Zapomniany pergamin

Tłumaczenie: Sława Lisiecka
Wydawnictwo: Sonia Draga
Das vergessene Pergament
średniowiecze, kobieta, podarunek

W średniowiecznej Bawarii takich dziewcząt jak Afra było wiele. Wiele z nich pracowało od świtu do nocy za samo utrzymanie, wiele z nich gwałcił pracodawca, wiele też porzuciło swoje dzieci na pastwę dzikich zwierząt i wiele z nich musiało uciekać przed oskarżeniami o czary. A jednak Afra była wyjątkowa. Jej ojciec, bibliotekarz, nauczył ją czytać, pisać i biegle posługiwać się łaciną. Zanim...

A jednak Afra była wyjątkowa. Jej ojciec, bibliotekarz, nauczył ją czytać, pisać i biegle posługiwać się łaciną. Zanim zmarł, obdarzył ją tajemniczym zawiniątkiem i przestrogą, aby dziewczyna nie starała się dociekać, jaka jest zawartośc tobołka, dopóki jej sytuacja nie stanie się beznadziejna.

Dziewczyna była posłuszna woli ojca - nie rozsznurowała zawiniątka ani gdy musiała uciekać z rodzinnej wioski, ani gdy cudem uniknęła wyroku śmierci z powodu fałszywych oskarżeń o podpalenie klasztoru.

Jednak gdy zmarła żona Ulricha von Ensingena, słynnego architekta katedr i kochanka Afry, trzeba było czegoś wiecej niż spryt, aby uciec przed stosem. Dopiero wtedy nieszczęsna para zadecydowała się zajrzeć do tobołka i poznać, jaka moc może się kryć w niepozornym kawałku pergaminu.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga,

Krzysztof Baliński | 2012-05-02
Na półkach: Przeczytane, Kcnk
Przeczytana: 02 maja 2012

Genialna powieść historyczna, ciekawie fikcja miesza się z rzeczywistością, wtajemniczamy się w zagadnienia historii Europy XV wieku. Książka jest interesująco napisana, czyta się ją naprawdę dobrze. Oprócz przyjemności czytania czytelnik dowie się co nieco o średniowieczu. Tak jest to niezwykła książka i to mimo faktu, że do spraw wiary autor podchodzi hardcorowo. Nie czai się równo wali w kościół katolicki. Ale jedna istotna uwaga, pod kątem historycznym robi to rzetelniej niż Dan Brown, bo Vandenberg operuje faktami historycznymi, a nie wydumanymi teoriami spiskowymi, więc porównywanie Vandemberga do Dana Browna jest nieporozumieniem.

Oprócz warstwy historycznej, jest to rodzaj pewnej publicystyki, ponieważ dziwnym zbiegiem okoliczności pytania, mimo, że minęło 600 lat od czasu akcji książki, nie straciły na aktualności, a więc mają one za zadanie dać zdrowo człowiekowi do myślenia.
Autor przedstawia dosadnie mentalność różnych książąt i książątek kościoła i wychodzi z...

Samson Miodek | 2014-05-19
Przeczytana: 03 marca 2014

Jeśli macie do przeczytania coś innego, przekładajcie przeczytanie tej, niech czeka na końcu kolejki, bo to "ligowy średniak".Jest to książka historyczna, w której historii jest jak na lekarstwo, a główna bohaterka irytuje jak Antoni Macierewicz.

gregorick | 2011-06-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2011
Przeczytana: 17 czerwca 2011

Właściwie powinno być dwie i pół gwiazdki, ewentualnie trzy minus, gdyby użyć skali szkolnej. Książka Vandenberga, reklamowanego jako niemiecki Dan Brown, mimo wszystko nieco mnie rozczarowała. Zastanawiam się, czy w oryginale jednak nie była lepsza, język niemiecki przenosi treści inaczej niż polski, i mogło to wpłynąć na jakość opowieści. Tak czy owak, nie urzekła mnie ta historia, a wiele wskazywało na to, że mnie urzec może.
Główną bohaterką jest Afra, nastoletnia służąca u starosty. Zostaje przez niego zgwałcona, potajemnie rodzi dziecko (które zostawia w lesie, a ono tajemniczo znika), przy kolejnej próbie gwałtu ucieka od starosty i rusza w świat. Początek obiecujący, spodziewałem się duuużo dobrego w dalszej części. Tutaj jednak zaczęły się schody... Afra okazuje się być córką bibliotekarza na dworze jakiegoś wielmoży, umie czytać i zna nawet trochę łacinę. Ojciec pozostawia jej w spadku szkatułkę, którą ma otworzyć, gdy już będzie w krańcowej rozpaczy, a znajdzie skarb,...

Ayuto | 2011-02-28
Przeczytana: 26 lutego 2011

Wydaje mi się, że mniej więcej w połowie książki autor już zupełnie nie miał o czym pisać - ale to jest moje subiektywne odczucie.

aristocrat | 2014-08-15
Przeczytana: 04 lipca 2014

Zapowiadało się na ciekawą powieść. Koncepcja była dobra, ale autorowi chyba zabrakło pomysłu.
Spodobała mi się tematyka książki, ale niestety Philipp Vandenberg wszystko spaprał. Początek był dobry, akcja wartka, ale jednak czegoś zabrakło. Na dodatek Afra to najbardziej irytująca główna bohaterka z jaką w ogóle się spotkałam!
Zgodzę się z @Ayuto też odniosłam wrażenie, że autor po napisaniu połowy książki nie wiedział już co napisać.
Czarę goryczy przelało zakończenie. Absolutnie rozczarowujące, zupełnie jakby Vandenberg nie miał pojęcia jak zakończyć swoją powieść.
Podsumowując - słabo. Mam nadzieję, że pozostałe książki Philippa są lepsze.

| 2012-05-27

Pomimo tego, że objętość może na początku przerazić czyta ją się zaskakująco szybko i przyjemnie. Wartka akcja w ogóle nie zanudza. Kolejna powieść z mojej ulubionej tematyki - Zagadki, Kościół, wiara. Osobiście nie przepadam za powieściami historycznymi, ale ta pozytywnie mnie zaskoczyła. Vandenberg idealnie opisał życie średniowiecza, cudownie czuć klimat tamtych czasów

| 2012-05-16
Przeczytana: 25 września 2008

Tajemnice historii, ciekawe, rożnorodne postaci, barwna akcja. Inspirująca lektura ! Polecam !!

Adrian | 2015-07-23
Przeczytana: 2009 rok

Spodziewałem się więcej po książce "niemieckiego Dana Browna". Ni które momenty przydługawe i do tego irytująca główna postać.

Katarzyna Ka | 2013-10-30
Przeczytana: 21 czerwca 2013

Książka do połowy bardzo ciekawa, przeczytałam ją jednym tchem. Czuje jednak pewien niedosyt po zakończeniu powieści...

asia_32 | 2013-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2013

Wciągająca opowieść mająca miejsce w średniowiecznej Europie.