek natknęliśmy się na niesamowity namiot z tanimi książkami. I chociaż wszyscy mówili mi "co ty robisz, jesteśmy na wakacjach!", to ja nie mogłam się powstrzymać i kupiłam wtedy właśnie "Tajemnicę starego browaru". Kiedy wróciliśmy na nocleg, kazałam wszystkim wpisać się na stronie tytułowej (ach ta radość na ich twarzach :)). I co?? Mam teraz mega pamiątkę z wakacji, a za każdym razem kiedy czytam te głupie wpisy to śmieję się sama do siebie:) Wniosek: zawsze warto kupić sobie książkę ;)

Co do samej książki, to "Tajemnica starego browaru" posiada wszystko to co dobry kryminał powinien posiadać, czyli zagadkę, straszną tajemnicę z przeszłości, zbrodnię, romans.
Rzecz dzieje się w Poznaniu w okresie międzywojennym. Pewnego dnia przez zupełny przypadek, pod wozem z piwem załamuje się bruk i odsłania korytarze podmiejskich lochów, a tam odkryte zostają zwłoki mężczyzny. Zwłoki...

michal-100 | 2012-10-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Posnania
Przeczytana: lipiec 2012

Książka jako kryminał może bez rewelacji, choć powieść trochę rozbudowana w stosunku do wydarzeń historycznych. Natomiast dla mnie największa zaleta to fakt, że akcja dzieje się w Poznaniu. Tak więc dla każdego Poznaniaka - lektura obowiązkowa! Tym bardziej, że sama historia - bądź co bądź - nadal mało znana.

MoMo | 2014-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2014

Przejrzysta, poukładana...
Fajna ( i tania- bo za 5zł) książka.

Lata 30... tajemnica, zbrodnia, i... kara...

frania007 | 2016-09-01
Przeczytana: 2014 rok

Do dobrych i trzymających w napięciu kryminałów "Tajemnica" z pewnością się nie zalicza, ale ma swój nieodparty urok w postaci znajomych do dziś uliczek oraz nawiązania do historii miasta. Chętnie sięgnęłabym po więcej tego typu powieści.

poznanianka | 2013-08-02
Przeczytana: 04 kwietnia 2013

Dla mieszkańców Poznania pozycja wskazana. Być może nie jest to fabuła genialna i skonstruowana mistrzowsko, ale w ostateczności to nie jest istotne, jeżeli pała się sympatią do tego miasta.