Rebel of the Sands

Cykl: Buntowniczka z pustyni (tom 1) | Seria: Rebel of the Sands
Wydawnictwo: Penguin Random House
angielski
_Magnolia_

She’s more gunpowder than girl—and the fate of the desert lies in her hands. Mortals rule the desert nation of Miraji, but mystical beasts still roam the wild and barren wastes, and rumor has it that somewhere, djinni still practice their magic. But there's nothing mystical or magical about Dustwalk, the dead-end town that Amani can't wait to escape from. Destined to wind up "wed or dead,"...

She’s more gunpowder than girl—and the fate of the desert lies in her hands.

Destined to wind up "wed or dead," Amani’s counting on her sharpshooting skills to get her out of Dustwalk. When she meets Jin, a mysterious and devastatingly handsome foreigner, in a shooting contest, she figures he’s the perfect escape route. But in all her years spent dreaming of leaving home, she never imagined she'd gallop away on a mythical horse, fleeing the murderous Sultan's army, with a fugitive who's wanted for treason. And she'd never have predicted she'd fall in love with him...or that he'd help her unlock the powerful truth of who she really is.

źródło opisu: http://www.goodreads.com/book/show/24934065-rebel-of-the-sands

źródło okładki: http://www.goodreads.com/book/show/24934065-rebel-of-the-sands

MarCyśka | 2018-09-15
Na półkach: Mam! 😍, Przeczytane
Przeczytana: 15 września 2018

Nie wiem dlaczego nie przeczytałam tej książki wcześniej? Przecież pustynia, magia, dżiny, rządy okrutnych Sułtanów to moje klimaty!
Bardzo dobre wprowadzenie do świata stworzonego przez Alwyn Hamilton. Pochłonęłam tę książkę w kilka godzin, wciągnęła mnie od samego początku, chociaż powiem szczerze, że czasami gubiłam się wśród tylu postaci ;)

Amani to niebieskooka bandytka, która za wszelką cenę chce uciec z domu. Jej marzeniem jest dotrzeć do Izmanu - miejsca, o którym opowiadała jej mama. Sprawy się jednak komplikują, gdy na swojej drodze spotyka tajemniczego cudzoziemca Jina. Kim jest nieznajomy chłopak i czy dziewczyna może mu zaufać?

Piękna okładka! Bardzo dobra fabuła, która mam nadzieję rozwinie się jeszcze bardziej w kolejnych tomach. Zabieram się od razu za drugi tom :)

Jabłuszkooo | 2017-05-08
Przeczytana: 05 maja 2017

Książka, w której nie da rady nie poczuć pustynnego klimatu. Amani, główna bohaterka jest osobą, której moim zdaniem nie sposób nie lubić. Dziewczyna ma cel - uciec z miasteczka i opieki despotycznego wuja. Za wszelką cenę stara się osiągnąć to, co może wydawać się niemożliwe. Dąży do spełnienia swojego marzenia o wielkim mieście z taką zawziętością, że mimowolnie trzymałam za nią kciuki i pragnęłam tak samo jak ona, by się udało. Autorka stworzyła naprawdę porywającą historię. Powieść jest niebywale dynamiczna i wciągająca. Bezkresna pustynia, Dziki Zachód i Alladyn, tych trzech rzeczy nie zabraknie w powieści, do tego magiczne stworzenia, Dżiny, Półdżiny... Trzeba wspomnieć, że oprawa po prostu powala na kolana. Zdecydowanie jedna z najpiękniejszych okładek jakie widziałam! Gorąco Wam polecam tę wybuchową, pustynną historię!

Fragment tekstu pochodzi z mojego bloga, po ciąg dalszy zapraszam tutaj: https://jabluszkooo.blogspot.com/2017/05/83-alwyn-hamilton-buntowniczka-z-pustyni.html

Blue-eyedPassionate | 2017-09-08
Przeczytana: 03 września 2017

Ah... czego chcieć więcej?
Mamy piasek, tony piasku na pustyni, magię, dżiny, pół-dżiny, mnóstwo broni, akcji i wojnę z Sułtanem...
Wielki miks znanych motywów, wspaniale zlepiająca się w całość.
Lekka, porywająca, zaskakująca.
Brać się do dzieła i czytać!

Jestem na tak!

crouschynca | 2018-09-07

Perypetie książkowych postaci skonstruowano na bazie takich składników jak przykładowo rebelianci kontra reżim, kłopotliwe koligacje, obecność istot nadprzyrodzonych czy podszyte nutką romantyzmu relacje między młodymi osobami. To często eksploatowane motywy, ale przyznać trzeba, że zostały tu umiejętnie przetworzone. (…) Jednakże niezaprzeczalnym crème de la crème, które nadaje całości ożywczego powiewu, jest elegancka synteza arabskich klimatów i formuły westernu.

Opinia jest fragmentem recenzji, którą w całości opublikowałam na moim blogu:

_Magnolia_ | 2015-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2015

17-letnia Amani żyje w świecie w którym legendy są historią, a legendarne stworzenia rzeczywistością, w kraju rządzonym przez Sułtana, częściowo będącym pod okupacją gallanów i z chowającymi i planującymi bunt rebeliantami. Pogardzona, zaszczuta, a w końcu szantażowana i zagrożona, zdecydowała opuścić swoje miasteczko będący na pustyni, mając przy sobie kilka rzeczy i z pistoletem przy pasie, którym potrafi się posługiwać idealnie, aby dotrzeć do miejsca jej marzeń. Jak wiadomo, nie zawsze co się zaplanuje da się zrealizować i o tym się przekona, szczególnie gdy jej ścieżka życiowa połączy się z pewnym młodzieńcem, dzięki którym przeżyje mnóstwo przygód, a także będzie musiała się pogodzić z losem i podjąć wiele trudnych decyzji.

Pierwszy tom pojawi się w USA dopiero w marcu 2016 roku, ale już wiele Państw zakupiło jej prawa autorskie. Włochy wydały jako pierwsze w październiku. Na czym polega jej fenomen? Czytałam przeprowadzony z Autorką wywiad i, jak się okazało, do napisania...

FannyBrawne | 2018-09-18

Po dłuższym przebywaniu w zimnych klimatach skandynawskich, przyszedł czas na gorące klimaty arabskie.

Amani jest córką kobiety skazanej na śmierć. Po straceniu matki dziewczyna mieszka u wujostwa, a w wolnym czasie przebiera się za chłopaka i ćwiczy w strzelaniu. Wuj Amani postanawia poślubić Amani, aby móc ją do końca życia kontrolować, w dodatku dziewczyna naraża się armii Sułtana i grozi jej śmierć. Wówczas Niebieskooka Bandytka, jak ją nazywają z powodu nietypowych w tym społeczeństwie błękitnych oczu, ucieka razem z poznanym na zawodach strzeleckich Jinem na pustynię.

Alwyn Hamilton miała moim zdaniem świetny pomysł na swoją historię. Stworzyła nowy świat oparty na arabskiej kulturze i wierzeniach – mamy więc sułtana, jego harem i wielu synów rywalizujących o władzę, dżiny, które w tej opowieści odegrają niebanalną rolę, wyraźny podział na to co męskie i kobiece oraz religię wzorowaną na islamie, która również ma spore znaczenie w historii Amani. Do tego Hamilton operuje...

Świetna książka, cudowna okładka - zakochałam się w niej! Absolutnie muszę ją mieć w swojej papierowej prywatnej biblioteczce! Nie przepadam za książkami z gatunku fantastyki, ale tym razem skusiłam się i nie a nic nie żałuję. Pochłonęłam ja błyskawicznie i chce więcej! Egzotyczna historia rodem z baśni, tylko brak w niej latających dywanów, ale to nic ;). Amani to nastoletnia buntowniczka która za wszelką cenę chce uciec zdala od domu, a Jin jest przystojnym cudzoziemcem. Czułam się jakbym stała się częścią baśni z tysiąca i jednej nocy. Niespotykane stworzenia, ogromna wola walki, a także mnóstwo uczuć, władza i morze pustyni, ... cudowne (romantyczne) tło do świetnej i pełnej akcji historii 😍.
Polecam!

thepani_ka | 2017-08-02

Do Buntowniczki od samego początku podchodziłam bardzo sceptycznie. Okładka jest piękna, ale łatwo można się zwieść w przypadku książek. Druga sprawa, to to, że nie kręciły mnie nigdy klimaty pustynne, arabskich księżniczek, haremów, itp.

W końcu jednak się przełamałam, i wiecie co...??

Bardzo mi się spodobało!

Lubie takie relacje, jaka wywiązałą się między Amani i Jinem. Do tego ta akcja, która zmienia się jak w kalejdoskopie. "Buntowniczka z pustyni" pozwoliła poznać pustynię z zupełnie innej perspektywy. Perspektywy pełnej przygód, która mocno wciąga i trzyma w napięciu do samego końca. Ja jestem na TaK!

Klimat ksiązki tworzy przeplatająca się w fabule magia, która nie jest nachalna, zmyślna, jest wprost idealna do tego typu opowieści. Podoba mi się tym bardziej, że wywodzi się z legend, a jak widadomo, być może istnieje tam ziarno prawdy. Ta książka wprowadziła mnie do świata zupełnie obcego, ale tak pochłaniającego, że od razu sięgnęłam po kolejną część :)

WielkiBuk | 2017-03-14
Przeczytana: marzec 2017

Starożytna magia ognia i dymu, rozgrzana bezlitosna pustynia spływająca krwią i dziewczyna z wiatrem we włosach, która zrobi wszystko, by uciec. Niebezpieczna jak wspomnienia dżinów, szalona niczym pustynny wir... Między Wschodem a Zachodem, w krainie pradawnych istot snuje się pełna intryg i akcji opowieść o Niebieskookiej Bandytce niczym baśń szeptana głosem Szeherezady w upalną, letnią noc. Warto się zatrzymać. Warto się zasłuchać

Julia | 2017-11-28
Przeczytana: 25 listopada 2017

Przygotujcie dodatkową butelkę wody i chustę, aby osłonić twarz, bo czeka Was prawdziwie piaszczysta przygoda!

Przy młodzieżówkach z reguły kręcę nosem - to zbyt irytująca bohaterka, to za mocno przerysowana lub skomplikowana fabuła, to słaby język czy też nachalny wątek miłosny, od którego aż mdli.
Alwyn Hamilton w swojej powieści znalazła złoty środek - historię wyważoną pod każdym względem! Nie dość, że dobrze napisaną: ładnym językiem i ze stopniowym wprowadzeniem w wykreowany świat pustynnych Dżinów i Pierwszych Stworzeń. To jeszcze z intrygującą, niepozwalającą oderwać się od lektury fabułą. Charakternymi, aczkolwiek wzbudzającymi niemałą sympatię, bohaterami i zaradną główną bohaterką, która - och, jak rzadko spotyka się to w młodzieżówkach - nie jest pępkiem świata i nie staje na czele rebelii jako jedyna postać mogąca uratować ludzkość. A romans? Ach! Miód dla moich oczu - rozgrywający się na drugim planie i pozostawiony tam do końca opowieści.

Nad atutami...