Grobowa cisza

Okładka książki Grobowa cisza Arnaldur Indriðason
Okładka książki Grobowa cisza
Arnaldur Indriðason Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Erlendur Sveinsson (tom 4) Seria: Mroczna Seria kryminał, sensacja, thriller
Erlendur Sveinsson (tom 4)
Mroczna Seria
Grafarþögn
W.A.B.
2016-08-17
2010-03-24
2006-05-18
Jacek Godek
literatura islandzka Erlendur Sveinsson Jacek Godek

Pierwsze moje spotkanie z tym autorem. Wróce do tej serii, zdecydowanie. Swietna ksiázka. Mroczna bardzo, sluchalam przed zasniéciem i mialam ciarki na plecach. Przemoc domowa, historia sprzed lat, problemy osobiste glownego bohatera, komisarza, ktorego nazwiska nie jestem w stanie powtórzyc. Pieknie zamotane to wszystko. Jedna z lepszych ksiázek. Takie kryminaly chcé czytac czésciej. Przeczytana przepieknie. Ogromny plus dla lektora, majstersztyk.

Jeżdżąc islandzkimi bezdrożami, pośród lawowych pól pokrytych dziwną, wulkaniczną roślinnością i obserwując rozsiane gdzieniegdzie maleńkie, samotne domki, często zastanawiałam się: jak też ludzie sobie na takim odludziu żyją? Co dzieje się za oknami tych ślicznych, bielutkich domostw z czerwonymi dachami? Dość łatwo wyobrazić sobie jak nietrudno ukryć w takich warunkach zarówno szczęście jak i nieszczęście - a takim jest przemoc domowa w różnych postaciach.
W tym, niesłychanie wciągającym kryminale o właśnie takiej, rodem z sennych koszmarów przemocy, jest mowa. Zwyrodniały potwór, rodzina bez szans na pomoc skądkolwiek (akcja dzieje się w dwóch strefach czasowych, z których jedna to lata 40-te XX wieku - kto się wtedy o ofiary tego typu przemocy upominał?),niewyobrażalny dla normalnego, zadowolonego z życia człowieka dramat - książkę dosłownie się pochłania! Do tego dalsze, ciekawe losy detektywów prowadzących śledztwo, rozpoczęte w poprzednim tomie i ciekawie zapowiadające się w przyszłości.
Przykro może to mówić, ale czyż czytanie o ludzkich dramatach, szczególnie tych bardzo mrocznych nie jest zdecydowanie ciekawsze niż czytanie o szczęściu? Niestety, tak! Kto jest tego samego zdania niech koniecznie po kryminały z tej serii sięgnie. Ja w każdym razie już szykuję się na następny:).

Kolejna świetna część z policjantem w roli głównej. Oprócz niebanalnej historii kryminalnej otrzymujemy odpowiedzi na pytania dotyczące samego Erlendura - jego przeszłości, rodziny, motywów działania. "Grobowa cisza" to tak naprawdę historia trzech rodzin, z których każda skrywa swoje mniej lub bardziej mroczne tajemnice.
Autor niezwykle realistycznie oddaje emocjonalną stronę bohaterów - ukazuje kobiecą siłę, bezwarunkową miłość, męską brutalność. Nawiązuje do najbardziej podstawowych instynktów, by ukazać różne oblicze człowieka. Łączy piękno z makabrą, wywołując w czytelniku skrajne uczucia i zmuszając do refleksji. Pozwala utożsamiać się z bohaterami, odczuwać ich emocje.
Czytelnik przepada od pierwszych stron i wciąż chce więcej i więcej.
Na pewno niedługo sięgnę po kolejną część ☺️

Autor niezwykle realistycznie oddaje emocjonalną...

Lubię tego autora. Może nie są to porywające kryminały z niesamowitymi zwrotami akcji, ale są poprawne. Akcja toczy się wolno i pomalutku puzzle wchodzą na swoje miejsce.

Zakopane w ogrodzie zwłoki stają się początkiem śledztwa odsłaniającego niezwykle mroczną stronę Islandii.
Strasznie przytłaczający kryminał, poruszający problem przemocy domowej. Ale czyta się go trudno nie tylko przez bardzo sugestywnie opisane sceny znęcania się. Także konkluzja nie napawa optymizmem, bo zgodnie z tokiem myślenia autora wyjściem z kręgu przemocy jest także przemoc, a w sumie i tak wszyscy są pokrzywdzeni. Nie tylko takie dołujące wnioski obniżają komfort lektury. Początek ciągnie się jak krew z nosa i mimo, że od połowy akcja przyspiesza, to trzeba się nieźle skupić, bo autor zmienia bez ostrzeżenia punkty widzenia i linie czasowe. Dialogi między postaciami są porwane i trudno nadążyć za tokiem rozumowania śledczych, którzy miotają się czepiając się mało istotnych szczegółów, jak np. kolor płaszcza, nie ustalając podstawowych informacji, jak wzrost zaginionej. Trudno mi też uwierzyć, że tak trudno ustalić, czy szkielet należy do kobiety czy do mężczyzny, skoro różnią się one dość charakterystycznymi cechami. Mimo tych niedoróbek książkę czyta się dość szybko, choć nie powiedziałabym, że przyjemnie.

Audio

Audio

Bardzo dobrze napisana książka o tym co w człowieku najgorsze. Przemoc, beznadziejna pozycja ofiary praktycznie bez wyjścia. Do tego samotność i trudne czasy, głuche na krzywdy.
Trudne tematy, problemy rodzinne, niezamknięta przeszłość. To wszystko tutaj. Jeżeli masz siłę, przeczytajcie.

Świetna! Każda powieść serii z Erneldurem Sveinssonem skupia się na jednym z problemów społecznych. Tutaj ciężki kaliber, jakim jest przemoc domowa. Trudny problem, niełatwe rozwiązania. Bardzo polecam!

Od jakiegoś już czasu irytują mnie książki z drugim wątkiem, a konkretnie kryminały tak skonstruowane - lubię tę literaturę, bo lubię zagadki, dochodzenie do prawdy przez detektywa małymi kroczkami i ciężką pracą. A drugi wątek tylko rozbija akcję i odciąga od śledztwa. Tutaj prawie 100 stron to powieść obyczajowa o przemocy - żeby rozwiązać zagadkę, pomijałam wszystkie fragmenty. I dopiero po skończeniu wątku głównego doczytałam „perspektywę ofiary”, nie była ona jednak potrzebna. Więc uważam, że to zwykły zapychacz, stąd tylko 4 gwiazdki. Średnia bardzo.

Ależ mnie ta książka zdołowała, prawie że wywołała u mnie stan około depresyjny. Jednak z drugiej strony, mają w sobie coś takiego, książki tego autora, że bardzo chcę sięgnąć po następna część cyklu, by razem ze smutnym Erlendurem Sveinssonem, rozwiązać kolejną kryminalną zagadnę i znowu poczuć tę duszną, ciężką atmosferę tego jakże egzotycznego dla mnie kraju. Dawno w żadnej książce nie spotkałam tak wiele nagromadzonego smutku, rozpaczy, bezsilności, przemocy domowej i beznadziei. Beznadzieja kobiety, matki maltretowanej fizycznie i psychicznie, beznadzieja Erlendura, siedzącego przy łóżku córki, której lekarze nie dają większych szans na wybudzenie ze śpiączki. Beznadzieja dzieci, które bezradnie patrzą na katowaną matkę i boją się nawet głośniej oddychać. To wszystko nie może się dobrze skończyć... Tym razem ta część cyklu dostanie ode mnie aż osiem gwiazdek, bo napisana jest świetnie, już nawet do tych dziwnych, dla moich uszu imion i nazwisk się przyzwyczaiłam.

• Kryminały
  • Kryminał