Pod dobrą datą

Wydawnictwo: VIPART
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
nowele polskie, opowiadania
literatura piękna

Opowiadania te w prosty sposób zaglądają wręcz w duszę człowieka, pokazują odwieczną walkę dobra ze złem, marzenie o świecie zwyczajnym, który jest nieskomplikowany i niezakłamany. Człowiek przedstawiony przez Krzysztofa Sieniawskiego jest najczęściej istotą tajemniczą i fascynującą, nie dającą się zamknąć w definicjach. Polubić go – to wielka radość. Może nie tak bardzo ze względu na przemijające piękno urody, lecz przede wszystkim ze względu na tkwiące gdzieś głęboko w człowieku – tajemnicę, cud i nieskończoność, które oczekują narodzin przyjaźni. Tchnie z tych krótkich obrazów życia codziennego, zarejestrowanych przez artystę, przekonanie, że wszystko, co nas w życiu spotyka służy naszemu wzbogaceniu duchowemu i naszej mądrości.

źródło opisu: VIPART, 2002.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie.

Dejw | 2017-09-09
Przeczytana: 08 września 2017

Galeria żywych, barwnych scen wziętych z życia, na pozór banalnych, ale kryjących w sobie podskórną prawdę. Sieniawski był uważnym obserwatorem i jeszcze uważniejszym słuchaczem, bowiem uwidacznianie przez niego obrazy są mocno i wyraźnie osadzone w rzeczywistości która go otaczała, szczególnie rzeczywistości polskiego przełomu tysiącleci. Opowiadania wciągają, są krótkie, przez to bardzo treściwe, dopracowane w warstwie formy, czasem dość archaiczne w warstwie języka. Są tu też utwory słabsze, ale zbiór całościowo trzyma wysoki poziom. Autor był w swej twórczości skupiony szczególnie na poezji, jednak i na gruncie prozy poradził sobie dobrze. Wniosek jest więc taki, że opowiadania Sieniawskiego warto poznać.