Nekroskop 2. Wampiry

Cykl: Nekroskop (tom 2)
Wydawnictwo: vis-a-vis/Etiuda
Vamphyri!
horror

Część druga pięciotomowego cyklu. Umarli żyją w świecie własnych umysłów, ich myśli może poznać i wyrazić jedynie Harry Nekroskop. Jego talent jest jednak przekleństwem poznaje myśli nie tylko zmarłych, ale i potworów...

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Magnis | 2016-05-20
Na półkach: Horror, Przeczytane

Druga część opowieści o Harrym Koegh jest zarazem kontynuacją wątków znanych nam z pierwszej części. Autor prowadzi swoja historię dwutorowo. Pierwsza opowiada o kulisach walki wywiadów i powstaniu przerażającego zła w osobie przeciwnika Harrego. Druga rozbudowana to historia Tibora, ale cofamy się do początków kiedy był zwykłym człowiekiem.
Postacie główne znakomicie zbudowane pod względem psychologicznym mające różne cechy charakteru. Dzięki temu możemy zainteresować się daną postacią lub jej nie polubić. Najczęściej ma to miejsce w przypadku złych charakterów, bo ich uczynki się przerażające.
O postaci Harrym Koeghu już pisałem wcześniej, ale wspomnę tylko, że jego postać nadal jest interesująca. Choć teraz niestety wiele nie może zrobić ze względu na wydarzenia z pierwszej części to stara się pomóc wydziałowi E jak potrafi.
Kolejną postacią jest Tibor. Poznajemy jego dzieje gdy był człowiekiem i walczył za słuszną sprawę. Nawet wtedy był bardzo okrutny wobec swoich wrogów, a...

Aga | 2016-04-11
Na półkach: 2016, Horror, Przeczytane
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

Brian Lumley w doskonalej formie. Drugi tom lepszy od pierwszego. W mistrzowski sposób kontynuuje losy Harry' ego i Starego Potwora- Tibora Ferenczego. Nie sposób oderwać się od lektury. Jedna z lepszych książek o wampirach, jakie do tej pory czytałam. Polecam

Alan Węcławik | 2014-02-26
Przeczytana: grudzień 2013

Druga książka tej serii i tego autora, a podobno jest ich ponad 15, rozciągnięcie losów bohatera to zakrawa trochę na operę mydlaną. Drugi tom czytało mi się w miarę przyjemnie ale jednak w porównaniu do pierwszej części widać wyraźny spadek formy. Nowy potwór będący wrogiem wydziału do spraw paranormalnych oraz Harry'ego, jest nieco mdły. Sam Harry a raczej jego niematerialna projekcja egzystuje wespół z synem, który mimo niemowlęctwa wypiera ojca siłą umysłu. Trochę to takie naciągane, i jak na początek serii trochę za słabo aby wgryzać się dalej. Nie mówię że nigdy nie sięgnę po następne części, jednakże nie będzie to wartość priorytetowa. Napewno zamierzam przeczytać inne pozycje Lumleya, jednakże już te nie związane z serią Nekroskopu.

Morgoth | 2012-04-03
Przeczytana: 02 kwietnia 2012

Legendy o wampirach są stare jak rodzaj ludzki. Niestety w literaturze dominuje obraz cukierkowatego mega-jebaki w stylu "Zmierzchu". Wampiry Lumleya są zdecydowanie bardziej...normalne. Tzn. zgodne z wyobrażeniami starymi jak świat. Jest mrocznie,krwawo a dodatkowo mamy scenerię Zimnej Wojny. I za to autorowi kłaniam się do ziemi.
W drugim tomie "Nekroskopa" obie strony Zimnej Wojny chętnie by dalej radośnie ze sobą walczyły ale niestety muszą o tym zapomniec w obliczu zagrożenia przy którym Zimna Wojna przypomina strojenie do siebie min przez 3-latków w piaskownicy.
Dla miłośników prawdziwego horroru przechodzącego już dziś niestety do historii lektura obowiązkowa

Lethin | 2015-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2015

W porównaniu do pierwszej części z cyklu "Nekroskop", "Wampiry" wypadły nieco gorzej, ale nie można powiedzieć że nie warto przeczytać, bo mimo opisów niekiedy zbyt szczegółowych (i przez to z lekka nudnawych), było ciekawie i równie oryginalnie jak w części pierwszej.
Wampiry występują częściej i są opisane jako potwory żądne krwi i władzy, w dodatku stajemy z nimi "twarzą w twarz", więc można było poczuć lekki dreszczyk.
Ja spodziewałam się trochę więcej mrocznego klimatu i brutalności, a co najmniej takich na miarę Nekroskopu.
Po wieczorach z "Wampirami"... nie bałam się "chodzić po zmroku", choć chciałabym aby było inaczej. Lubię się bać :)
Podoba mi się wyobraźnia autora bo stworzył oryginalny cykl książek, tym bardziej że pisał je w latach 80 i dlatego spodziewałam się że w pewnym momencie wpadnę na jakieś rażące informacje przypominające mi o tym jak dawno ta książka została napisana.
Na szczęście obyło się bez takich rewelacji, chociaż niektóre fragmenty opowieści a...

Mamerkus | 2014-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2014

Po zakończeniu pierwszej części zastanawiałem się w jaki sposób autor stworzył z tego 16 tomową serię. Po przeczytaniu "Wampirów" już wiem, że będzie odcinał kupony z podziwu godną konsekwencją. "Wampiry" są wtórne i powielają schemat "Nekroskopa", do tego główny wampirzy badass, to jakaś rozhisteryzowana popierdółka jest, a nie pełnoprawny przeciwnik dla metafizycznej emanacji Harry'ego Keogha. Ujdzie, ale od trzeciego tomu Lumley musi już wymyślić coś innego.

ryszpak | 2014-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2014

Bardzo dobry drugi tom serii. Nie pisany na siłę, odmienne od tomu I, równie dobre pomysły na fabułę, czytało się bardzo dobrze. Duży plus za rozwinięcie średniowiecznych wątków z Tiborem.
Jedyne co razi, to literówki, ale to przecież Phantom Press i początki wolnego rynku ;)

wiejskifilozof | 2010-08-04
Przeczytana: 03 sierpnia 2010

Taka sobie ,dla mnie nie by nic strasznego .

Athoualia | 2016-09-16
Na półkach: Przeczytane, Wampiry
Przeczytana: 16 września 2016

Co się stało po śmierci Dragosaniego? Na początku Czytelnik może pomyśleć, że wszystko płynie swobodnie i cała akcja z parawywiadem się skończyła... Niestety!
Bardzo dobrze pociągnięta fabuła, dowiadujemy się więcej o rodzie Ferenczych.
Minusem jest powtórka jednej "sztuczki" oraz przewidywalność niektórych wydarzeń.

Książka, do której wracam co jakiś czas. Zdecydowanie w moim stylu. Ale tylko jeśli chodzi o tomy 1-5, pozostałe czytałam z ciekawości, z rozpędu, bo wyszły i były na wyciągnięcie ręki. Mogą być, ale to nie to samo, co początek.