Duchy rebelii

Okładka książki Duchy rebelii Alwyn Hamilton
Nominacja w plebiscycie 2018
Okładka książki Duchy rebelii
Alwyn Hamilton Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Buntowniczka z pustyni (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Buntowniczka z pustyni (tom 3)
Hero at the Fall
2018-02-15
Agnieszka Kalus
fantastyka magia Bliski Wschód Baśnie 1001 Nocy
Inne

Trzecia część serii absolutnie mnie nie zawiodła. Cudowne zwieńczenie historii. Bohaterowie na zawsze zostaną w moim sercu.

Bardzo dobre zakończenie trylogii. Szczególnie podobała mi się sama końcówka, która opowiedziała zakończenie w zupełnie inny sposób niż robią to autorzy normalnie. Bohaterowie nieco się poprawili, na plus, że nie było dużo romansu. Sama fabuła momentami była nieco przeciągnięta, ale dało się to zignorować. Poza tym krótka i wciągająca książka.

"Jednak opowieści nie zostały utkane z naszych wspomnień; te interesowały tylko nas. Opowieści powstały, żeby przekazać taką historię, jakiej ludzie chceli słuchać."

kojarzycie uczucie kiedy jesteście czymś tak oczarowani, że zaparło wam dech w piersiach i wiecie, że cokolwiek nie powiecie, choćbyście opisali to w najpiękniejszych słowach wszystkich języków świata to było by to za mało? to moje uczucie co zakończenia tej trylogii.

"Będzie pamiętany długo po śmierci tych, u boku których walczył i zginął."

ta książka, seria będzie przeze mnie pamiętana do końca życia i jeden dzień dłużej, czytana dzieciom by, tak jak ja mogły uwierzyć w nowy świt i nową pustynię, poznać wartości za które warto umrzeć.

"Idź i uczyń coś, za co warto umrzeć."

przepełniona poświęceniami, bólem i jeszcze raz bólem.mimo iż dokładnie wiedziałam z oczu, z duszy lały się wodospady rzewnych łez. za Obcego Księcia który wiedział że nigdy nie będzie tak dobry jak brat więc postanowił chronić go za wszelką cenę, za Niebieskooką Bandytkę która po każdym upadku powstawała, za Piękną Generał która przełamywała stereotypy, za Dziewczynę Ze Złota która po przysiągła że już nigdy nikt jej nie wykorzysta i dotrzymała obietnicy, za Niegdyś Bezimiennego Chłopaka który nauczył nas że wszystkie najpiękniejsze historie miłosna kończą się tylko w jeden sposób.

"Opowieści zawsze będą niedoskonałe; legendy będą niekompletne. A każdy z nas, kto stał tej nocy w ogrodzie, po śmierci zabierze ze sobą cały wszechświat historii, chwil, które nie były dość ważne dla gawędziarzy, więc rozpłyną się z dymem, gdy nasze ciała spłoną."

To już koniec historii. I znowu płakałam, ale to jest piękne zakończenie. Wiele książek kończy się dramatycznie, albo w pół przygody, ale tu... To było naprawdę Coś.

Te zakończenie znacząco obniża moje mniemanie o książce. Taki happy end to lekka przesada. Akcje z dżinem były ciekawe. Bohaterka nas nie irytuje. Świat jest ciekawo nakreślony.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ta przygoda to było coś niesamowitego. Całkowicie dałam się pochłonąć pustyni, magii i dżinom.
Amani, która na początku serii jest samolubną i egoistyczną dziewczyną, która myśli tylko o tym, żeby wydostać się ze swojej rodzinnej wioski na końcu pustyni, Jin, czarujący chłopak, który poznaje Niebieskooką Bandytkę i od razu się w niej zakochuje, Shazad, dziewczyna generał, która jest doceniana nie tylko za swoje piękno, Książę Buntownik, który przewodzi rebelii w celu odebrania tronu swojemu ojcu, Sułtanowi. Świetnie wykreowane postacie, nie są wyidealizowane, mają zalety i wady, podejmują złe decyzje, poświęcają innych dla wyższych celów. Półdżiny i dżiny, magia walcząca ze śmiertelnymi istotami z krwi i kości. Opowieść o miłości i poświęceniu, o odnajdywaniu siebie i swojego miejsca w życiu, o walce i stracie bliskich. Mnie całkowicie zauroczyła 😍😍

Cóż, no, przeczytałam, jakąś rozrywkę zaczerpnęłam, jednak nie wciągnęła mnie ta część ani nie zachwyciła tak, jak tom 2. Nie wiem dlaczego, ale w Duchu Rebelii nie potrafiłam się tak wczuć w fabułę i nie pomógł tu nawet za bardzo ten motyw opowieści jak z legend i bajek z piasku - choć mocno doceniam, bo akurat te elementy były bardzo interesujące i zapamiętałam je najbardziej.
Noale. Dla młodszych czytelników nadal twierdzę, że to pozycja bardzo dobra, ciekawie okrojona w fabułę, choć minusem jest dla mnie zapomnienie o uczuciach związanych z zabijaniem. Nie wiem, czy autorka specjalnie chciała to pominąć, bo uznała, że to będzie zbyt obciążające dla młodych? Ja twierdzę, że byłoby to warte do zaznaczenia. Cholera, Amani zabiła kogoś ze swoich i ja nie pamiętam, czy był temu konkretny opis, ale odpowiedź chyba jest jasna, skoro tego nie pamiętam... a już płacz po poświeceniu Jina zamiast Ahmeda była warta tych emocji. No mam mieszane uczucia.

Stwierdziłam, że druga i trzecia część podobały mi się praktycznie tak samo, więc dodam do nich identyczne opinie.

Amani to dziewczyna, która zawsze walczy o swoje. Jest wytrwała, kreatywna i mimo, że czasem udaje twardą i surową, to tak naprawdę jest bardzo dobroduszna.

Na pustyni dzieje się coraz gorzej, Sułtan ma nowe pomysły na realizację swoich zachcianek. Chce mieć władzę. Nad wszystkim i wszystkimi. Jednak, Amani i jej paczka Półdżinów mają plan...całkiem możliwy do realizacji. Wszyscy wiedzą, że zbliża się wojna. Ba, już trwa.

Stańmy w szeregach rebelii, co umożliwia nam Alwyn Hamilton. Poszybujmy w przestworzach na wielkich Rokach, otrzepmy z siebie piasek i uknujmy jakiś genialny plan... Zobaczmy Nowy świt i Nową pustynię.

Wyrażę się jednym słowem na temat aż dwóch książek: "Zdrajcy tronu" oraz "Duchów rebelii". Otóż są one po prostu - n i e s a m o w i t e. Polecam gorąco każdemu, kto chce poczuć wiatr we włosach i może troszeczkę pisaku 😁 Myślę, że śmiało mogę dać 10/10★.

★★★★★★★★★★

Jeśli mam być szczera, to nie porwała mnie ta seria. Była dobra, ale zazwyczaj połowę książki musiałam przemęczyć bo była tak nudna. Cała historia jest ciekawa chociaż po przeczytaniu serii autorstwa Emily R. King, która moim zdaniem ma podobny, zachodni klimat, wypada średnio. Główna bohaterka nie przywiązała mnie do siebie, ale nie była też bohaterką irytującą. Czy warto sięgnąć po serię? Szczerze to nie wiem. Mnie nie porwała.