Piąta kobieta

Wydawnictwo: W.A.B.
Den femte kvinnan
978-83-7414-717-0

Inne wydania

W algierskim klasztorze ginie z rąk fundamentalistów islamskich szwedzka turystka. Jej śmierć zostaje zatuszowana, córka ofiary dowiaduje się o niej niemal przypadkiem. Rok później, we wrześniu 1994, w okolicach Ystad zostaje dokonanych kilka tajemniczych, makabrycznych morderstw. Dlaczego ginie w męczarniach spokojny starszy pan, poeta i ornitolog? Właściciel kwiaciarni? A potem pracownik naukowy? Do akcji wkracza Kurt Wallander, ale jego zespół czeka trudne zadanie między ofiarami brak jest związku, ślady prowadzą donikąd. Kolejna, aż do ostatniej strony trzymająca w napięciu, mroczna powieść Henninga Mankella to doskonałe studium psychologiczne mordercy i ofiary, skłaniające do refleksji nad istotą przemocy i sprawiedliwości.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2009

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

allison | 2014-09-26
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 26 września 2014

Czasami lubię sięgnąć po skandynawski kryminał, mimo iż nie jestem fanką tego typu literatury. Najchętniej czytam powieści Menkella i Nessera, więc tym razem wybór padł na "Piątą kobietę" tego pierwszego.

Lektura mnie nie zawiodła, wręcz przeciwnie - przeczytałam całość jednym tchem i w napięciu, bo - mimo iż znamy mordercę niemal od początku - nie wiemy dokładnie, jakimi motywami się kieruje. Nawet późniejsze domysły nie odsłaniają całej prawdy - tę poznajemy dopiero w zakończeniu, czyli tak jak lubię.

Oprócz wątku kryminalnego na uwagę zasługuje obyczajowa strona powieści - życie prywatne policjantów, nastroje społeczne w regionie, w którym dochodzi do morderstw oraz specyfika pracy mundurowych są równie ciekawe i wciągające jak całe śledztwo.
Książka zwraca też uwagę na ważny problem, jakim jest przemoc wobec kobiet, do której nieraz dochodzi w pozornie szczęśliwych rodzinach, które na zewnątrz wydają się niczym szczególnym nie wyróżniać.
Temat ten co jakiś czas powraca w...

emindflow | 2014-04-12
Przeczytana: 11 kwietnia 2014

To już szósta pozycja cyklu z Kurtem Wallanderem i chyba dopiero ona otworzyła mi oczy na fenomen pod tytułem Henning Mankell.
Błędem była próba odbierania jego książek wyłącznie w kategoriach powieści kryminalnych, pod tym względem nie ma szans ścigać się z takim Jo Nesbo. Tylko że nie w tym tkwi siła Mankella. Każda z jego książek porusza jakiś ważny problem społeczny, a wątek kryminalny jest zwykle tylko pretekstem do pokazania go z całą ostrością.
Tak jest i tym razem. Oczywiście mamy tu morderstwa, żmudne dochodzenie policyjne i w efekcie wytropienie i ujęcie sprawcy. Jednak głównym przesłaniem powieści jest problem przemocy wobec kobiet oraz opieszałości policji i w efekcie bezkarności sprawców wraz z rosnącym poczuciem braku bezpieczeństwa w społeczeństwie. Spontaniczną reakcją wobec takiego stanu stały się społeczne inicjatywy utworzenia tzw. gwardii obywatelskiej. Taką jednoosobową gwardią jest w tej książce mściciel wymierzający sprawiedliwość na własną rękę.
Bardzo dobra...

fulmir | 2015-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Oceniając powieść Mankella chciałbym skupić się na dwóch aspektach. Pierwszy to pomysł. Tajemnicze morderstwo w Algierii w Afryce zostaje powiązane z morderstwami w Szwecji, które mają miejsce rok później. A więc jest ciekawie. A wykonanie? No coż, poznałem już komisarza Wallandera na tyle dobrze, że nie powinienem się czepiać ale jedna rzecz wciąż nie daje mi spokoju. "Wallander wstał o 6 rano, nastawił wodę na kawę, wziął prysznic po czym zjadł śniadanie. O 7 był w komendzie. Poszedł prosto do swojego pokoju. Zdjął kurtkę, powiesił ją na wieszaku i usiadł za biurkiem. Spojrzał w swoje notatki i stwierdził, że śledztwo w sprawie morderstwa ciągle tkwi w martwym punkcie. Znowu nic." Rozumiem, że Pan Mankell stara się być skrupulatny, ale przecież to kompletnie nic nie wnosi do akcji!
Poza tym chciałem go pochwalić za poruszenie wielu trudnych tematów jak przemoc wobec kobiet czy wymierzanie sprawiedliwości na własną rękę. Kurt dalej jest niepewnym, niestabilnym policjantem. Ale...

Justyna Antoniewicz | 2015-06-10
Przeczytana: 2015 rok

Naprawdę rewelacyjny skandynawski kryminał trzymał w napięciu doskonałym, ciekawa akcja krew mroził w żyłach.
Świetnie się czytało polecam bo warto!!!

BeataBe | 2013-05-02
Przeczytana: 02 maja 2013

Przyjemność czytania Mankella doskonale zrekompensowała mi to, że nie jest to tak dobra powieść sensacyjna jak kilka jego ostatnich powieści:) Wiem, że są ludzie, którzy nie czują i nie rozumieją powieści Mankella. Wyliczają ich wady, piszą, że są nudne, rozwlekłe, nieciekawe... Krytykują Wallandera, analizują pieczołowicie jego słabości lub jego rzekomo słabe metody śledcze...
Powiem krótko - nie po drodze mi z takimi odbiorcami literatury:)
Bo dla mnie czytanie powieści tego autora to prawdziwa uczta. Emocjonalna i egzystencjalna.

Kinqa | 2011-01-28

„Piąta kobieta” wpadła w me ręce zupełnie niespodziewanie. Nieplanowana wprosiła się w czytelniczą kolejkę. Niemal widziałam wyrzut własnych książek, które od miesięcy czekają na poświęcenie im uwagi.
Przyznaję się bez bicia, choć uwielbiam thrillery i kryminały, nie zamierzałam jej czytać. Wyczytałam, że jest to 6 tom w cyklu Komisarz Wallander. Zdecydowanie wolę rozpoczynać przygodę z bohaterami od początku, nie zaś od wyrwanego z kontekstu tomu. Ale gdy na blogach pojawiły się recenzje zachwalające najnowszą i ostatnią powieść z tej serii, odstąpiłam od reguły i zagłębiłam się w lekturze. Nie żałuję. Co więcej, z pewnością sięgnę po poprzednie i kolejne książki z tego cyklu.

Co łączy trzech zupełnie różnych, obcych sobie mężczyzn: Holgera Erikssona – emerytowanego sprzedawcę samochodów, miłośnika ptaków i poetę w jednym, Göstę Runfeldta –z pozoru sympatycznego kwiaciarza i miłośnika orchidei oraz Eugena Blomberga – profesora uniwersytetu? Co takiego zrobili, że znaleźli się w...

almos | 2014-05-30
Przeczytana: 30 maja 2014

Książkę czytałem dawno temu, teraz sięgnąłem do niedawno nagranego audiobooka, czytanego przez Leszka Filipowicza, no nie jest to mój ulubiony lektor mankellowski, wolę Adama Ferencego, ale może być.

Jest to kolejna powieść w serii z Wallanderem, z serią brutalnych morderstw na dojrzałych mężczyznach, między którymi nie ma związku (mężczyznami), a tego związku się szuka mozolnie. świetnie Mankell pokazuje długie i znojne śledztwo, ciężką pracę policjantów padających z nóg. Śledztwo staje się prawdziwą obsesją Wallandera i pogarsza mu, i tak już nieciekawe, życie osobiste. A w życiu osobistym mamy na początku (przed morderstwami) długo wyczekiwaną wycieczkę Wallandera z ojcem do Rzymu, a potem dramat w rodzinie, kłopoty Wallandera ze wzrokiem, sprawia sobie okulary do czytania, a że jest mocno roztargniony, to od razu bierze pięć par (popieram!), jego chaotyczne i pracoholiczne życie, byle jakie jedzenie hamburgerów w przypadkowych miejscach. Ale tak naprawdę to książka nie tylko o...

korcia | 2012-10-22
Przeczytana: 21 października 2012

Myślę, że jest to jedna z lepszych książek autora. Świetny pomysł na kryminał. Akcja jest bardzo wartka i bardzo wciągająca.
Bardzo lubię styl autora, klimat skandynawski i Kurta Wallandera.

Ledarg1916 | 2016-02-18

Wiem, że książka wzbudziła mieszane uczucia, ale mnie się podobała. Miała słabsze momenty, lecz trzymała wysoki poziom, do którego przyzwyczaił autor. Wolę "Białą lwicę" a w szczególności "Fałszywy trop" (genialny!), jednak ta powieść mnie nie rozczarowała. Teraz czas na "O krok", jednak jeszcze nie kupiłem, więc Kurt musi zaczekać, biorę się za drugą powieść Pani Lackberg. Mam nadzieję, że jest lepsza od "Księżniczki z lodu", choć ta zła nie była. Do Kurta wrócę, jak już kupię książkę, bo od jakichś dwóch lat mam takie zboczenie, że już nie pożyczam książek, jak coś chcę przeczytać, kupuję...

książek: 2093
niebieska | 2010-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2010

Krótko. Znakomita! Mankell zostanie moim ulubionym skandynawskim autorem kryminałów.

Mariusz Czubaj: Chciałem czytać Mankella w oryginale

W połowie września, nakładem wydawnictwa W.A.B. ukazała się ostatnia książka zmarłego rok temu Henninga Mankella, zatytułowana „Szwedzkie kalosze”. Z okazji premiery powieści publikujemy krótki wywiad z Mariuszem Czubajem oraz zwiastun książki.

Mariusz Czubaj odpowiedział na Wasze pytania!

Na początku czerwca zbieraliśmy pytania do Mariusza Czubaja, autora m.in. "Piątego beatlesa, który ukazał się pod naszym patronatem. Dzisiaj publikujemy jego odpowiedzi! Dowiecie się m.in. jakie książki czyta, oprócz kryminałów, czy chodzi z dyktafonem w ręce i jak zdobywa materiały do swoich książek. Zapraszamy do lektury waszego wywiadu z Mariuszem Czubajem!