Tajemnice haremów

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
harem
literatura faktu
AMisz

Harem był w każdym muzułmańskim domu, lecz jeden z nich — harem padyszacha w pałacu Topkapy — wywoływał najwięcej emocji. Pełna przepychu, wręcz baśniowego bogactwa, a zarazem okrutnie wyrafinowana rzeczywistość przez wieki podniecała wyobraźnię nie tylko Europejczyków. Najpiękniejsze dziewczęta, ich okaleczeni strażnicy-eunuchowie i jeden zdrowy mężczyzna — pan ich życia i śmierci, a zarazem władca potężnego imperium, żyli, podporządkowani okrutnym nieraz regułom namiętności i zbrodni.
Zapraszamy do fascynującej podróży po świecie haremów, a przede wszystkim po owianym legendami słynnym haremie władców Imperium Osmańskiego, w którym nie brakowało również branek z ziem Rzeczypospolitej. Przewodnikami w tej podróży będą zarówno dawni dziejopisarze i podróżnicy, jak i współcześni historycy.

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 2015

źródło okładki: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/

Gutka | 2019-09-20

Wiele ciekawych informacji historycznych mnie bardzo zainteresowała

Już dawno nie czytałem książki naukowej czy popularno-naukowej. Jeszcze dawniej nie czytałem książki poświęconej przeszłości. Czy to historii sensu stricto, czy kulturze, czy religii. W moje rączki tym razem wpadła książka Tajemnice Haremów autorstwa wybitnego turkologa, Jerzego S. Łątki.

Autor zabiera nas w niezwykły świat potężnych Osmanów i haremu – instytucji będącej wiecznie za murami. Instytucji, która trzymała w tajemnicy setki, jak nie tysiące kobiet. Instytucji, która wiecznie intrygowała Europejczyków. Uczonych i podróżników. Mężczyzn. Giaurów. Praca udowadnia, jak to często bywa, że jeśli mamy na jakiś temat powszechne wyobrażenie, to prawdopodobnie jest mylne. Po lekturze harem ciężko widzieć jako więzienie w znanym, europejskim znaczeniu a twierdzenie, że wszyscy sułtani pokrywali się z inną kobietą każdej nocy, stanie się obraźliwą generalizacją.

Książka podzielona jest na pięć rozdziałów, nie licząc...

Marcin | 2019-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2019

W europejskiej świadomości harem dość często funkcjonował jako tajemnicze przepełnione erotyką miejsce , swoiste połączenie prywatnego przybytku rokoszy i luksusowego więzienia dla kobiet. Jerzy S. Łątka w swojej kolejnej książce poświęconej historii Turcji i Wysokiej Porty opisuje ten temat, korzystając z własnych obserwacji, zapisów współczesnych historyków, relacji dawnych podróżników zgłębiających sekrety Orientu, ale również fragmentów Koranu czy twórczości osmańskich poetów i mistyków.
Niezaprzeczalnym atutem tej popularnonaukowej pracy jest to, że autor potrafi w bardzo przystępny sposób przekazać wiedzę i zwykłemu laikowi przybliżyć choćby takie egzotyczne terminy jak: sułtan, eunuch, kadina, odaliska, itp.

Pio | 2019-02-02
Na półkach: Przeczytane, AudioBook, 2019
Przeczytana: 20 lutego 2019

6/10

Eljot | 2018-07-28
Na półkach: Przeczytane, Podróżnicze
Przeczytana: 21 lipca 2018

Porządna literatura. Niech nikogo nie zmyli okładka i tytuł. To nie jest żadne romansidło. Książka z tych mądrych, popularnonaukowych, ale nie nudzi. Wprowadza nas w klimat państwa bizantyjskiego, osmańskiego, oraz późniejszej Turcji. Kompendium wiedzy na temat haremów. Zahacza o religię, poczytamy trochę o eunuchach, skąd są, czemu nimi są. Dowiecie się również o rodzajach eunuchów. W jaki sposób byli okaleczani, czy czuli popęd seksualny oraz co czuli. Oczywiście temat cały czas krążyć będzie koło pięknych kobiet. Dowiecie się skąd się wziął harem, bo nie z islamu. Naprawdę olbrzymie kompendium wiedzy. Żałuję, ze nie miałam tej lektury w rękach podczas pobytu w Turcji.

Daguchna | 2018-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2018

Cyklu "To, co chciałeś wiedzieć po obejrzeniu >>Wspaniałego Stulecia<<, ale bałeś się zapytać" część druga. Jeśli komuś po lekturze "Sulejmana II Wspaniałego" tego samego autora było mało wiedzy historycznej o życiu w sułtańskim pałacu, a zwłaszcza w "zakazanej" (a przynajmniej obcym mężczyznom) jego części, "Tajemnice haremów" zadowolą go minimum w 80 procentach. Dostajemy uporządkowany tematycznie opis historii instytucji haremu w Imperium Osmańskim i to nie tylko za panowania słynnego Prawodawcy - Łątka opowiada o serajach od czasów bizantyjskich aż po XX wiek, kiedy za sprawą Mustafy Kemala Atatürka na terenie obecnej Turcji znikają bezpowrotnie. Autor opisuje zwyczaje i hierarchie panujące w haremach z najdrobniejszymi ich elementami - dowiemy się, kim tak naprawdę były słynne odaliski, czym modne panie osmańskie malowały twarze, co robiły w łaźniach i co jadały na śniadanie. Wbrew pozorom wypływa z tego naprawdę wciągająca opowieść o życiu, które w rzeczywistości wyglądało...

Angelic | 2017-09-01
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

"Tajemnice haremów" to bardzo ciekawa pozycja. Przypadkowo trafiłam na nią pośród ebookowych promocji, a jako, że 11 zł to wręcz bezcen, postanowiłam, że miło byłoby się dowiedzieć troszkę więcej o tym fenomenie kulturowym, zarezerwowanym dla ludów bliskiego wschodu.
Książka jest podzielona na sekcje tematyczne mówiące o tradycjach i obrzędach, przede wszystkim działających w związku z haremem sułtana. Jednak nie zabrakło historii zwykłych obywateli, uwiecznionych przez kronikarzy przebywających w państwach tureckich.
Dla mnie najbardziej szokującym rozdziałem był ten dotyczący eunuchów. Czytając o sposobach pozbawiania męskości czułam mocno nieprzyjemny niepokój, gdyż wykonane w bestialski sposób zabiegi, kończące się śmiercią w większości przypadków, były po bezmiar krzywdzące. Natomiast świadomość, że sam harem sułtana zasilało kilkuset eunuchów mrozi krew w żyłach.
Podsumowując, wiele ciekawych informacji, czasem mocno szokujących, ale książka zdecydwanie warta...

Volumen | 2017-08-03
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 16 lipca 2017

Bardzo ciekawa interesująca pozycja.

J_Luna | 2017-06-07
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 07 czerwca 2017

Słuchałam wersji audio i przyznam że poznałam wiele ciekawych faktów które nie były mi znane w tematyce haremów. Choć książka jest bardzo naukowa i pełna cytatów i wstawek z literatury naukowe.
Jednak nie wieje nudą i często zaciekawia prawdziwymi historiami i faktami znanymi z dzięki wnikliwym poszukiwaniom autora.

bloodymaarta | 2017-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2017

Przyznam, że się zawiodłam. Bardzo dużo powtórzeń z innych dzieł z którymi już się zapoznałam. Ponadto... autor trochę jednak podkolorował swoje dzieło. Trudno mi jest ocenić, wiem, że Łątka nie raz odwiedział Turcję i myślę, że jest najlepszym turkologiem w Polsce, ale z tą książeczką mnie jednak zawiódł...