Bractwo Tajemnego znaku

Tłumaczenie: Cezary Murawski
Wydawnictwo: Sonia Draga
Die Bruderschaft der Runen

Kiedy asystent Sir Waltera Scotta umiera w tajemniczych okolicznościach, staje się to przyczynkiem wyzwalającym lawinę zdarzeń, budzących najpierw niepokój, potem zgrozę. Sir Walter na własną rękę wszczyna dochodzenie ale natrafia na mur milczenia. Królewski inspektor przysłany z Londynu najwyraźniej coś ukrywa i prowadzi własną grę..Podobnie jak mnisi premonstratensi z Kelso, którzy za wszelką cenę nie chcą dopuścić do ujawnienie wielowiekowej tajemnicy. Sir Walter i jego siostrzeniec, Quentin, w trakcie poszukiwań natrafiają na złowieszczy znak, potem zaś odnajdują Miecz Runu, który stanowi klucz do odkrycia sekretu. złowroga klątwa, której moc została powstrzymana pięć wieków wcześniej, znów ma się spełnić...

Mavericus | 2011-02-15
Przeczytana: 17 września 2009

Autor zafascynowany podróżą do "Edenburga Sir Waltera Scotta", który jako pisarz w swojej epoce podbijał niewieście serce. Peinkofer pozazdrościł popularności Scotta i napisał na podstawie życiorysu Sir Waltera historię tajemniczego pergaminu, który został "cudem ocalony" przed spaleniem w pożarze średniowiecznej mniszej biblioteki z wiekowymi "przepisywanymi pismami". Walter zajęty sprawą pożaru oraz nagłej śmierci swojego asystenta próbuje odkryć dlaczego ktoś zadał sobie tyle trudu by zachować tajemnicę. Sir Walterowi pomaga jego bratanek. Oboje odkrywają historię sprzed kilku wieków. Mroczny ród arystokratyczny, którego członkowie ukrywali "druida", mającego zamiar zrealizować królobójstwo . Czy on żyje? Czym jest tajemniczy pergamin i dlaczego giną ludzie powiązani z Sir Walterem Scottem? Jak skończy się historia, czy uda się zamach na króla Wysp Brytyjskich? Irlandzki druid, narastanie dreszczyku emocji do momentu, aż spadnie "średniowieczny brzeszczot", ofiara sprzed...

Barmał | 2014-03-09
Przeczytana: marzec 2014

Książka godna przeczytania. Akcja dość wartka i choć rozgrywa się w przeszłości, nie brakuje tu pościgów i bijatyk. Autor przemycił wiele informacji historycznych z dawnych lat Szkocji. Para głównych bohaterów, czyli sir Walter Scott i jego siostrzeniec, do złudzenia przypomina duet Holmes-Watson. Chwilami jest nawet zabawnie. Poza tym wieje trochę grozą na zamku Ruthven, wzrusza los nieszczęśliwej Mary i zadziwiają popisy walk wschodu zakonników, którzy na co dzień opiekują się zbiorami bibliotecznymi. Nie przemówiły natomiast do mnie retoryczne przemowy przywódcy Bractwa Runów. Były dziwnie sztuczne, a ich spotkania jakoś mnie nie przerażały. Scena finałowa w kamiennym kręgu też mnie nie powaliła. Zabrakło mocnego akcentu na koniec. Mimo to warto przeczytać, choćby ze względu na postać wielkiego pisarza, który tu jest postacią literacką.

Beata | 2014-09-01
Przeczytana: 01 września 2014

Przeczytałam z przyjemnością. Miejsce akcji - Szkocja, czas - pocz.XIX w., sensacja w stylu hist.

Warto przeczytać dla opisów Szkocji.

Piotr | 2014-02-20
Przeczytana: styczeń 2014

Książkę czyta się dobrze. Nie jest to wiekopomne dzieło, ale jako umilacz czasu w długie wieczory jak najbardziej się sprawdza. Jako fan szkockiej historii i tamtejszych krajobrazów miałem dodatkową przyjemność z lektury. W końcu nie codzień się człowiek spotyka z Robertem Brucem czy Walterem Scottem w twarz, a tu proszę.

Zuzanna Bańkowska | 2015-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2015

Książka ta jest dosyć typową przygodową powieścią historyczną i rzeczywiście w trakcie lektury nie sposób uciec od porównań z innym męskim duetem rozwiązującym zagadki - Holmesem i Watsonem. Jednak Powieść o przygodach sir Waltera Scotta jest niestety dużo gorsza od tego co udało się stworzyć Arturowi Conan Doyle'owi z dwóch powodów. Po pierwsze, książka jest za długa i przegadana. Momentami ma się wrażenie, że pewne stwierdzenia padają w książce po raz piąty albo szósty, co w dłuższej perspektywie (a mam tu na myśli przebrnięcie przed 500 stron tej powieści) wywołuje znużenie (przynajmniej moje). Po drugie, jest bardzo przewidywalna. Nie jestem z tych, które po 10 stronach wiedzą już kto zabił, wręcz przeciwnie, bardzo łatwo mnie zaskoczyć. W przypadku tej książki już na początku domyśliłam się wszystkiego, więc czytanie sprawiło mi dużo mniejszą przyjemność.

| 2012-05-16
Przeczytana: 06 marca 2011

Książka w znakomity sposób łączy w sobie wiele elementów zarówno faktór jak i fantazji, magii historii, tajemnicy, dobra i zła.Autor w świetny sposób łączy wszystkie te elementy jednoczesnie ukazując bogate osobowościowo postacie z całym ich życiem wewnętrznym, lekami, marzeniami,potrzebami, troskami,cierpieniami,uczuciami.Wszystko to umieszczone w konkretnej rzeczywistości, malowanej ciekawie.Książke czyta się z duzym zainteresowaniem.Wątki hisotryczne i tajemne moce wprowadzają czytelnika w świat przenikniony fascynacją człowiekiem i zyciem.

Michał | 2013-09-16
Przeczytana: 14 września 2013

Książka ma momenty, w których historia nudzi. W większości jednak jest to ciekawa karuzela, w której historia przeplata się ze światem fantasy. Spodziewałem się bardziej dramatycznego zakończenia, dlatego ocena nieco niższa.

ginny | 2012-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2012

Książka wspaniała, wciągająca akcja, wstrząsające przeżycia bohaterów - czyta się z zapartym tchem :D

anika | 2012-01-24

FAntastyczna ksiązka,wprost nie można sie oderwać:)