Notatki komiwojażera

Tłumaczenie: Jakub Appenszlak
Wydawnictwo: Austeria
Ksowim fun a komiwojażer. Ajznban geszichtes
literatura piękna
Eva_Scriba

Notatki komiwojażera to świetna bezspornie książka. (…) W tych czasami beztroskich na pozór, »obiektywnie« kreślonych obrazkach zamilkłej przeszłości Żydów, zawsze pod powłoką prostych i trafiających do przekonania słów, znajdujemy smutek tragicznego narodu. Mieszkaliśmy z tym narodem przez wiele wieków pod jednym dachem, znaliśmy go tak mało i widywaliśmy go w bardzo wypaczonych zwierciadłach.
Notatki komiwojażera tę przede wszystkim mają wartość, że przy całym swoim prostym i bezpretensjonalnym artyzmie są zawsze prawdziwe.

źródło opisu: http://www.austeria.pl/d4800_notatki_komiwojazera.html

źródło okładki: http://www.austeria.pl/d4800_notatki_komiwojazera.html

Meszuge | 2019-09-10
Przeczytana: 10 września 2019

Szolem Alejchem, właśc. Salomon Rabinowicz, znany jest przede wszystkim jako autor „Dziejów Tewji Mleczarza” („Skrzypek na dachu”), ale napisał też kilkadziesiąt innych tomów. Za najlepsze uważam jego zbiory opowiadań, w tym „Notatki komiwojażera”.

„Jestem komiwojażerem. Podróżuję jedenaście miesięcy w ciągu roku. Jadę zazwyczaj pociągiem, najczęściej trzecią klasą, i prawie zawsze odwiedzam żydowskie miasta i miasteczka. Bo po cóż bym jeździł tam, gdzie nie ma Żydów? Mój Boże! Ileż to dziwolągów spotyka się po drodze! Szkoda tylko, że nie jestem pisarzem. Chociaż, prawdę mówiąc, dlaczego nie mam prawa zwać się pisarzem? Kim jest pisarz? Każdy człowiek może zostać pisarzem. Tym bardziej pisarzem żydowskim. Język żydowski - też mi sztuka! Bierze się pióro do ręki i pisze. Ale, moim zdaniem, nie każdy powinien brać się do pisania. Trzeba się trzymać swojego zawodu. Fach jest fachem. Tak myślę. Jednakże człowiek próżnujący może znaleźć rozrywkę w pisaniu. Jako komiwojażerowi zdarzają...

allison | 2019-03-14
Przeczytana: 13 marca 2019

Chorowanie ma swoje dobre strony - można czytać i delektować się słuchaniem audiobooków:)
Lecząc przeziębienie, dogadzam sobie lekturami i świecie wierzę, że ma to zbawienną moc, równą łykanym lekom i popijanym miksturom.

Balsamem dla mego ciała i duszy okazały się "Notatki komiwojażera", które poznałam w wersji radiowego słuchowiska.
Świetne są kreacje, na czele z tytułowym bohaterem, w którego wcielił się Adam Ferency. Poza nim pojawiają się i inne gwiazdy, nie te, które tańczą na lodzie, tylko rzeczywiście wybitni aktorzy: Wojciech Pokora, Stanisława Celińska, Witold Pyrkosz, Włodzimierz Press, Krzysztof Chamiec, Jerzy Bończak...

Żydowski obwoźny sprzedawca podróżuje pociągiem, jak sam zaznacza, przez jedenaście miesięcy w roku. Celowo jeździ trzecią klasą, gdyż uważa, że tylko tam można spotkać i poznać interesujących ludzi.
I tak właśnie się dzieje.

Na każdej stacji ktoś wsiada i wysiada, a pasażerowie toczą ze sobą nieustannie rozmowy. Każdy ma do powiedzenia coś...

BuchBuch | 2018-09-19

Szołem Alejchem. Jeden z ojców jidyszowej literatury. Jego styl opiera się na humorze, zmyśle obserwacyjnym, znajomości ludzkiej natury, a nade wszystko na sarkazmie i ironii, cierpkości, które tak znakomicie ilustrują życiowe prawdy i doświadczenia.
W Notatkach komiwojażera tak na wstępie pisze narrator: Podróżuję jedenaście miesięcy w ciągu roku. Jadę zazwyczaj pociągiem, najczęściej trzecią klasą, i prawie zawsze odwiedzam żydowskie miasta i miasteczka. (...) Ileż to dziwolągów spotyka się po drodze! Szkoda tylko, że nie jestem pisarzem. (...) Kim jest pisarz? Każdy człowiek może zostać pisarzem, Tym bardziej pisarzem żydowskim. Język żydowski - też mi sztuka! Bierze się pióro do ręki i pisze.
Ach ta odautorska powściągliwość i skromność, a także oko do czytelnika: Bierze się pióro do ręki i pisze. Żeby to tak łatwo wyglądało...
Przedmową opatrzył ten tom Jarosław Iwaszkiewicz. Ileż zrozumienia, tęsknoty i nostalgii płynie spod jego pióra. Dla niego te opowiadania to powrót do...

Liton | 2018-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2018

Gdybym miał określić jakoś tę pozycję, napisałbym, że jest to coś w rodzaju transkryptu rozmów w WARS'ie..
Zostawię każdemu z osobna decyzję, czy warto inwestować w coś takiego

książek: 1956
Agnieszek | 2015-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Opowiastki ze świata, który znikł razem z trzecią klasą w pociągach, komiwojażerami, zaborami i klasowym społeczeństwem.

Alejchem ma dar obserwacji, snuje swoje historyjki, użala nad codziennością, dziwi ludziom i ich relacjom. Gdzieniegdzie wspomni jakąś miejscowość, zaznaczy położenie swych pobratymców, poużala się nad nimi.
Wydaje mi się jednak, że o tej lekturze szybko zapomnę.

igoras83 | 2013-12-10
Przeczytana: 04 grudnia 2013

Ot taki sobie spis historyjek zasłyszanych w pociągu o synach i córkach Izraela, lekurka lekka, miło i szybko się czyta. Rzuca troche światła na ich różne cechy charakteru, przywary itd.
Ani mierzi, ani pali.

Dorota_1988 | 2013-11-25
Na półkach: Przeczytane, Klasyka, Rok 2013
Przeczytana: 25 listopada 2013

Zbiór opowiadań o Żydach zasłyszanych przez komiwojażera w pociągu.