Krew faraonów

Wydawnictwo: Albatros

Egipt, półtora tysiąca lat przed Chrystusem, czasy panowania królowej Hatszepsut. Anchnum, młody chłopak z prowincji pobierający nauki kapłańskie w świątyni boga Sobka, przybywa do Teb i zatrzymuje się w domu wysokiego urzędnika królowej i jego żony Satre. Poznaje tam hetyckiego niewolnika Ursilisa, z którym połączy go przyjaźń. Przyjazd chłopca jest częścią wielkiego planu, od którego zależy przyszłość Egiptu. Tymczasem ojciec Satre, arcykapłan w świątyni Amona, zostaje zamordowany, ona sama uwięziona. Anchnum i Ursilis muszą uciekać z Teb, gdyż na ziemi egipskiej grozi im śmiertelne niebezpieczeństwo. Udają się na poszukiwanie babilońskiego kupca, który ponoć zna tajemnicę przeszłości Anchnuma i jego przeznaczenia. Zaczyna się pełna przygód wędrówka bohaterów przez Palestynę, Fenicję i Syrię. Podczas ucieczki napotykają piękną i tajemniczą kapłankę bogini Isztar, Enuanę, która prowadzi własną grę... Rok wydania: 2005;

Krzysztof Baliński | 2011-06-03
Przeczytana: 29 sierpnia 2009

Jakiś czas temu przeczytałem książkę "Krew faraonów" Wojciecha Dutki, jest dosyć ciekawa, nie tylko dlatego, że jest powieścią historyczną, ale też ze względu na walory uniwersalne. To taka nieco pokręcona historia, akcja toczy się w starożytności w Egipcie i nie tylko.

Mamy dwóch głównych bohaterów: jeden to młody kapłan Anchnum, a drugi niewolnik Ursilis, był niewolnikiem jednego z urzędników królewskich. Ponieważ byli młodymi ludźmi poznali się i zostali przyjaciółmi i przysięgli sobie, że jeden drugiego nigdy nie opuści i zawsze będą sobie bliscy. Jednak pojawiły się nowe okoliczności, niemalże natychmiast obydwoje muszą uciec z Egiptu, bo zaczęło wychodzić na jaw kim jest ten kapłan, że jest pretendentem do tronu. Stanowiło to polityczne zagrożenie dla władzy, kobiety faraona; Hatszepsut, tak było książce. ( A po prawdzie Hatszepsut była regentką Totmesa III ).

No więc zmykali do Babilonu, drugiego mocarstwa owych czasów. Po drodze poznali kupę ludzi dobrych i złych....

Monika | 2015-05-19
Przeczytana: 19 maja 2015

Wojciech Dutka urodził się w 1979 roku. Jest absolwentem historii i dziennikarstwa. Interesuje się historią nowożytną i dziejami Kościoła w starożytności. I to właśnie w starożytności rozgrywa się akcja jego debiutanckiej powieści "Krew Faraonów".

W książce tej fikcja literacka łączy się z prawdą historyczną. Sam autor przyznaje, że nie zamierzał pisać powieści stricte historycznej, gdyż byłaby ona trudna do odczytania przez statystycznego czytelnika. Autentyczne są pewne wydarzenia, postacie, życie codzienne ludów i ich obyczaje, czyli tak zwane realia epoki.

"Krew Faraonów" jest powieścią o pożądaniu władzy i o tym, jak ta władza zmienia ludzi. Niestety jest to zmiana na gorsze. W literaturze mamy do czynienia z bohaterami, którzy dokonują wewnętrznej przemiany, aby pod przybranym nazwiskiem zrehabilitować się w oczach społeczeństwa. Bohater Wojciecha Dutki z młodego, wrażliwego chłopca, wraz ze zdobyciem tytułu faraona, staje się bezwzględnym człowiekiem, który niszczy nie...

Karolina | 2010-08-25
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2008 rok

świetna wartka akcja, trzyma w napięciu, polecam wszystkim tym którzy lubią klimaty o starożytnych czasach

Shade | 2011-07-17
Przeczytana: 15 lipca 2011

Bardzo interesująca pozycja dla egiptomaniaków. Nieco przypomina powieści Christiana Jacq, prawdopodobnie z powodu intryg i zagadek.
Czytelnik początkowo jest tak samo zagubiony jak główny bohater i stopniowo poznaje całą tajemnicę, która okazuje się niezwykle istotną dla całego Egiptu.
Szczerze polecam.

sylwiak39 | 2015-08-11
Na półkach: 2015, Przeczytane, Niedoczytane
Przeczytana: 11 sierpnia 2015

Gdyby czytelnik Krzysztof zaznaczył swoją opinię jako spojler to pewnie przeczytałabym tą książkę,chociaż początek nie wciągnął mnie specjalnie.Ale w takiej sytuacji,gdy już wiem co się wydarzy nie widzę sensu dalej się męczyć.Dla osób lubiących starożytny Egipt pewnie będzie to ciekawa pozycja.Niestety to nie moja bajka.

jovika | 2014-11-29
Przeczytana: 02 listopada 2014

rewelacyjna powieść osadzona w realiach starożytności, czyli to, co lubię najbardziej.
gdy pierwszy raz skończyłam czytać tę książkę żałowałam, że te wszystkie wydarzenia nie działy się naprawdę.
pasjonująca opowieść o człowieku, którego przeznaczeniem było rządzić...

| 2014-09-20

No przyznam, że książka zapowiada się ciekawie. Czyta się lekko i przyjemnie od pierwszych stron. Nie ma takiego użalania się nad sobą. Jest masę rzeczy niewyjaśnionych, dużo niedopowiedzeń. Czasem trzeba było się zatrzymać i zastanowić nad tym, co się przeczytało, uporządkować fakty o przeszłości bohatera.

Jest inna historia, która pojawia się co rozdział, a nawet co pół rozdziału, lecz tu jest jednak ciężej wyczuć, kiedy następuje zmiana bohaterów i miejsca, więc uwagę oraz ostrożność trzeba mieć wzmożoną, by się nie pogubić. Czytając tą książkę czasem się zastanawiałam, co jest grane, bo mi miejsce, czas czy rozmowy nie pasowały i dopiero po chwili zorientowałam się, że jest o czym innym.

Więcej na:

Emrys | 2016-03-17
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Przygoda osadzona w Starożytnym Egipcie, coś wspaniałego!

Piotr Krzyśko | 2012-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2012