Idź własną drogą

Wydawnictwo: WAM
duchowość, wywiady, wspomnienia
Iwona

PRZESŁANIE PODRÓŻNIKA, KTÓRY STAŁ SIĘ PIELGRZYMEM To jeden z paradoksów życia: czasem trzeba przejść daleką drogę, żeby dojść do samego siebie. Spotkania z Markiem Kamińskim przyciągają tłumy. Wiele osób przyznaje, że kontakt z nim odmienił ich życie. Jaka jest tajemnica jego życiowej filozofii? Co go inspiruje? Skąd czerpie siły? W szczerej rozmowie z Joanną Podsadecką słynny podróżnik po...

PRZESŁANIE PODRÓŻNIKA, KTÓRY STAŁ SIĘ PIELGRZYMEM

W szczerej rozmowie z Joanną Podsadecką słynny podróżnik po raz pierwszy opowiada o swojej najważniejszej podróży. Ta wędrówka wiodła przez wiele kontynentów, ale nie widać jej na fotografiach. Jest to droga, która prowadzi do odkrycia tego, co w życiu najważniejsze, poza sukcesy i osiągnięcia. W tej intymnej książce Marek Kamiński dzieli się swoimi wewnętrznymi zmaganiami i odkryciami.

Po trzydziestu pięciu latach poszukiwań zdobywca biegunów przekonuje, że zamiast kopiować życie innych, lepiej słuchać swojego serca by odkryć własną drogę.

źródło opisu: http://e.wydawnictwowam.pl/tyt,76001,Idz-wlasna-droga.htm

źródło okładki: http://okladki.wydawnictwowam.pl/398/76001.jpg

Piotr | 2018-03-14
Przeczytana: 14 marca 2018

Książka przeleżała na półce wiele miesięcy. To błąd. Gdybym wiedział, jaki skarb posiadam w biblioteczce, pewnie dawno bym już piał z zachwytu i czynił "remonty" w swoim życiu.
Książka jest obszernym wywiadem z człowiekiem, którego przedstawiać nie trzeba nikomu. Znany podróżnik, poliglota, filozof, mówca motywacyjny.

"Idź własną drogą jest opowieścią o drodze autora do wyjątkowych miejsc, a we wszystko wplecione są rozważania z filozofii, własne przemyślenia, czasami śmiałe stwierdzenia. Przemyślenia Kamińskiego mogą się okazać dla niektórych kontrowersyjne jak chociażby bycie katolikiem i uprawianie jogi, czy też qi gong. Autor wspaniale pisze o swojej drodze do Santiago de Compostella i osobach, jakie mu towarzyszyły. Rozmowa z Joanną Posadecką, znaną dziennikarką, nacechowana jest tekstami dającymi do myślenia. Autor nie boi się przyznać do porażek, do zawirowań.

Podoba mi się odwaga i otwartość człowieka. Dzięki tym przywarom zyskuje w moich oczach miano człowieka...

Marta Ginter | 2018-10-03
Przeczytana: 03 października 2018

Jest to zapis rozmowy z człowiekiem, który nie odkłada realizacji swoich marzeń na przyszłość, tylko po prostu je realizuje. Naprawdę jestem pełna podziwu dla Marka Kamińskiego, niesamowity odważny człowiek, od którego wiele można nauczyć się. W książce denerwowało nnie jednak jego zbyt filozoficzne podejście do życia (podróżnik jest filozofem z wykształcenia) oraz religijność (mam odmienne poglądy na ten temat). Najciekawsze były relacje z podróży.

Ewa | 2018-09-20
Na półkach: 2018, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 20 września 2018

Ciekawy wywiad, poruszający wiele wątków z życia Marka Kamińskiego, m.in. zdobycie biegunów, podróż na biegun z Jankiem Melą, pieszą pielgrzymkę do Santiago de Compostela od Kaliningradu, podróż do Maroka, Turcji. Autor podkreśla, że swoje sukcesy zawdzięcza Bogu i intuicji. "Rozum jest ważny, ale bardzo ograniczony. Intuicja to coś, co pozwala przekroczyć ograniczenia rozumu. Wszystkie najważniejsze decyzje w moim życiu zawdzięczam intuicji. Relacje międzyludzkie, bieguny, Camino."
"Nasze wybory nas kształtują opowiadają o nas."
"Mnie wyprawy dowartościowały, dawały poczucie wolności i sensu. Potem chciałem ten sens przeżywać jeszcze raz i jeszcze raz. Z tego brało się pragnienie kolejnych wypraw. Jestem z wykształcenia filozofem, całe życie poszukuję."
"Odwaga to przekraczanie granic, które często sami sobie zbudowaliśmy."
"Chyba masz rację, że człowiek potrzebuje oczyszczenia, ogołocenia się raz na jakiś czas po to, żeby móc dalej żyć uważniej, mądrzej. Nie po to by tkwić w...

Olaf | 2017-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2017

Zacząłem z wielkim entuzjazmem. W ogóle szał, w porywie egzaltacji zakupiłem na allegro drugą, o podobnie brzmiącym tytule. I wszystko fajnie, wszystko ok, ale po pewnym czasie odkryłem, że ta bajka, to historia zupełnie nie dla mnie. Oczywiście, jest w książce wiele mądrości i tego co określa się jako zrozumienie świata, życia, siebie samego. Są zdania motywy, od horyzontu rozumu, do horyzontu wiary, jest dużo pokory, mimo realnych sukcesów. Ale też jest dużo mąki z lodem. Ja nie chcę oceniać, ani tworzyć internetowego hejtu. Bo może być tak, że swoją frustrację tu po kryjomu wylewam i zazdrość. Pewnie tak było. Facet ma kasę, zobaczył kawał świata i do tego jest mądry. Natura nakazuje załączyć zazdrość i on jest. Taka tępa: "ja też tak chce". Jednak moja popkulturalna erudycja (to żart rzecz jasna), odpaliła mi w głowie kilka historii. Pierwszą jest film "Droga życia". Droga Camino Santiago de Compostela, zmiana życia, rewelacja. Ale to jeszcze nie to. W końcu pamięć przywołała...

Łopal | 2018-12-10

Przeszedłęm (sic!) obok tej lektury, no przyznaję z bólem. Obok, bo cały czas miałem wrażenie, że rozmówca, bohater kryje się za podwójną gardą i odpowiada na wszystkie pytania z przesadną poprawnością i uciekaniem w duchowość, filozofię. Jak dla mnie- za dużo takiej postawy, jak na jedną książkę, stąd ten mój brak zachwytów. Niewiele jest tu treści, którą chciałem zatrzymać, złapać, nawet opisy, bardzo powściągliwe wszystkich wypraw po prostu mnie nieco nużyły. Najjaśniejszym fragmentem był dla mnie opis eskapady do Maroka z dziećmi, a to ze względu na trochę technikaliów, ciekawostek.

Krzysiek | 2017-04-03
Przeczytana: 26 marca 2017

Wahałem się jaką ocenę wystawić tym rozmową,ale jest to relacja pełna mądrości,doświadczenia,intuicji i poszukiwań.M.Kamiński opowiada tak po ludzku czym jest dla niego;wiara,życie czy "akceptacja drogi".
Jest to książka pełna sensu i zrozumienia.Polecam.

mariusz6 | 2018-09-07
Przeczytana: 07 września 2018

Dobra...przyznaję się..nie wiedziałem.
Dla mnie czas się zatrzymał na tej informacji, że Marek Kamiński zdobył w rok dwa bieguny. To było coś co do mnie przylgnęło i właściwie nie potrzebowałem o nim wiedzieć nic. Nie sięgnąłbym po tą książkę, gdybym wiedział ile w niej będzie Kamiński opowiadał o Bogu...ale ostatecznie, te jego opowieści, ta jego religijność nie były duszne i męczące...a było w nich coś uniwersalnego...coś co wzbogacało. Każda opowieść Kamińskiego- wzbogacała.
..no i odczułem zazdrość z powodu jego podróży...taką zdrową zazdrość.

Spodziewałam się książki podróżniczej, a przeczytałam książę o osobistym rozwoju, inspiracji i motywacji, wyznaczaniu i osiąganiu celów, godzeniu podróżowania i posiadania rodziny, poszukiwaniu wiary. Niby wszystko fajnie, ale całość trochę chaotyczna i w sumie nie wiem sama o czym jest ta książka, ani też jak ją oceniać. Nie powiem żebym straciła czas, ale wiem, że to jedna z tych pozycji, do których nie planuję wracać.

Myrusia | 2017-06-22
Przeczytana: 13 czerwca 2017

Dzieciństwo Marka Kamińskiego to przede wszystkim samotność przebywania w szpitalach i sanatoriach. Długie godziny spędzane na salach z dala od bliskich, często z personelem, który był bardzo oschły lub wręcz straszył dzieci. To doświadczenie zahartowało chłopca, usamodzielniło go i skłoniło do czytania, bo w lekturach odnajdywał to, czego potrzebował. Dzięki książkom przeżywał przygody, poznawał świat. Z nich wyłonił się apetyt na podróże, które zaczęły się bardzo wcześnie, za zgodą rodziców. Potem był okres studiów i fascynacji filozofią, docierania do sensu istnienia, długich dysput i rozmyślań. W końcu zaś wyjazd do Niemiec. Z czasem pojawiły się kolejne wyprawy w najróżniejsze miejsca świata. Za trudami podróży, zmaganiem się z pogodą, naturą i własnymi ograniczeniami przyszła sława, która jednak nie uderzyła bohaterowi do głowy, w zasadzie nie miał na to czasu. Po jednej ekspedycji przychodziła następna, życie stało otworem a ciekawych miejsc i wyzwań nie brakowało. Zaproszeń...

Marta | 2018-01-07

Piękna rozmowa o życiu, prawdzie, o tym co najważniejsze. Kamiński opowiada jak być wiernym sobie, szukać swojej drogi. Jest to rozmowa, która mogłaby się nie kończyć, która płynie jak rzeka. To na pewno książka, do której będę wracać, bo warto na różnych etapach swojego życia weryfikować wierność sobie. Zdecydowanie polecam:)