W mieście na wpół nigdzie, na wpół w cieniu starego Poznania władzę dzierży Leon Lavouple, burmistrz i filozof determinista, a przede wszystkim tyran o żelaznych dłoniach...

Maria_K_M | 2013-02-05
Przeczytana: 24 lutego 2013

"Punkt Omega" to świetna, pobudzająca szare komórki książka, dobrze wkomponowana w klimaty steampunku. Genipo Herz to bardzo ciekawa postać. Z biegiem wydarzeń coraz bardziej intryguje czytelnika. Fabuła nie jest może zbyt rozbudowana, ale nie przeszkadza mi to w tym przypadku. Jak dla mnie książka na plus, czytało mi się przyjemnie, nie przeszkadzał mi też nadmiar naukowych wyrazów. Brawa dla autora za wykreowanie udanego wizerunku nieco ekscentrycznych naukowców, śmiałych teorii na temat wszechświata i rzeczywistości, a także za trafne przedstawienie władzy od tej ciemnej strony.

Akentis | 2012-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2012

Książka bardzo mi się podobała, głównie ze względu na to, że jest tak absorbująca intelektualnie. Trzeba się dobrze zastanowić, żeby ogarnąć wszystkie teorie, dowody na nie i ich obalenia. Moim zdaniem, szczególnie ważne było, żeby wyrobić sobie opinię o nich, zdecydować, która według mnie jest prawidłowa. Sama intryga jest wspaniała, czułam się, jakbym czytała kryminał. Polecam!

nasir | 2012-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2012

Cały dzień myślałem co napisać o tej książce i w dalszym ciągu mam spory mętlik w głowie. Przede wszystkim tej pozycji nie mogę w żaden sposób zaszufladkować. Michał Protasiuk napisał książkę, którą równie dobrze mogę określić mianem kryminału, jak i powieści filozoficznej ze szczyptą science - fiction.

Akcja recenzowanej pozycji dzieje się w nieokreślonym czasie, w mieście rządzonym przez burmistrza, któremu nie dość, że sprawuje władzę absolutną to jeszcze jego doktryny filozoficzne wykładane są na studiach, w gimnazjach, na ulicach. Głównym bohaterem jest Genipo Herz (wydaje mi się, że od pewnej jednostki układu SI) nauczyciel przyrody w 1 Gimnazjum. Poznajemy go w momencie gdy w metropolii trwają tzw. "wyścigi z bykami" 2 dniowe współczesne igrzyska ku czci burmistrza. Na ulicach panuje motłoch, a organy pilnujące porządku mogą wyjść z koszar dopiero na drugi dzień. Genipo spieszy się na spotkanie z Ludwikiem, przyjacielem ze studiów, którego nie widział kilka lat. Niestety...

Kaga | 2012-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2012

Steampunk w klimatach polskich. Niby pomysł dobry, niby fabuła ciekawa. NIBY. Założenie jest fajne, świat wykreowany dosyć sugestywnie, jednak wyraźnie całość psują wykłady pseudo-matematyczno-filozoficzne, których jest zwyczajnie za wiele, jakby autor chciał się podzielić z czytelnikiem swoją wiedzą. Za trudne słowa, które występują w tekście, zamiast być smaczkiem, stają się udręką. Choć pozycja jest cieniutka (nawet bardzo, jak na mój gust) i ma sporą czcionkę, że o akapitach nie wspomnę, to męczyłam się nad tą akurat pozycją. Fakt ratuje tylko to, ze jest to oparcie o steampunk z innego nieco punktu widzenia - nic poza tym.
Książka jest przeciętna.
Z ręką na sercu - gdybym w księgarni nie znalazła jej "na przecenie" (za 5 złotych), to mocno żałowałabym 20 złotych na żółty papier, słabą fabułę i zdecydowanie za bardzo "naukowe" podejście do tematu bez rozbudowania postaci czy wykreowania świata.
Przeciętniak. Nawet pokuszę się o ocenę, że książka `może być` - ale w zasadzie...

Zyrg | 2014-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2014

Jest w tym jakiś potencjał, jest jakiś pomysł, ale zabrakło dobrego rozwinięcia.

Aggs | 2013-03-19
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 28 marca 2013

Fajny pomysł, beznadziejne wykonanie.

Paweł_B | 2016-07-01
miriahia | 2016-04-23