Notes Michała Anioła

Seria: Kremowa
Wydawnictwo: Sonia Draga
838977920X

Piękna i inteligentna Finn Ryan, studentka historii sztuki na uniwersytecie w Nowym Jorku, podczas porządkowania muzealnego katalogu dokonuje zaskakującego znaleziska: trafia na kartkę ze szkicownika Michała Anioła, przedstawiającą rysunek anatomiczny ludzkiego ciała. Dziewczyna odkrywa, że są to zapiski artysty z mitycznego wręcz notesu, który zaginął wiele lat temu. W tajemnicy fotografuje znalezisko i robi jego podręczne szkice. Nocą ktoś włamuje się do mieszkania Finn, morduje jej przyjaciela i kradnie kopie rysunku. W obawie o swoje życie dziewczyna decyduje się skorzystać z pomocy tajemniczego ekscentrycznego antykwariusza Michaela Valentine a. Razem podejmują desperacką ucieczkę przed bezwzględnym zabójcą, który pragnąc nie dopuścić do rozwiązania zagadki zdecydowany jest na wszystko, nawet na morderstwo. Odkrywają elektryzującą tajemnicę dzieł sztuki zaginionych pod koniec II wojny światowej.

gwiazdka | 2016-11-29
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 28 listopada 2016

Pomysł na „Notes Michała Anioła” jest całkiem niezły, ale wykonanie to już porażka. Treść bardzo powierzchowna, bohaterowie nieciekawi, całość odpracowana aby szybciej, jakby autor chciał dorównać innym pisarzom i z kilku książek przygodowo- sensacyjnych sklecił jedną, przy czym podstawowym wyrażeniem jest: sklecił. Wyjaśnienie całości byłoby może i zadowalające, ale nadmiar intryg autor rozwiązał jednym zdaniem, czym odrobinę wymagający czytelnik się nie może zadowolić. Poza tym wątek historyczny jest nudny, niby logiczny ale mało ciekawy i niedopracowany. Ja jestem rozczarowana i nie polecam „Notesu Michała Anioła”, bo jest bardzo dużo innych, o wiele bardziej interesujących książek w stylu „Notesu…” za to dużo lepiej napisanych. Po prostu powieści brakuje głębi. A do tego pełno tu literówek, nawet trafiłam na „męszczyznę”.

Isadora | 2010-10-31

Książka ta opowiada ciekawą historię młodej studentki Finn Ryan, której życia zmienia się w zaskakujący sposób, gdy odnajduje z zbiorach muzeum ciekawą notatkę. Finn jest pewna, że jej autorem jest Michał Anioł. Upatruje w niej dowodu na wykonywanie sekcji zwłok przez renesansowego artystę. Fakt, że natrafiła na tę notatkę powoduję, że jest w wielkim niebezpieczeństwie. Ginie jest chłopak, kolejne osoby są mordowane. Finn prosi o pomoc przyjaciół swojej mamy.

Ten kryminalny wątek ma swoją genezę w czasach II wojny światowej, związany jest z handlem zgrabionymi przez hitlerowców działami sztuki oraz… Watykanem. Komuś bardzo zależy, by pewne fakty nigdy nie ujrzały światła dziennego. Finn wraz z Michaelem Valentinem muszę połączyć wszystkie elementy układanki, które tylko z pozoru nie mają ze sobą nic wspólnego.

Ciekawie napisana powieść, w której czasy współczesne i te związane z II wojną światową, zgrabnie się przeplatają. Dodatkowym atutem tego kryminału jest to, że nawiązuje on...

wiejskifilozof | 2013-04-13

Uwielbiam takie książki , mam tu czego chciałem , piękna kobieta , tajne bractwa . Poszukiwania skarbów zrabowanych w czasie II wojny światowej . Także coś o Watykanie .Może to nie arcydzieło , ale czyta się lekko i przyjemnie .

czytuczytamjaczytam | 2016-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2016

To jest dobra książka – do przeczytania w podróży, dla przysłowiowego zabicia czasu. Akcja rozwija się bardzo szybko, powiedziałabym nawet, że błyskawicznie, co jakby wizualnie wzmacniają jeszcze krótkie rozdziały, zredagowane w podobny sposób. Obfituje też w dramatyczne, krwawe momenty. Mimo nagromadzenia szczegółów, opisów, nazwisk, prowadzenia narracji na dwóch planach czasowych jest to dość nieskomplikowana historia napisana ubogim językiem (a w tłumaczeniu występują literówki i błędy ortograficzne). Wartkość akcji powinna stanowić zaletę, ale jest wiele książek mających ten walor i posiadających też głębię, której tej opowieści zdecydowanie brak. Nie ma tu „tego czegoś”. Można to szybko przeczytać i równie szybko zapomnieć – albo nie czytać i świat się nie zawali, a czytelnik duchowo nie zubożeje. Pytanie więc, czy warto w ogóle zawracać sobie głowę.

wisnia77 | 2015-05-25
Przeczytana: 23 maja 2015

Książka opowiada o młodej i pięknej Finn Ryan , która znajduje w muzeum niezarejestrowany szkic, który prawdopodobnie jest autorstwa Michała Anioła. Zostaje przyłapana przez swojego szefa co powoduje wplątanie się w jedną, wielką aferę dotyczącą skradzionych obrazów.
Książka jest utrzymana w klimacie Dan'a Browna. Właściwie gdyby była trochę dłuższa to pomyślałabym, że to on ją napisał. Tak jak w jego książkach jest pokazany Kościół, raczej z negatywnej strony. Autor niesamowicie dba o szczegóły, każda z ważniejszych postaci jest dokładnie opisana i co mu się chwali, postaci nie można wpisać w jakiś schemat idealnych policjantów, tajemniczych antykwariuszy i typowych piękności. Także pomieszczeniom jest poświęcona duża uwaga, opisywane są przedmioty, ich położenie, a nawet materiały z jakich są wykonane.
Trochę zbiło mnie z tropu to, że pod koniec książki zostały wprowadzone nowe postacie, które zresztą często zaraz ginęły. Myślę, że można by było więcej opisać o policji i tym...

mirabelka | 2013-05-30
Przeczytana: 01 czerwca 2013

Książkę tę mogę szczerze polecić tym wszystkim, którzy polubili Kod da Vinci Dana Browna. Wprawdzie do Kodu... nie za blisko, ale Notes Michała Anioła interesuje i sprawia, że nie chce się zasnąć, nie poznawszy końca historii.
Bohaterką jest pewna ruda studentka, której pasją jest grzebanie w dawnych dziełach, starodrukach, obrazach. Natomiast sposobem zarobkowania, jest pozowanie studentom akademii sztuk pięknych. Czego dokona miedzianowłosa Finn...?
Przeczytajcie :)

lily_27 | 2014-04-12

jak dla mnie typowe czytadło... szkoda tylko, że ma pełno błędów, np. "męszczyzna". Jak dla mnie jest to karygodne i nie do pomyślenia, czytając ludzie powinni się uczyć ortografii,a nie patrzeć jak jest ona kaleczona...

Anna-mojeksiążki | 2012-02-04
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: luty 2012

Bardzo lubię tę białą serię Wydawnictwa Sonia Draga i z przyjemnością sięgnęłam po ostatnio wypożyczony "Notes Michała Anioła". Zatopiłam się w sensację powiązaną z wątkiem historycznym - całkiem niezła książka, jednak pomimo, że przyjemnie się czytało - niczym szczególnym się nie wyróżniała.

Przenosimy się do Nowego Jorku, gdzie poznajemy Finn, młodą i niezwykle inteligentna studentkę historii sztuki. Ma tę dziedzinę we krwi po rodzicach, a ponadto pasjonuje się sztuką, w szczególności dziełami Michała Anioła Buonarottiego. Jakie jest jej zaskoczenie, kiedy podczas stażu w muzeum i nudnego katalogowania dzieł natyka się na nieoznakowany rysunek - kartkę ze słynnego notesu Michała Anioła, która zawiera dokładny rysunek anatomiczny wnętrza ludzkiego organizmu (vivisekcja była zakazana w ówczesnych czasach). Zdenerwowany tym odkryciem jest dyrektor muzeum, który zwalnia ją ze stażu, a wieczorem okazuje się, że został zamordowany. Finn rozżalona i zdenerwowana udaje się na randkę z...

azabor | 2010-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2010

Opis na okładce świetny (jak zawsze), jednak środek już niekoniecznie. Motyw z Finn Ryan jest jakby poboczny. Akcja powolna można powiedzieć, że to brak akcji.

Eliza Lenard | 2016-09-14

Słaba akcja, do "Kodu Leonardo..." bardzo daleko. Generalnie nie polecam. I te okropne błędy ortograficze.